Diyet

Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyım?

Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyım

Zayıflamak için ne yapmalıyım sorusunu sorduğumuza göre kilo almış olmamız kaçınılmaz bir gerçek. Zayıflamak ve fazla kilolarımızdan kurtulmanın ilk adımı,  kilo almayı durdurmak olmalıdır. Dengeli beslenme ve egzersiz ile desteklenmesi gereken azim,  kararlılık ve sabır gerektiren bir süreç olan kilo verme süreci,  ideal kilo yakalandığında mutluluk veren,  yakalanamadığı durumlarda da can sıkan bir durum olabilir. İdeal kilonun yakalanmasındaki mutluluğun ve rahatlığın,  istediği şeyleri yiyen insanların mutluluğundan daha geçerli olduğu ve bu durumun bir standarda bağlanması durumunda insanların daha mutlu oldukları bilinen bir gerçektir.

 Zayıflamak için önce karar almak gerekmektedir.


Kişiler yedikleri şeylerden aldıkları mutluluğun zaman içerisinde vücutlarında yağ tabakası olarak birikmesini,  görüntü bozukluklarının yanı sıra hastalıklara davetiye çıkaran bu tatsız durumla karşılaştıklarında üzüntüye ve sinir bozukluğuna dönmesini gözlemleyebilirler. Bu durumdan kurtulmanın ilk ve en önemli adımı kilo vermek için karar almak ve bu kararları uygulayacak azim ve kararlılığı göstermek olmalıdır. Kilo vermek isteyen kişilerin, ”Küçük kaçamaklardan bir şey olmaz,  bu kadar şeyden kilo almam herhalde?” gibi soruların cevaplarını kendi içerisinde vermesi ve ”kilo verebilmem için bunları yememeliyim,  dengeli beslenme programlarına uymalıyım, zaten küçük dediğim şeyler benim kilo almama sebep oldu” gibi düşüncelerle kendisini motive etmesi gerekir.

Dengeli beslenme ve kalori cetveli oluşturması ve bu planlamalara eksiksiz uyması kişinin kilo vermesinde önemli bir etkendir.  Hareketsiz bir yaşamdan sıyrılıp harekete geçmenin zamanının gelmiş olduğunu anlamak gerekmektedir.  Harekete geçmek demek egzersiz ve vücut sıkılaştırıcı hareketlerle dengeli beslenme kararlarımızı desteklemek olarak anlaşılabilir. Hareket edildikçe vücudumuz yani kaslarımız,  enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Bu enerjinin bir kısmını dengeli beslendiğimiz ürünlerden,  büyük bir kısmını da vücudumuzda biriken yağ tabakalarından elde eden kaslarımız büyük çaptaki yağ tabakalarının sıkı ve küçük çaplardaki kas tabakasına everilmesini sağlamaktadır. Yani daha sıkı,  formda ve fazlalıklarımızı attığımız güzel bir vücut. Tabi ki bunu yapmanın kolay olduğu söylenemez fakat zaman içerisinde bir hayat felsefesi ve günlü bir aktivite haline getirilen spor ve egzersizler ile amacımıza ulaşmak mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu