Ana sayfa » Sağlık » Yetişkinlerde yoğurt kabızlık yapar mı, yoğurt ishal yapar mı, ishal mi yapar kabız mı

Yetişkinlerde yoğurt kabızlık yapar mı, yoğurt ishal yapar mı, ishal mi yapar kabız mı

Yoğurt kabız mı yapar ishal mi?

Öncelikle şunu bilmelisiniz, kabız olduğunuzu anlamak için; haftada 3 seferden az kaka yapıyorsanız, dışkı kesik kesik ve katı çıkıyorsa, ıkınmalı büyük abdest alıyorsanız kabızlık sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Kabız olduğunuzda dışkı sertleşerek mahakattan çıkışı zorlaşır hatta dışkıda parlak kırmızı kan görülmesi ile tahriş bile yaptığı bilinir. Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde aynıdır. Çoğu kabızlık beslenmeden ve su azlığından kaynaklanırken bazı besin maddeleri de kabızlık yapar.

Yoğurt için eğer aklınızda şu soru varsa; yoğurt ishal mi yapar kabızlık mı? Cevap; yoğurt kabızlık yapar.

Yoğurt, süt kabızlık yaparsa biz bebeğe ne yedirip içireceğiz, yoğurt karında mayalanıyorda mı kabız yapıyor diyebilirsiniz. Ama maalesef süt ve yoğurt kabızlık yapabiliyor. Lahmacun ve ayran içen birinin ishal olabildiği gibi sütünde 250ml üzeri tüketildiğine kabızlık yaptığı bilinmektedir. Sütte diğer bir özellikse, günlük fazla alındığında kabızlık, ishalken içildiğinde ise ishali çoğaltmasıdır.
Yoğurtta kabızlık sıkça rastlanmıyor ancak anlamsız kabızlıklarda yoğurdun kabız yaptığı biliniyor. Anlamsız kabızlık dediğimiz durum ise, ben ne yedimde kabız oldum veya bebeğe ne yedirdim de kabız oldu belirsizliği durumudur. Eğer süt ürünleri düzenli tüketiyor ve kabızlık sorunu yaşıyorsanız şunlar sizi kabız yapabilir; Süt, peynir, kaymak, tereyağı ve dondurma!

Kabızlık için önlem alınabilir ve şunları yaparsanız kakanızda yumuşama sağlayabilirsiniz.

Kabızlık nasıl geçer?

Önceliğiniz lifli gıdalarla beslenmek ve sıvı alımı bol olmalıdır.

  1. Lif ve omega 3 oranı yüksek olan keten tohumu ile müshil etkisi yaratarak kabızlığı hatta şiddetli kabızlıkları ortadan kaldırabilirsiniz. Ilık bir bardak suya 1 kaşık keten tohumu atarak 3 saat muhafaza edin. Yatmadan hemen önce içerek veya 3 kaşık çekilmiş keten tohumunu bir bardak suyla için.
  2. Günlük bal yemeye dikkat ederseniz kabızlığa karşı önlem alırsınız. Toplamda 3 kaşık balı 3 sefere bölerek tüketebilirsiniz. Sabah yemekten önce bir bardak ılık su içine 1 kaşık bal ve limon sıkarsanız kabızlıktan korunursunuz.
  3. Yatmadan önce pekmez yeme alışkanlığı edinin. 1 kaşık balı olduğu gibi için ve uyuyun. Eğer kabızlığınız geçmiyorsa 2 kaşık olarak devam edin.

Not: Eğer kabızlığınızın geçmesi için ishal yapan yöntemler uygularsanız susuz kalırsınız. İshalde vücut su kaybeder. Kabızlığa kolay çözüm için kayısı ve erik suyu ile kolayca kabızlığı giderebilirsiniz. Mutlaka sıvı takviyesi yapın.

] }
Henüz Yorum Yok