Diyet

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Sporcular için yumurtanın birkaç faydası vardır: Yumurta, zengin bir yüksek kaliteli protein ve mineral kaynağı sağlar. Yumurta, 8 temel amino asidin tamamını (proteinin yapı taşları) sağlayan tek besindir. Yumurtalar soya, pirinç veya glüten ürünleri gibi modern gıdalar gibi kas iyileşmesini engellemez. Yumurtalar, araştırmaların kalp hastalığı ile ilişkili olabileceğini gösteren kolesterol içermesine rağmen, vücut yumurtalarda bulunan fazla kolesterolü hızla emer ve atar.

Bir sporcu bol miktarda sağlıklı yağ içeren dengeli bir diyet uyguladığı sürece, vücut yumurtalardaki kolesterol içeriğini işleme konusunda oldukça beceriklidir. Yumurta, bağışıklık sistemini güçlendiren iyi bir çinko kaynağıdır. Ayrıca vücutta 300’den fazla fonksiyondan sorumlu olan potasyum içerirler. Sporcular için meyve ve sebzelerden zengin sağlıklı bir diyet şarttır.

En İyi Protein Kaynağı Yumurta mı?

Yumurtalar, anne sütü hariç diğer tüm yiyeceklerden daha fazla tam sindirilmiş protein için mükemmel bir kaynaktır ve bu da onları egzersizle ilgili yaralanma veya hastalığı olan sporcular için mükemmel kılar. Birçok kişi kolesterol içerdiği için yumurtanın sporcular için kötü olduğuna inansa da, son araştırmalar aslında kolesterol yemenin koroner arter hastalığı riskini artırmadığını göstermiştir. Aslında, bir çalışma yumurta yemenin kalp hastalığı riskini azaltmaya bile yardımcı olduğunu gösterdi.

  • Yumurta yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır.
  • Yumurta ucuzdur.
  • Yumurta, A, D, B2, B12, E ve K dahil olmak üzere temel vitamin ve mineralleri sağlar.
  • Yumurtaların raf ömrü uzun olduğu için evde saklanması kolaydır.
  • Yumurta üretimi, gezegendeki en sürdürülebilir gıda üretimi kaynakları arasındadır.
  • Yumurta pişirmek kolaydır.
  • Özetle, yumurta sporcular için mükemmel bir diyet yemeğidir ve yoğun antrenman yapanlar için kesinlikle gereklidir.
  • Yumurta ucuzdur.

Yumurtalar, dengeli beslenmenin besinsel faydalarını elde etmenin en ekonomik yollarından biridir – aynı zamanda ideal bir atıştırmalıktır. Ortalama bir insan her gün en az 150 gram (yaklaşık 5 yumurta) protein yemelidir, ancak yoğun egzersiz yapıyorsa veya kilo alıyorsa, gerekirse bu miktarı günde 200-250 grama çıkarabilir. Toparlanmaya ihtiyacı olan, kilo vermek veya vücut ağırlığını korumak isteyen sporcular bundan daha fazlasını yemeyi isteyeceklerdir.

Her şeyden önce, yumurtalar yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır. Her yaklaşık 6 gram protein içerir. Bu, çoğu insanın her gün ihtiyaç duyduğundan fazladır. Ayrıca A, D, B2, B12 ve E de dahil olmak üzere mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır (hepsi her yumurtada aynı miktarda bulunmasa da).

Yumurtalar neredeyse hiç karbonhidrat içermez. Yumurta başına sadece 2 gram (veya salata veya omlet için pişirilmiş yumurta başına 3 gram). Yumurta, yağ veya doymuş yağ içermediği için diyet yapanlar için de ideal bir besindir. Ek olarak, yumurtalar son derece uzun bir raf ömrüne sahiptir. Yumurtaları taze tutmak için gereken tek şey bir bardak veya kavanoz (bütün yumurtalar için 1/4, yumurta akı için 1/3 bardak) su ve biraz hava sirkülasyonu.

Yumurtanın Faydaları Nelerdir? Diyet
yumurta

Sporcular için bu, yumurtaları günün veya gecenin herhangi bir saatinde alıp yiyebileceğiniz ve mükemmel taze kalacakları anlamına gelir.

Yumurtaların raf ömrü uzun olduğu için evde saklanması kolaydır. Yumurta üretimi, gezegendeki en sürdürülebilir gıda üretimi kaynakları arasındadır. Yumurtalar ideal bir besindir çünkü çok az su kullanan ve karbondioksit (CO2) üretmeyen bir yöntemle yetiştirilirler. Yönteme serbest menzil, serbest dolaşım veya otlak denir. Yani tavuğun kafesinden serbest bırakılması ve otları, böcekleri ve tohumları yemesi için serbest bırakılır.

Üretilen yumurtalar, kapalı tavukların yumurtladığı yumurtalardan daha sağlıklıdır. Bu tür sistemlerde tavuklar genellikle vejetaryen bir diyetle beslenir. Bu nedenle, tahıl, tavuk unu ve balık unu ile beslenen standart yumurtlayan kuşlardan daha az yağ ve protein içeren daha kaliteli bir ürün verirler (bu tavuklar genellikle kafeslerde yetiştirilir).

Yumurta pişirmek kolaydır. Yumurtalar neredeyse sonsuz sayıda şekilde hazırlanabilir. Yumurtaları çiğ bile yiyebilirsiniz. Henüz ağzınıza bir yumurta kırmaya hazır değilseniz, sarısını kesmek için her zaman bir kaşık kullanabilir (“çırpma” olarak bilinir) veya yumurtanın bir ucundaki kabuğu delmek için bir çatal kullanabilirsiniz. ve içeriğin bir kısmını nazikçe çıkarın (“kaçak avlama” olarak bilinir).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu