Faydalı Bilgiler

Youtube Telif Hakkı Hilesi

Youtube Telif Hakkı Hilesi

Youtube kişiler tarafından çok tercih edilen sosyal paylaşım sitelerinden biridir. Video ve fotoğraf paylaşımı gibi pek çok işlemin gerçekleştirilebildiği Youtube sosyal paylaşım sitesinde telif hakkı önemli bir yere sahiptir.

Fiziksel ortamda sabitleşmiş ve orijinal bir çalışma meydana getiren herkes telif hakkına sahip olmaktadır.  Filmler, TV programları, videolar, ses kayıtları, resimler, bilgisayar yazılımları, makaleler ve kitaplar gibi pek çok  unsur telif hakkına sahiptir.

Ancak youtube kullanıcılarından bazıları telif hakkı hilesi yaparak telif ödemek istememektedir. Ancak telif hakkı hilelerini kullanarak başkalarına ait eserlere hiçbir ücret ödemeden kullanmak doğru bir yöntem değildir.

Youtube Telif Hakkı Hilesi

Hangi Durumlarda Telif Hakkı Sahibi Hak Talebinde Bulunabilmektedir?

Youtube telif hakkı nedeniyle telif hakkı sahibinin hak talebinde bulunabileceği durumlar arasında; telif hakkı sahibini referans göstermek, videodan para kazanmak istemek, ilgili videonun içeriğini satın almış olmak, televizyon veya radyo gibi yerlerden videonun içeriğini kaydetmek gibi unsurlar bulunmaktadır.

Youtube telif hakkı ihlali ve hileleri gerçekleştirildiği zaman youtube bu konuda herhangi bir aracılık yapmamaktadır. Youtube telif hakkı hileleri hakkında yayından kaldırma bildirimi alması halinde yasalar gereği içeriği yayından kaldırmaktadır.

Youtube telif hakkı hileleri sonrasında tarafların mahkemeye gidip gitmemesi kendi kararlarına bağlıdır.

Youtube Telif Hakkı Hileleri Nelerdir?

Youtube telif hakkı hileleri gerçekleştiren kullanıcılar yurt dışı kaynakları aracılığıyla video indirmeyi tercih etmektedir. Yabancı kaynaklar üzerinden video indirilirken kaynağın youtube kaynağı olup olmadığına bakılmakta ve videonun başka bir kullanıcı aracılığıyla upload edilip edilmediğine dikkat edilmektedir.

Yurt içi kaynakları kullanarak video indirmek isteyenler ise video telif hakkı hilesi yaparken videonun asıl sahibi olup olmadığını kontrol etmektedir. Asıl sahibi olmayan videolar üzerinden oynama imkanına sahip olunmaktadır.

Örneğin herhangi bir televizyon kanalından video indirilirken youtube kanalının bulunmaması halinde telif hakkı alınması mümkün değildir. Videoyu başka kullanıcının kullansa dahi video üzerinde oynama yapıldığında herhangi bir telif hakkı istemek mümkün değildir.

 

 

Youtube Telif Hakkı Hilesi Nedeniyle İhtar Alma

Youtube telif hakkı hilesi yapıldığında ihtar alabilirsiniz. Telif hakkı sahibi geçerli bir yasal talepte bulunarak telif hakkı hilesi yapan kişilerin videolarının yayından kaldırılmasını isteyebilmektedir.

Telif hakkı ihtarı alan hesaplar telif hakkı ile ilgili videoyu sildiklerinde ihtarı çözümleyememektedir. Bir uyarı niteliği taşıyan telif hakkı ihtarının üç defa tekrarlanması halinde hesap feshedilir, videolar silinir ve yeni hesap oluşturulmasının önüne geçilir.

Youtube telif hakkı hilesi yaparak ihtar yeme olasılığı her zaman bulunmaktadır. Bu sebeple youtube üzerinde bulunan hesabınızın feshedilmesi sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yeni bir hesap oluşturmanıza da izin verilmemektedir. Bu sebeple youtube telif hakkı hilesi yaparak riskli bir durumla karşı karşıya kalmak yerine hak sahiplerine telif hakkı verilmesi youtube kurallarına en uygun çözüm yöntemidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu