Vücut Ağırlığı

Yüzerken kaç kalori yakılır, havuzda ve denizde yüzmek kaç kalori, yüzme kalori hesabı

Yüzmek kaç kalori yakar, denizde ve havuzda yüzmek kaç kalori yaktırır?

Kalori yakmak için havuzda, denizde serbest yüzme oldukça iyi bir seçenektir. 1 saat yüzerek, 2 saat yüzmek oldukça fazla kalori yaktıracağından hem kas yas yapınız güçlenir hem de zayıflamak için ideal bir yöntemdir. Kilo vermek isteyenler için yüzmek oldukça sağlıklı bir yöntemdir.

Yüzmenin kilo vermeye etkisi

Kaloriler yakılırsa zayıflamaya olanak sağlar. Sporlar arasında yürümek, koşmak, bisiklete binmek gibi yüzmek çok kalori yakmanızı sağlayan bir spor dalıdır. Hem zevklidir hem de bolca kalori yaktırır. Normalde bayanların günlük 1900 kalori kadar günlük ihtiyacı varken erkeklerinse 2300 ortalama kalori almaya ihtiyacı vardır. Zayıflamak içinse bu miktarların yakılması gerekecektir.

Yüzmek çok kalori yaktırdığı gibi aynı zamanda kas yapımında da önemli rol üstlenir. Spor dalları arasında diğer egzersizlere göre en fazla önerilendir.

Zayıflamak için haftalık kaç saat yüzmek gerekir?

Zayıflamak isteyenlere önerilen haftada 5 gün 1’er saat yüzmedir. Kış aylarında havuz herkes için uygun olmayabilir. Bunun yerine koşmak veya bisiklete binmek ayrı bir çözüm olabilir. Yüzme orta yoğunluklu bir spor dalıdır. Kalp sağlığına iyi geldiği gibi aynı zamanda yağ yakmak için en iyi yöntemlerdendir. İlk yüzmeye başladığınızda ilk 3 gün kollarda şiddetli kas ağrıları yaşayabilirsiniz ancak sonrasında zevk alır ve esnek bir vücuda sahip olursunuz.

Kısa sürede iyi derecede kilo vermek isteyenler için deniz, havuz, paletli veya paletsiz yüzmek en hızlı çözümdür.

Yüzmek kiloya orantılı olarak verilen güce bağlı kalori yakmayı sağlar. Zayıflar daha az kalori yakarken, kilo fazlalığı olanlarsa daha fazla kalori yakar. Örneğin; 75 kilo olan biri 30 dakika normal seyirde yüzerse 205 kalori kadar yakar. Hızlanırsa 330 kaloriye kadar çıkar. 100 kilo biri yarım saat normal seyirde yüzdüğünde 550 kalori yakarken bu saat diliminde hızlanırsa 880 kalori kadar yakar.

Yüzmek kaç kalori yaktırır?

1 saatte yavaş yüzme ile yakılacak kalori mikarı (serbest yüzme tekniği);

  • 65 kiloya sahip biri 1 saatte 413 kalori yakar.
  • 70 kilo olan kişi 1 saatte 490 kalori yakar.
  • 90 kilo olan biri 1 saatte yüzerek 570 kalori yakar.
  • 95 kilo olan biri saatte 650 kalori yakar.

1 saatte hızlı yüzme ile yakılacak kalori mikarı(serbest yüzme tekniği);

  • 65 kiloya sahip biri 1 saatte 590 kalori yakar.
  • 70 kilo olan kişi 1 saatte 700 kalori yakar.
  • 90 kilo olan biri 1 saatte yüzerek 810 kalori yakar.
  • 95 kilo olan biri saatte 930 kalori yakar.

ortalaması ile yakılacak kalori miktarıdır.

Yukarıdaki yüzme kalori hesabı incelendiğinde kilo ne kadar fazlalaşırsa kalorininde o derece fazlalaştığını görebilirsiniz. Yani 60 kilo olan biri ile 90 kilo olan birinin yakacağı kalori farkı oldukça fazla olacaktır. Bunu sadece yüzme sporu olarak değerlendirmeyin. Tüm spor dallarında aynı şekildedir.

Kilo nasıl verilir?

Zayıflamak için ya kalori miktarınızı azaltacaksınız ya da aldığınız kalorinin büyük kısmını yakacaksınız. Günde 1000 kalori ortalaması yakan bir kişi haftalık 1 kilo aylık 4-5 kilo kadar verebilir. İmkanınız varsa eğer günde 1-2 saat yüzmeye zaman ayırın ve ortalama 1000 kalori kadar yakarsınız.

Şu bilgileri de öğrenmek isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu