Bakım ve Güzellik

Yüz Kuruluğuna İyi Gelen Besinler

Yüz Kuruluğuna İyi Gelen Besinler

 

Cilt kuruluğu özellikle bayanların çok rahatsız olduğu bir durumdur. Cilt kuruluğu yüz çevresinde meydana gelirse daha da rahatsız edici hale gelir. Bu sorun ile başa çıkabilmek için çeşitli yollar bulunmaktadır. Bunlardan ilki sizler de tahmin edersiniz ki bol su ve sıvı tüketmektir. Çünkü cilt kuruluğu derinin içerisinde olması gereken suyun azaldığında yahut muhafaza edilmediğinde meydana gelen bir durumdur.

Kuruluk Giderici Mineral Ve Vitaminler

Günlük hayatımızda tükettiğimiz besinlerin içerisinde bazı vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Bu vitaminleri doğru ve dengeli beslendiğimiz taktirde vücudumuzun yararına kullanabilmemiz mümkündür. Mineral ve vitaminler vücut sisteminin doğru çalışmasını, bağışıklık sistemini düzenlemekten, cilt, tırnak ve deri sağlığı sistemini korumak ile görevlidir. Bu vitaminler arasından A vitamini B vitamini ve C vitamini eksikliği cildin ve yüz çevresinin kurumasına ve pul pul dökülmesine yol açar. Bu sebeple bu vitaminleri içeren kuruluk giderici besinler tüketmemizde fayda bulunmaktadır. Günlük beslenmenizde bu besinler olması gerektiği kadar tüketirseniz cilt deri ve tırnak sağlığınız da olması gerektiği gibi olacaktır. Bu vitaminler ayrıca cildin esnekliğini korumasını, kırışıklığı ve yaşlanmayı geciktirmek ile de görevlidir.

yüz sağlığı koruyucu besin değerleri

Keten Tohumu Yağının Cilde Faydaları

Cilt ve yüz çevresi kuruluğuna iyi gelen besinler arasında yalnızca vitamin ve mineraller girmez. Cilt sağlığı için bazı yağ asitleri de gereklidir. Bunların arasında özellikle yüz çevresi sağlığı ve nemi için gerekli olan besin keten tohumu yağıdır. Bu yağ besin değeri açısından hem antioksidandır hem de vücut için gereken omega 3 yağ asitlerini içerisinde bulundurmaktadır. Özellikle kuru cilt şikayeti olan insanların bu zengin içerikli besin maddesini tüketmelerini şiddetle öneririz. Ayrıca bu keten tohumu yağı dışında da somon ve tuna balıkları gibi omega açısından zengin balık tüketmelerini öneririz. Bu besinlerin içerisinde de yüz sağlığı koruyucu besin değerleri bulunmaktadır. Ayrıca tüm bu maddeleri tüketirken günde en az 8 ile 10 bardak su ve yanında diğer sıvılardan da tüketmeniz gerekmektedir. Çünkü su böbrek yardımı ile vücuttaki fazla toksinleri atmamıza yarar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir