Sağlık

Yüzme havuzu ishal yapar mı, klima çarpması, kas spazmları ve kas ağrıları, klima ishal yapar mı?

Havuz suyu, klima hastalıkları ishal ve enfeksiyon

Havuzdan enfeksiyon kapma, havuz suyundan mikrop kapmak, havuz mikrobu, havuz enfeksiyonu, havuzdan bulaşan virüsler olabileceği gibi aynı zamanda klima suyununda aynı şekilde rahatsızlıklara neden olabileceğini bilmekte fayda var. Bu tür sular yüzünden enfeksiyona bağlı hastalıklar olabilmektedir.

Havuzlar yaz ayı veya kış aylarında kullanılan aktivitelerdir. Kas yapısı, kalori yakımı ve vücut esnekliği açısından kişiye bol katkı sağlar. Ancak duran su (akarı olmayan) havuzlarda ve bekleyen suda bakteri üzemesi ve yayılma riski daha fazladır. Bakımı yapılmayan klimalarda aynı şekilde.

Havuz ve klimalar ishal yapar mı?

Enfeksiyonlar vücutta birçok hastalığa neden olur. Enfeksiyonda ilk akla gelen ishaldir. Yaz ayında daha fazla ishal oluyorsanız susuzluğun verdiği kaynağı belli olmayan içme suları, klimalar ve havuz sularınızı gözden geçirmelisiniz. Durduk yere ishal oldum diyorsanız çalışma ortamındaki klima ve içme suyunuzu düşünün. Bunlara ek olarak sıcak havalarda mikroplar proteinli gıdalarda daha fazla çoğalır üremeleri kolaylaşır.

Bu nedenlere bağlı ishalden nasıl korunulabilir?

 1. Tüketilen (içme suyu) belirsiz kaynaklardan kullanılmamalıdır. Çok sayıda ishal vakası içme suyundan kaynaklanır. Özellikle piknik bölgelerindeki pınar ve akar dere suları hayvansal nedenlerden (dışkı, ölüm) kirlenmiş olabilir. Enfeksiyona kapılmamak için içilen suyu kendiniz taşıyın veya kapalı kutularda alın.
 2. Yaz sıcaklarında içme suyunuzu plastik şişelerde güneşte tutmayın veya güneşte bekleyen sulardan almayın. Mümkünse cam şişeler tercih edin.
 3. Yiyecekleri, sebze, meyve gibi gıdaların yıkama suları konusunda dikkatli olun.
 4. Büfe, kafe gibi mekanlarda satılan önceden hazırlanmış (müşteri yoğunluğuna bağlı ekmek arası hazır sucuk, salam, yumurta, peynir, sosis, mayonez, etli) gıdaları kullanmayın. Dolaptan taze çıkmış olmalıdır.

Havuzdan kapılan enfeksiyon hastalıkları

Havuz suyu denilince akla ilk gelen cilt hastalıkları arasınd mantardır. Yine enfeksiyona bağlı olarak mide-bağırsak, kulak, burun, göz, boğaz gibi enfeksiyonların kapılması çok kolaydır.

Havuzun sirkülesinin yani suyunun akarı ve değişimi olması, klorlanması ve filtresi ne kadar iyiyse o derece enfeksiyon riski azalacaktır. Havuzda yüzme tercihi yapılırken bu bahsi geçen konuları araştırmalı ve öğrenmelisiniz. Çocuklar ve yetişkinler için sağlığı korumak adına yetkililerden bilgi alın veya gözlemleyin.

 1. Bone takılmalı,
 2. Burun ve kulak tıkaçları kullanılmalı
 3. Dip dalımlar için gözlük kullanılmalı
 4. Havuza girmeden önce ayaklar antiseptik solüsyonlarla dezenfekte edilmeli
 5. Havuzun öncesinde ve sonrasında mutlaka duş alınmalı
 6. Islak mayo uzun süreli oturulmaldan çıkarılmalıdır.

Klimalardan kapılan enfeksiyon hastalıkları

Klima enfeksiyon kapma nedenidir ve doğal olarak klimalar ishal yapar.

Şunlara önemli;

 • Klima bakımı iyi yapılmalı
 • Filtreler değiştirilmeli
 • Değişmeyen filtreler içerisindeki nemli alanlar küf mantarı yapabilir.
 • Klimalardaki küf mantarı yüzünden alerjik astım ve rinit oluşabilir.
 • Klimalar yüzünden lejyonler hastalığı olan enfeksiyon kapılabilir. (Zatürre tipi enfeksiyon) Bu bakterinin ırmak, nehir, havuz gibi alanlarda olduğu bilinir ancak klimalı oteller, iş merkezleri, hastane, yurtlar gbi yoğun havalandırmalı yerlerde bakımlar düzensizse bu bakteri üreyerek hava yoluyla bulaşır ve ciddi zatürre yapabilir.

Enfeksiyon kapıldığında şu belirtler ortaya çıkabilir;

 • Kaslarda ağrı
 • Baş ağrısı
 • Ateş

sonrasında ise zatürreye bağlı belirtiler kendini gösterir. Önceden teşhis edilmelidir.

Klimayı şöyle kullanın;

 1. Klimaya yakın oturulmamalı
 2. Çok soğuk derece ayarlanmamalı
 3. Direkt rüzgarın vurması önlenmeli
 4. Terli olarak klima önünde durulmamalı

Eğer bunları yapmazsanız klima çarpması olarak adlandırılan kas spazmları ve kas ağrıları yaşanması muhtemeldir.

Bu bilgileri de gözden geçirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu