Sağlık

Yetişkinlerde ateş neden yükselir, insanın nasıl ateşi çıkar?

Yetişkinlerde ateş neden yükselir, insanın nasıl ateşi çıkar?

Ateş neden çıkar, ateş yükselmesi nedenleri

Salgılar veya kimi bakteriler ile salgılanan maddeler , vücudun uyarılımını arttırarak vücut maddelerinin yükseklemesine neden olur. Oluşan maddelerin beyne iletimi ile ateş oluşur. Vücut ısısı ortalama değerin altına inerse düşük ısı, normal değerlerin üzerine çıkarsa yüksek ateş olur.

Vücudumuza aldığımız bir mikrobun bile vermiş olduğu hasar sonucu aslında ateş aynı zamanda bir uyarı niteliği de taşır. Bende bir sorun var ve benimle ilgilenmeniz gerekiyor der kısaca.

Ateş yükselirse vücutta neler olur, El ve ayak soğuması neden olur?

Yükselen ateşle birlikte titreme, bu titreme ise ayak ve el damarlarında oluşan geçici daralma olarak görülür ve ellerde ve ayaklarda soğuma bu şekilde meydana gelir. Elimizdeki veya ayaklarımızdaki buz gibi olma bu şekilde gelişir.

Ateşlenmenin 6 aylık ve 6 yaş arası çocuklarda oluşu havale bile gerçekleştirebilir ve çocukların huzursuzluk, sayıklaması ve halüsinasyon gibi davranşlar sergilemesine neden olarak kendini belli eder.

Normal vücut ısısı kaç olmalıdır?

Vucut ısısı seviyesi normal seviyenin üzerindeyse yüksek ısı (yüksek ateş) olarak tanımlanır ve müdahale gereklidir. Vücut ısılarının normal seviyelerinin kabulu ise; Genel olarak makattan ölçülen normal vücut ısısı 36.4 – 37.6 Cº , koltuk altından ölçülen normal ısı ise 36.5-37.0 0C olarak kabul edilir.

Ateş yükselmesi nasıl düşürülür

İki yöntem kullanarak ateş yükselmesi düşürülebilir. Bunlar;

  1. Kullanılan ilaçlar: Parasetamol, ibuprofen,
  2. Soğuk uygulama teknikleri

Ateş yükselmesi için ilaçlar

Ateşi düşürmek için en fazla kullanılan ilaç Parasetamol dür. Yan etkisinin azlığı ile bilinen bu ilaç güvenilirdir. Doz olarak 4-6 saat aralığında 1kg başına 10-15mg.dir. Günlük alınacak miktar ise 60mg. üzerine çıkmamalıdır.

Önemi ise;  ilaç içerisindeki parasetamolün kaç mg (miligram) olduğudur. İlacın üzerinde veya kullanım kitapçığında barındırdığı miligram miktarlarını mutlaka okuyunuz. Bu ilacı ateşin düşmemesi durumunda 4 saat aralıklar ile yutulabilir.

Uyarılar: Bu alanda anne ve babaların dikkatli olması gereken, çocuklara verilmek üzere satışı yapılan gripal durumlar için olan ilaçlarda parasetamole ilave olarak bebeğin yaşı düşünülerek dikkat edilmesi gereken başka maddelerde yer alır. İlacı kullanım aşamasında, parasetamol dozu da hesaplanmalıdır. Günlük aşılmaması gereken ateş düşüren şurupları ona göre vermelisiniz.

İbuprofen

Bu ilacın kısa süre kullanıldığında yan etkisi düşükler arasındadır. İlacın dozu 6-8 saatte bir olmak üzere 1kg başına 5-10 mg.dır. Günde en fazla 4 sefer, belirlenmiş doz miktarı verilebilir.

Salisilatlar (Aspirin):

Aspirin ateşli çocuğa verilir mi? Çocuklarda tercih edilmemesi gereken bir ilaçtır.

Ateş yükselmesi için soğuk uygulama

Soğuk uygulama yaparak kullanılan ilaçların ateşin düşürülmesine yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Küçük çocuklar için ateşi düşürmede etkili bir uygulamadır.

Ateşli çocuğun ateşini düşürmek için banyo su ısısı kaç olmalıdır?

Banyoda kullanılacak suyun ısı seviyesi 30 – 32 ºC olmalıdır. Bu yöntemin haricinde ateşi düşürmek için bebeklerde bulunan ortamın 21 – 22 ºC arası olmalıdır. Yüksek ateşte çocukların giysileri çıkarılır, soğuk uygulama yapılır ve ateş düşürücü ilaçlar verilir.

Not: Ateşi yüksek olan çocukta titreme meydana gelebilir. Üşüdüğünü düşünerek üzerini giyindirmeyiniz veya üşümesi geçmesi için üzerini örtmeyiniz.

Faydalı bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu