Diyet

Zayıflamak İçin Spor Hareketleri

Zayıflamak İçin Spor Hareketleri

Zayıflamak için spor hareketleri yapmak bir egzersiz bütünlüğü içerisinde olması durumunda etkili ve sonuca yatkın olabilir. Yıllardır doğru bilinen bir yanlış olan başlı başına mekik ve sınav çekme gibi hareketlerin kilo verdirmesi gibi. Oysa ki ısınma hareketleri ile başlayan ve sonrasında yürüyüş, düşük kademelerde ve yavaş yavaş hızlanan koşu ile egzersizlere başlamak vücudun ihtiyacı olan enerjinin yağ depolarından yakılmasına başlamasına neden olur. Bu şekilde kaslarımız daha çok enerjiye aç hale gelir ve yakılmasını istediğimiz yağların yakılmasının önü açılmış olur. Sonrasında ise yapılacak beden ağırlığına dayalı hareketler yağ yıkımına hız verilmesini sağlar.

İp atlamak, öne ve arkaya yapılan esneme hareketleri,  yanlara doğru yapılan ve belirli tekrarlarla yapılması gereken eğilme hareketleri, sınavı, mekik çekmek, barfiks gibi hareketler vücut ağırlığı ile yapılan hareketlerin birkaçını oluşturur. Sonrasında yapılan spor aletlerine bağlı egzersizler ve en sonunda yapılan ağırlık çalışmaları ile yağ yakım süreci tavan yapmış olacaktır. Bunun yanı sıra yüzme gibi vücudun tüm bölgelerini çalıştıran bir spor yapabiliyorsanız en kısa zamanda netice alacağınızdan emin olabilirsiniz.


Ayrıca pilates denilen ve vücut limitlerini fazla zorlamadan yapılan bir egzersiz de tercih edilebilir. Oldukça durağan bir şekilde ilerleyen bu egzersiz, kasların gerilmesi ile ortaya çıkan enerji açığını vücutta kümelenen yağ tabakalarının yakılması ile desteklemektedir. Aynı zamanda yoğun tempo gerektirmediğinden aşırı yorulmalara ve ağrılara da maruz kalınmamaktadır. Son derece dinlendirici ve vücudun ihtiyacı olan neredeyse bütün kas hareketlerini kapsayan bu egzersiz ile kısa zamanda şaşırtıcı sonuçlar almak mümkün.

Ev ortamında kendi başınıza yapabilme imkanı olan Plates’in kanıtlanmış faydalı psikolojik etkileri de olduğu bilinmektedir. Zayıflamak için yapılacak hareketler belirlenirken muhakkak Plates de değerlendirilmelidir. Aslında herkesin yapabileceği bu egzersizler erkekler tarafından rağbet görmemektedir. Alışılagelmiş ve ağırlık üzerine kurgulanan antrenman tekniklerinin de bayanlara cazip gelmediği bir gerçek olup ortaya bu şekilde bir durum çıkmıştır. Yani kilo verilirken yapılması gerekenler cinsiyetlerin gerektirdikleri olduğu kadar kişilerin tercihleri ile de bağıntılıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu