Diyet

Zayıflamak İçin Ne Yapmalı?

Zayıflamak İçin Ne Yapmalı?

Zayıflamak için ne yapmalı sorusunda cevap arıyorsanız,   fazla kilolardan mustaripsiniz demektir. Olması gereken kilonuzun üzerinde iseniz ve bu durum da can sıkıcı bir hal almaya başladıysa bu sorunun yanıtını bulmak için araştırmalar yapmaya başlamışınınız demektir. Açıklamaları ve araştırmaları ile birçok uzman ve diyetisyen birbirinden farklı onlarca zayıflama yöntemi bulmuş ve halen daha bu yöntemlerin geliştirilmesi ile meşgul. Bunca farklı araştırmacı ve farklı farklı yöntemler bulunsa da herkesin mutabık kaldığı konular çoğunluktadır. Bu konular kilo alma nedenleri ve alınan kiloların verilmesi ve ayrıca kilo kontrolleri bakımından benzerlikler taşır.

Kilo alma nedenleri; Bu nedenlerin başında dengesiz beslenmenin ve yanlış kalori alımlarının başı çektiği herkes tarafından bilinmektedir. Asıl konu ise bu sorunun çözümü yani dengeli beslenme nedir ve nasıl dengeli beslenme alışkanlığı kazanılır gibi sorunların cevaplarıdır. Uzun araştırmalar sonucu ortaya çıkmış olan Vücut Kitle Endeksi bu konuların yanıtlarının bulunmasında nirengi noktasıdır. İnsanların boy ve güncel kilo senkronizasyonunu yaş,  cinsiyet ve beden bütünlüğü gibi konularla harmanlayıp ortaya bulunulması gereken kilo sonucunu çıkaran bu endeks ile ideal kilomuzu hesaplayarak işe başlamalıyız. Bu şekilde kaç kilo vereceğimizi ortaya çıkarmış olacağız yani hedefimizi.


Kilo vermeye başlama ve sağlıklı kilo verilmesi; Fazla kilolarımızı belirlediğimize göre şimdiki adım bu kiloların nasıl ve ne şekilde verilmesi yönünde atılmalıdır. Bunun için diyetisyenlerden ve alanında uzman spor eğitmenlerinden faydalanılacağı gibi tıbbi ve psikolojik destek almanın da yolu açıktır. Kilo fazlalıklarına göre bu seçenekler değerlendirilmeli ve ihtiyacımıza en uygun uzmandan yardım talep etmeliyiz. Onların yönlendirmeleri ile beslenme ananası oluşturulabilir,   etkili egzersiz programları düzenlenebilir ve telkin gibi,  akupunktur gibi ve en son radde olarak operasyon geçirmek gibi durumları da beraber belirlemek önemlidir.

Beden sizin olduğuna göre en doğru karar alıcı ve en yetkin insan sizsiniz demektir. Uzmanların uyarıları ve düzenlemeleri de sadece sizler içindir ve sizler için olmalıdır. O yüzden zayıflamak için ne yapmalı sorusunun onlarca cevabı olmasına rağmen ilk cevap mutlaka karar vermek olmalıdır. . .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu