Faydalı Bilgiler

Yünlü Giysilerin Saklanma, Tüylenme ve Temizlik Sorunları Nasıl Giderilir?

Yünlü Giysilerin Saklanma, Tüylenme ve Temizlik Sorunları Nasıl Giderilir?

 Kış aylarının en çok tercih edilen kıyafet türlerinin başında yün giysiler gelmektedir. Kazak, atkı, hırka, kaşkol gibi birçok yünlü eşya soğuktan korumakta olup çeşitli tasarımları ile oldukça şık durmaktadır. Hassas şekilde bakılması gereken yün giysilerin bakımları diğer giysilerden oldukça farklıdır. Özel bir bakım gerektiren bu tür kıyafetleri yıkarken oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Sünen kazaklar nasıl düzeltilir diyenlere doğru yıkama kurallarını uygulayarak diyebiliriz. Doğru yıkama ve bakım işlemi yapıldığı takdir de yün malzemeden yapılan kıyafetler uzun ömürlü olarak saklanabilir.

Yün Giysilerde Noktasal Temizleme İşlemleri

Yünlü giysilerle leke oluşumu mevcutsa lekeli nokta temizlenmeli ya da seyrek olarak yıkama işlemi yapılmalıdır. Havalandırmalar ile yünlü giysilerin bakımları yapılmalıdır. Hassas olan bu giysiler yıkanırken birçok noktada dikkatli olunması gerekmektedir. Diğer giysi türlerine oranla sık şekilde yıkanmasına gerek olmamaktadır. Yıkama işlemlerinde kullanılan suyun kalitesine dikkat edilmelidir. Yün kazak nasıl küçülür diyenlere yüksek derecelerde yıkayarak diyebiliriz. Su ne kadar kireçli ise yünlü giysiler o derece çok çabuk yıpranma riski ile karşı karşıyadır. Giysileri tüylerden jilet yardımıyla kurtulmak mümkün. Sert ve düz zemine konulan giysiler yukarıdan aşağıya doğru jiletle temizlenebilir.

Yün Giysileri Yıkamadan Önce Alınması Gereken Önlemler

Yıkama yapmadan önce çamaşır makinesine kireç önleyici tabletler atılması yünlü giysilerin bakımını kolaylaştırmaktadır. Yıkama işlemleri sırasında kullanılan deterjan da özel olmaktadır. Yün ve ipek malzemelerden yapılan giysiler için satılan sıvı deterjanları tercih edilerek daha uzun ömürlü giysiler oluşturulabilir. Tüm giysilere uygun olarak yıkama işlemi gerçekleştirebilen deterjanların içerisinde az miktarda çamaşır suyu esansı bulunmaktadır. Yün eşyalara bu esanslar zarar vermektedir. Küçülen yün kazaklar nasıl büyütülür sorusu önem kazanmaktadır. Yumuşak yapıya sahip yün giysilerde ise uygun yumuşatıcısı kullanılması gerekmektedir.


Yünlü Giysilerin Saklanma, Tüylenme ve Temizlik Sorunları Nasıl Giderilir?

Yıkama Yaparken Doğru Deterjan Kullanımı

 Yumuşatıcılar hoş bir koku verebildiği gibi elektriklenme problemini de önlemektedir. Toz ve benzeri şeylerin kıyafete yapışması engellenmektedir. Çamaşır makinesinin 30 dereceye ayarlanarak hassas programda çalıştırılması gerekmektedir. Kıyafetlerin küçülmesi önlenmek isteniliyorsa yıkama yapmadan yaklaşık olarak bir saat önce soğuk suda bekletilmesi önerilebilir. Yün giysilerin genişlememesi için çamaşır yıkama torbalarının, yastık kılıfların içerisine konulması gerekebilir. Kazak tüyü alma makinesi sıklıkla kullanılmaktadır. Tek bir noktada leke mevcutsa özel temizleme yöntemleri tercih edilmeli sık olarak yıkama işlemine başvurulmamalıdır.

Giysilerin Doğru Saklanması Hakkında Bilgiler

Kazakların askıda durması yerine yatay şekilde ve katlanarak muhafaza edilmesi de sünmemeleri için alınacak önlemler arasında bulunmaktadır. Kaşmir kazakların ayrı ayrı poşetlerde güve ilaçları konularak kaldırılması gerekmektedir. Kuru temizlemeye verilebildiği gibi belirlenen sıkma ve sıcaklık koşullarında elde de yıkanması mümkündür. Kazaklarda meydana gelen tüylenme probleminde nemli bir bayan çorabını kazağın üstünde gezdirerek yünleri toplamak etkili olacaktır. Tüylenen kumaşlar nasıl temizlenir diyenlere son yıllarda yöntemlerin arttığını belirtelim. Doğru yıkandığı takdirde elde yıkanması daha makbuldür denilebilir. Tüylerden temizlemek için koli bandı kullanılabilir.

Özel Yün Şampuanları Kullanımının Önemi

Elde yıkama işlemleri sırasında tüylenme gerçekleşmemesi için ılık su ve şampuan kullanımı uygun olmaktadır. Çitileme yapmadan, zarif hareketlerle kazaklar yıkanmalıdır. Kurulamak için sıkma ve bükme yapılmamalıdır. Özel yün şampuanları elde yıkarken tercih edilmelidir. Kazakların yıkandıktan sonra bir havlu üzerine serilerek kurutulması etkili olmaktadır. Bu yöntemler tüylenen kazaklar için püf noktaları arasındadır. Kuruduktan sonra tersine çevirerek ılık bir ütü ile ütülenmesi gerekmektedir. Kazak tüyü alma makineleri, tüy temizleme aletleri, tiftik temizleme malzemeleri ile giysilerde ki tüylerden kurtulmak mümkündür.

Bir Yorum

  1. ”Kazak Mevsimi Geldi Çattı!” ?

    Kazaklarınızla ile ilgili hazırladığımız blog yazımızı okuyabilirsiniz;

    Sürdürülebilir moda, minimalizm, sade yaşam ve bütçe dostu alışveriş konularındaki paylaşımlarımız için bizi takip edebilirsiniz. ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu