Sağlık

Yüzme Derslerinin Sağlık Açısından Faydaları

Yüzme Derslerinin Sağlık Açısından Faydaları

Bilindiği üzere, yüzme sporu genel anlamda insan sağlığı için son derece faydalıdır. Öyle ki; spor dalları arasında hayat kurtaran tek aktivitedir. Özel yüzme derslerinden faydalanarak, hem yüzme tekniğinizi geliştirebilir hem de sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Yüzme derslerine yeni başlayanlar için düşük şiddetle yüzmek önerilirken, genel anlamda haftada üç kere 30 dakika yüzmek ve bunu sürekli hale getirmek önemlidir. Özel yüzme derslerinin sağlık açısından faydaları ise saymakla bitmiyor.

Yüzmenin Sağlığa Olumlu Etkileri

  • Bir egzersiz programının vücudunuza kazandırmış olduğu bütün olumlu etkileri yüzme ile sağlamanız mümkün. Oksijen kullanma kapasitesini artırır ve yüz ile kalp de güçlenir.
  • Solunum fonksiyonlarını geliştirir. Kondisyonu artırır ve kasların kuvvet ile dayanıklılığını artırır.
  • Sürekliliğini koruyacağınız yüzme dersleri sayesinde fiziksel görünümünüz daha simetrik olacaktır ve daha iyi gelişecektir.
  • Yüzme derslerinin sağlık açısından diğer faydası birçok hastalık açısından koruyucu rol oynamasıdır. Bunlardan bazıları; koroner arter hastalığı, dolaşım ve solunum sistemi hastalıkları, kalp hastalıkları, periferik damar hastalıkları, yüksek kolesterol, hipertansiyon, tip 2 diyabet, şişmanlık, birçok kanser türü, romatizmal hastalıklar, kıkırdak ve kemik hastalıkları, kas iskelet rahatsızlıkları, ruhsal hastalıklar ve omurga bozukluklarıdır.
  • İskelet, kas, bağ dokusu ya da eklem rahatsızlıklarınız varsa, özel bir yüzme dersi almak en etkili çözüm olacaktır. Çünkü bu hastalıklarda öncelikle önerilen egzersiz tipidir.

Yüzme Sporunun Sinir Sistemine Faydaları

Yüzme, tüm vücudun hareket etmesini sağlayan bir spor dalı olduğu için sinir sistemine doğrudan etki eder. Özel yüzme derslerini sürekli bir şekilde sürdürürseniz, sinir sisteminizde rahatlık ve canlılık hissedebilirsiniz. Su içerisinde gerçekleştirdiğiniz derslerinizden sonra canlılık hissetmenizin sebebi, sinir sisteminizin rahatlamasıdır. Yüzdükten sonra canlılık hissetmeniz ise sinir sisteminizin dinlenmiş olduğunu göstermektedir.

Yüzme ortamınızın ve eğitmeninizin kaliteli olması da sinir sisteminizin dinlenmesine yardımcı olan önemli unsurlardır.

Yüzme derslerinin faydaları arasında; kişinin kendine güveninin artması, adaptasyon kolaylığı ve daha disiplinli bir yaşam tarzı vardır. Yüzme derslerini sürekli alarak, yüzme sporunu sürekli hale getiren birisinin dikkati normale göre daha zor dağılır. Yüzme ile ilgilenen kişiler günlük yaşantılarında daha aktif ve başarılıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu