Diyet

Zeytin Yaprağı Çayının Zararları Ve Faydaları Nelerdir

Zeytin Yaprağı Çayının Zararları Ve Faydaları Nelerdir, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Zeytin Yaprağı Çayının Zararları Ve Faydaları Nelerdir ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Zeytin Yaprağı Çayının Zararları Ve Faydaları Nelerdir ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Zeytin Yaprağı Çayının Zararları Ve Faydaları Nelerdir

Zeytin yaprağı, yüzseneler öncesine dayanan harika şifalı bir bitkidir. Ülkemizde ılıman iklime sahip birden fazla şehirde yetişir. Zeytinyağı ve zeytinin faydalarının bunun yanında zeytin yaprağının da sağlık yönünden bi hayli faydası bulunmaktadır. Zeytin yaprağının demlenmesiyle bir araya gelen zeytin yaprağı çayı düzenli bitirildiğinde bir çok derde devadır.  Lakin zeytin yaprağı çayını kronik rahatsızlığı olan bireylerin, hamilelerin ve bebek emziren annelerin tüketmemesi gerekir. Aynı zamanda diyabet hastalarının da doktor onay almadan tüketmemeleri gerekmektedir.

Zeytin Yaprağı Çayının Sağlığa Zararları Nelerdir?

 • Zeytin yaprağı çayını alerjik yatkınlığı olanların tüketmemesi gerekir. Çünkü zeytin yaprağı çayı kişide alerjik reaksiyon gösterebilir.
 • Kişi zeytin yaprağı çayı içtikten sonra birden bire kişi kaşınmaya, kızarmaya başlar yahut midesi bulanırsa, bu çayı tüketmeyi bırakmalıdır. Zeytin yaprağı çayını bir daha da tüketmemelidir.
 • Her bitki çayında olduğu gibi zeytin yaprağı çayının da fazlası zaradır. Zeytin yaprağı çayı tüketirken günde en fazla 2 yahut 3 fincan içilmelidir. Zeytin yaprağı çayını fazla tüketmek karaciğer yetmezliğine neden olabilir.
 • Zeytin yaprağı çayını hamilelerin, bebeğini emziren annelerin, böbrek yetmezliği olanların, mide problemi yaşayanların ve anemi yani kansızlığı olanların tüketmemesi gerekir.
 • Zeytin yaprağı çayını, kan sulandırıcı kullanan bireylerin, tansiyon ilacı kullananların ve şeker hastalığı olanların, çayı tüketmeden önce muhakkak doktora danışmaları gerekir.

Zeytin Yaprağı Çayının Muhteşem Faydaları Nelerdir?

 • Zeytin yaprağı içindeki fenolik bileşikleri aracılığıyla sinir hücrelerini korur. Yapılan araştırmalar zeytin yaprağı çayı tüketmenin beyin hastalıklarının başlangıcını yavaşlattığını ve Alzheimer, Parkinson gibi hastalıklarının oluşumunu önlediğini ortaya koymuştur.
 • Besin değerleri yönünden zengin olan zeytin yaprağı içerdiği E ve C vitaminleri aracılığıyla kalp ve damar sağlığını olumlu yönde etkiler. Yapılan araştırmalara göre zeytin yaprağı damarlarda plak oluşumunu ve kalp damar hastalıklarını önler. Aynı zamanda kolesterolü dengeler.  
 • Zeytin yaprağı antioksidan yönünden zengin olduğundan tümör oluşumuna karşı koruyucu özelliği mevcuttur.
 • Zeytin yaprağı anti fugal özelliklere sahiptir. Bu nedenle zeytin yaprağı çayı tüketmek bağırsak hareketlerini düzenler ve mikroplarla savaşır.
 • Zeytin yaprağı içerdiği anti fugal yapısı aracılığıyla solunum yollarını rahatlatır ve solunum şikayetlerine iyi gelir.
 • Zeytin yaprağının temel fenolik bileşiği olan oleuropein, hepatit B gibi virüslerden ve toksinlerden arınmasını sağlar. Aynı zamanda oleuropein maddesi, ilerlemiş tümör hücrelerinin çoğalmasını ve kuvvetli bir antianjiyogenik etki sağlar.
 • Zeytin yaprağı içerdiği bileşenler aracılığıyla karaciğere çok faydalıdır. Yapılan araştırmalara göre karaciğer yağlanmasının azalmasını sağladığı ve karaciğer yağlanmasının nasıl tedavi edileceğinde epey etkileri olduğu gözlemlenmiştir.
 • Zeytin yaprağı içerdiği bileşenler aracılığıyla kilo vermek isteyenler için harika bir bitkidir. Bunun için düzenli olarak zeytin yaprağı çayı tüketmelidir.
 • Zeytin yaprağı çayı insülin direncini dengeler. Bunun için insülin direnci (ID) olan bireylerin günde iki kez olmak üzere sabah ve akşam zeytin yaprağı çayı içmeleri tavsiye edilir. Bunun için doktor onayı almalı ve düzenli olarak zeytin yaprağı çayı tüketmelidir.
 • Zeytin yaprağının bir diğer faydası ise kortizol hormonlarının azalmasına yardımcıdır. Böylelikle zeytin yaprağı çayı tüketmek günün stresini alır ve depresif ruh halinden kurtarır.  
 • Zeytin yaprağı cilt hücrelerinin yenilenmesini ve kırışıkların giderilmesini sağlar. Düzenli olarak zeytin yaprağı çayı tüketmek cildin daha canlı ve ışıl ışıl görünmesini sağlayacaktır.
 • Zeytin yaprağının bir diğer kullanımı ise eski zamanlarda sıtma hastalığının geçirmek için tedavi yöntemi olarak kullanılmıştır.
 • Zeytin yaprağı çayı vücutta yaşanan mantar hastalığı gibi cilt hastalıklarını önler. Bunun için zeytin yaprağı çay soğuduktan sonra  mantar yahut egzaman olan bölgelere pamuk yardımıyla sürülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu