Güzellik

Yüz Sarkmasını Önlemek İçin Maskeler

Yüz Sarkmasını Önlemek İçin Maskeler

Yaş ilerledikçe yüzde bulunan hücrelerin yaşlanması ve yıllarca yüz mimiklerinin etkisi nedeni ile yüzlerde kırışıklıklar meydana gelmektedir. Bu nedenle yüz kırışıklıklarını önlemek için kullanılan maskeler oldukça popüler hale gelmektedir. Her insanın kullanmış olduğu cilt bakım kremleri herkes için aynı etkiyi göstermemektedir.  Yüz sarkmasının ana nedenlerinden birisi de güneş ışınlarıdır. Güneşten gelen zararlı ışınlar yüzdeki hücreleri olumsuz yönde etkilediği için kırışıklıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle güneş ışınlarının bu yan etkisini maruz kalmamak için herkes kendi yüzleri için uygun olan yüz bakım maskelerini kullanmalıdır.

Yüzdeki sarkmaların önüne geçmek için kullanılacak bir başka yöntem ise günlük su ihtiyacını tam olarak alabilmektedir. Yüz maske ve kremler su ihtiyacı karşılanmadan tek başlarına tam bir etki göstermemektedirler. Bu nedenle günlük su ihtiyacı tam anlamı ile giderilerek yüz maskelerine destek olunmalıdır.  Ev ortamında yüz sarkmasını önlemek için maskeler yapmak oldukça kolaydır. Bunun için 5 gram bal mumu, portakal yağı, susam yağı, 10 gram kakao, 40 gram susam yağı ve yarım bardak su gereklidir. Öncelikle bal mumumun erimesi gerekmektedir. Daha sonra diğer malzemeler birbiri ile karıştırılarak bal mumu ile birlikte yüze sürülür. Yüze sürülme işleminden sonra yaklaşık olarak 30 dakika beklenir. Yarım saat geçtikten sonra yüz yıkanarak durulanır. Bu uygulamanın haftada 1 defa uygulanması ile yüz ve boyun sarkmalarının önüne geçilecektir.

Yüz sarkmalarını engelleyen cilt maskelerinden bir tanesi de nane içerikli maskelerdir. Bunun için 1 bardak sıcak su içerisinde 1 yemek kaşığı kurutulmuş nane eklenir ve yarım saat beklendikten sonra süzülür. Öncelikle cilt temizliği yapılır ve sonra hazırlanan nane karışımı maske yüze sürülür ve kuruyana kadar beklenir. Yarım saat kadar beklendikten sonra yüzün durulanması sağlanır. Bu uygulama haftada bir kez olarak uygulandığında yüzdeki sarkmaların önüne geçilmiş olacaktır. Yüz sarkmalarının önüne geçmek için uygulanacak bir diğer yöntem ise yüze yapılan masajdır. Masaj ile sinirler harekete geçeceğinden kan dolaşımı hızlanır ve hücrelerin bakımı daha sağlıklı olur. Bu da yüzde sarkmaları önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu