Sağlık

Yumurta (Yumurtalık)tembelliği nedir belirtileri nedenleri ve tedavisi

Yumurta (Yumurtalık)tembelliği nedir belirtileri nedenleri ve nasıl tedavi edileceği, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Yumurta (Yumurtalık)tembelliği nedir belirtileri nedenleri ve nasıl tedavi edileceği ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Yumurta (Yumurtalık)tembelliği nedir belirtileri nedenleri ve nasıl tedavi edileceği ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Yumurta (Yumurtalık)tembelliği nedir belirtileri nedenleri ve nasıl tedavi edileceği

Yumurta tembelliği ve yumurta olmaması aynı anlama gelir. Rahimde yumurtalıkların olması gerekenden daha yavaş veya hiç çalışmaması durumuna verilen bu isim her 10 kadından 2’sinde görülmektedir. Yumurta tembelliği hamilelik önünde engel oluşturabilir. Yumurta tembelliğinin sebebi hormonlardaki dengesiz çalışmadır, hormonlar düzenli çalışmadığında yumurtalıklardaki üreme hücreleri doğru biçimde büyüyüp gelişmez. Bundan dolayı de hamilelik meydana gelmez. Yumurta tembelliği için uygulanan tedavi hemen hemen 6-8 ay sürmektedir.

Yumurta Tembelliği Gebeliğe Engel Midir?

Yumurta tembelliğinin gebe kalmaya engel olması çok sık olarak görülmektedir. Diğer adı polikistik over sendromu olan yumurta tembelliği birinin gebe kalmasını engelleyebilir.

Yumurta Tembelliği Belirtileri Nelerdir?

Yumurta tembelliğinin ilk ve en yaygın belirtisi adet düzensizliğidir. Bu durumda bazıları bir ayda 2 defa adet olurken, bazıları ise adet gecikmesi yaşamaktadır. Kısa olaraksı adette yaşanan düzensizlikler yumurta tembelliğinin en kesin belirtisidir.

Düşük yapma riskini yükseltir: Yumurta tembelliği ve bunun bunun yanında ilerleyen yaş sebebiyle yumurtalıklardaki kapasite azalır ve bu durumda yumurtalıklarda geriye kalan yumuralıklar normal olmadığı için birinin düşük yapma riski artar.

 1. Ciltte yüzde sivilce çıkması
 2. Karın bölgesinde, göbek üzerinde, meme uçlarında kıllanma
 3. Kısırlık
 4. Düzensiz yahut eksik adet döngüleri
 5. Amenore (aylık adet döngülerinin olmaması) yahut oligomenore (düzensiz aylık adet döngüleri)
 6. Yüksek LH hormonu düzeyleri
 7. Cildin ve saçların hızlı yağlanması
 8. Düzensiz yahut eksik yumurtlama (anovülasyon)
 9. Hiperandrojenizm olarak da anılan yüksek düzeyde androjenler
 10. İnsülin direnci
 11. Erkek tipi saç dökülmesi
 12. Obezite
 13. Tekrarlayan düşük

Yumurtalık Tembelliği Neden Olur?

Hormon Dengesizlikleri

Yumurta tembelliğine neden olan en yaygın durum birinin yaşamış olduğu hormonal dengesizliklerdir. Normalde sağlıklı bir kadın vücudunda üreme hormonu östrojendir. Erkek vücudunda ise testesterondur. Dolayısıyla her iki cinste de kendi hormonları daha baskındır. Kadınların vücutlarında östrojen hormonu düzeysindeki azalma yahut yükselme yumurtalık tembelliğiyle sonuçlanabilir.

Yaşlanma

Kadınlarda yaşın ilerlemesiyle birlikte yumurta tembelleşmesi görülmesi gayet normaldir. Diğer bir deyişle, yaşı ilerlemiş kadınlarda düşük yapma riski yüksektir çünkü bunun sebebi yumurtalık tembelliğidir.

Yumurtalık Kisti

Yumurtalıklarda kist olması da yumurtalıkların görevlerini yerine getirmemesine yol açtığu için yumurtalık tembelliğine yol açabilmektedir. Yumurtalık kisti yumurtalıkların çalışma hızını etkiler.

Stres

Stres sağlığı goğrudan etkileyen bir faktördür. Kadın vücudunda yaşanan stres ilk başta hormonal organları etkilemektedir. Bundan dolayı günlük yaşamda karşılaşılan stres yumurtalıkların daha yavaş çalışmasına neden olmaktadır. Sayısal bir değer vermek gerekirse, kadınlarda yumurta tembelliğinin arkasındaki neden %30 oranında strestir.

Genetik Sorunlar ve Sonradan Ortaya Çıkan Problemler

Kişinin sahip olduğu Kallman sendromu, Turner sendromu, yumurtalıkların doğuştan gelişmemesi gibidoğuştan gelen genetik ve yapısal sorunlar ve polikistik over sendromu, kist, guatr ve süt hormonu fazlalığı gibi sonradan yaşanan hormonal problemler yumurta tembelliğine neden olabilir. Ek olarak da bu bahsi geçen problemler için uygulanan cerrahi tedaviler ve erken menopoz yani yumurtalıkların fonksiyonlarını erken kaybetmesi de yumurta tembelliğinin nedenleri içindedır.

Yumurta Tembelliği Nasıl Tedavi Edilir?

Yumurta tembelliği yaşayan bireyler eğer gebelik istiyorsa uygulanacak tedavi buna bağlı olarak değişmektedir. Eğer hasta gebelik istiyorsa insana sağlıklı yumurtlamayı sağlayacak tedaviler uygulanır. Lakin eğer hasta gebelik istemiyorsa ve hastanın şikayeti adet düzensizliği ise hastaya doğum kontrol hapları veya başka hormon tedavileri uygulanabilir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Yumurtalık Tembelliğini Çalıştırmak İçin Soğan Kürü

Malzemeler

 1. 1 tane açık kahverengi kabuklu beyaz kuru soğan
 2. 2 bardak klorsuz su (markette satılan pet şişe su da olur)

Hazırlanış ve Uygulama

 1. İlk olarak soğanın kabuklarını soyun ve içinde sirkeli su bulunan bir kapta bir süre beklemede bırakın. Diğer yandan 2 bardak suyu kaynatın ve içine sirkeli suda beklemekte olan soğanı 4’ bölüp atın. Böylelikle 5 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan aldığınız soğan kürü ılıdıktan sonra süzün. Püf noktası olarak, bu kürde kullanacağınız soğanın kabukları taze ve kuru olmalıdır. Ayrıca soğanın kabukları kırmızı ve mor renkte olmamalıdır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ‘nun vermiş olduğu bu kür tarifi özellikle gebe kalmak isteyen kadınlar içindir. Bu kürü adet bitiminden 1 hafta sonra içmeye başlamalısınız ve 7 gün içmelisiniz. Daha ardından 2.adet dönemi başlamadan 10 gün önce bu kürü tekrar 7 gün boyunca içmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu