Moda

Zara Hakkında Bilinmeyenler

Dünyaca ünlü, birbirinden şık kıyafetleri olan hazır giyim markası Zara’yı ne kadar biliyoruz? Bu yazımızda sizlere Zara hakkında pek konuşulmayan birkaç gerekten bahsedeceğiz.
Zara tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önde gelen markalardan birisidir. Zara kadın ve erkek giyim çeşitleriyle moda severlerin her kesimine hitap etmeye çalışıyor. Peki neymiş bu Zara hakkında bilinmeyenler:
-İlk başta belirtmek isteriz ki, hazır giyim markası olan Zara tek başına bir şirket değildir aksine bir şirketin alt mağazalarından birisidir. Zara içlerinde Pull and Bear, Bearshka gibi markalarında bulunduğu Inditext isminde bir tekstil firmasının mağazasıdır. Inditext tekstil şirket şuan dünyada en büyük tekstil şirketi konumundadır ve uzun yıllar bu özelliğini koruyacağa benziyor.
-Zara ve dünyaca ünlü birçok markanın içinde bulunduğu Inditext firmasının sahibi olan Amonico Ortega  yayınlan son verilere göre Bill Gates’i bile geçerek dünyanın en zengin kişisi unvanını almıştır.
-Zara ilk mağazasını 1975 yılında İspanya a açmıştır ve şuan neredeyse 90 ülkeden 2 binden fazla mağazası bulunmaktadır. Aynı zamanda Zara etiketli kıyafetlerin % 75’i İspanya da üretilir ve İspanya üzerinden dünyaya dağıtımı yapılır.
-Zara ilk kurulduğunda asıl adı Zara değil Zorba’dır. Fakat o dönemde açıldığı yerde Zorba isimli başka bir dükkan olduğu için ismi değiştirilmiş ve Zara yapılmıştır.
-Zara markası devasa büyüklükte bir depoya sahiptir. Sahip olduğu depo 3 milyon metrekaredir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu