Sağlık

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık kistleri, her kadının hayatında belli dönemlerde karşılaşabileceği birçok çeşidi bulunan içi sıvı dolu haldeki kitlelerdir. Bu kistler hormonlara bağlı gelişmektedir. Yumurtalık kistlerinin ne olduğunu anlamak için kadınların menstrüal dönemlerini iyi bilmek gerekir.

Kadınlar her ay düzenli olarak adet görmektedirler. Peki, bu nasıl gerçekleşmektedir? Rahimde follop tüplerinde bulunan ceviz büyüklüğünde ki iki yumurtalıklardan biri menstrüal dönemde bir yumurta üretir. Yumurtalığın içinde bulunan sıvı dolu kese içerisinde bu yumurta büyür. Genellikle menstrüal döngünün beşinci gününde olası gebelik hazırlıkları için östrojen hormonu rahim duvarını kalınlaştırır ve büyütür. 14 gün gibi bir sürede yumurtalıkta bulunan kese 2 veya 2,5 cm olur ve daha sonra yumurta çatlar. Bu olaya yumurtlama adı verilmektedir.

 

Yumurtlama döneminde kadınlar hamile kalabilmektedirler. Sperm ile yumurta döllenmek için yumurta follop tüplerine doğru ilerleme ve hareketlilik göstermektedir. Yumurtlamadan sonra kese boşalır ve korpus luteum fazına geçer ve diğer adet dönemine kadar böyle kalır. Korpus luteum fazında rahim duvarlarına büyüten hormonlar oluşmaktadır.

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

Çoğu yumurtalık kistleri küçüktür ve çoğunlukla belirti vermemektedir. Ve bazı yumurtalık kistleri kendiliğinden kaybolmaktadır. Patlama, kanama, burkulmaya neden olduğu gibi bunların yanında cinsel ilişki sırasında ağrı ve künt bir ağrıya neden olmaktadır. Yumurtalık kistleri iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılırlar. En sık görüleni iyi huylu olanlarıdır. Yumurtalık kistlerinin en sık belirtileri şunlardır;

  • Sık idrara çıkma gibi idrar yoluna bağlı şikâyetler
  • Düzensiz adet görülmesi
  • Ağrılı dışkılama ya da kabızlık
  • Karın veya kasıkta ağrı
  • Karında şişlik

Bazı yumurtalık kistleri kötü huyludur ve kanser olabilmektedir. Yaş arttıkça yumurtalık kanser riski de orantılı olarak artmaktadır. Yumurtalık kanseri belirtileri ise şunlardır;

  • Kasık ağrısı
  • Karın şişmesi ya da büyümesi
  • İştahta azalma
  • Geçmeyen mide yanması ve bulantı

 

Yumurtalık Kistlerinin Çeşitleri Nelerdir?

Fonksiyonel Kistler: En sık doğurganlık çağındaki kadınlarda görülmektedir. Sarı cismin gerilememesi ya da foliküllerin büyümesiyle oluşmaktadır. Folikül kistleri, bu kistlerde yumurta çoğunlukla 5 cm’den daha küçüktürler. Çoğunlukla belirti göstermez ve kendiliğinden menstrüal döngüyle kaybolur ya da doğum kontrol haplarıyla yok olur. Korpus luteum kistleri ise sarı cismin içine kanaması ve aşırı büyümesiyle oluşmaktadır. Ağrılı bir türdür. Sarı cisim büyümeye devam ettiği için progesteron salgılanması devam eder. Buna bağlı olarak adet gecikmesi olmaktadır. Kendiliğinden ya da doğum kontrol haplarıyla kaybolmaktadır.

Endometriama: Halk dilinde çikolata kisti olarak bildiğimiz türdür. Rahim iç duvarının over kısmında ortaya çıkmaktadırlar. Endometriyazisde içerisi koyu kahverengi yani eski kanlarla dolu kistik bir yapıdır.

Polikistik Over Hastalığı: Çok küçük boyutlarda ve çok sayıda kistlerin yumurtalıkta olması durumudur. Bu olayın nedeni ise her ay çatlaması gereken yumurta çatlamaz ve yumurtlama dönemi uzamaktadır.

Dermoid Kist: Yumurtlamayla ilgisi yoktur. Vücuttaki her dokudan kaynaklanan bir kist olabilmektedir.

Kistadenom: yumurtalığın dışındaki hücrelerden kaynaklanan iyi huylu kistlerdir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu