Faydalı Bilgiler

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Çay, dünya üzerinde su ile birlikte en çok tüketilen içecek durumundadır. Çay, günümüzde 3 farklı şekilde bulunmaktadır. Bunlar yeşil çay, siyah çay ve oolong çay şeklinde sayabiliriz. Oolong çay yarı fermentasyona uğramış çay demektir. Siyah çay ise tam fermentasyona uğramış çay diyebiliriz. Yeşil çay ise hiç fermente edilmemiş çay demektir.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay kilo vermek isteyen kişiler tarafından en çok tercih edilen içecektir. Özellikle metabolizmayı hızlandırdığı için yağ yakımında büyük rol oynamaktadır.
Yeşil çay, diğer vitamin bakımından zengin içeceklere göre çok yüksek miktarda antioksidan maddeye sahiptir. Normal günlük hayatımızda içtiğimiz siyah çaya göre de aktif oksijeni yok etme gücüne sahiptir. Yeşil çayın içinde bulunan C ve E vitaminleri sayesinde vücudu canlandırmaktadır. Ayrıca soğuk havalarda içildiğinde vücuda sıcaklık hissi de vererek, sizi bir nebze soğuktan da korumaktadır.
Bilim adamlarının yaptığı çalışmalar yeşil çayın kansere karşı savaşta da büyük rol oynadığını görmüşlerdir. Özellikle beyinde bulunan tümörlerin yok edilmesine karşı doğal çözüm olarak sayılmaktadır.
Mide ve bağırsak hastalığı olan kişilerin hiç çekinmeden içebileceği çay olan yeşil çay, sindirim sisteminde bulunan enzimlerin işleyişini artırarak sindirimi daha kolay hale getirmektedir. Ayrıca idrar artırma özelliği sayesinde vücudun boşaltımına en büyük yardımcıdır. Sindirim sıkıntısı çeken kişilere özellikle de yemeklerden sonra bir bardak yeşil çay içmeleri önerilmektedir.
Yeşil çay içerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde antibakteriyel özelliğine sahiptir. Dişlerde oluşan taşlara ve çürüklere karşı birebirdir. Ayrıca ağız kokusuna da iyi gelmektedir.


Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çay Nasıl Tüketilmeli?

Bir miktar yeşil çay yaprağını büyük bir fincan sıcak su koyup karıştırın. 5 dakika civarı bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Ama unutmamanız gereken en büyük şey, günde 3 fincandan fazla içmemeniz. Bunun sebebi ise içerisinde bulunan maddelerden dolayı fazla tüketimde ishale sebep olabilir. Ayrıca fazla tüketim olduğunda çarpıntı, sinirlilik, uykusuzluk, tansiyon gibi birçok yan etkiler görebilirsiniz. İçeriğinde K vitamini bulunduğu için kan sulandırıcı kullanan kişilere yeşil çay tüketmemeleri önerilmektedir. Unutulmamalıdır ki ne kadar faydalı olursa olsun, her şeyin fazlası zarardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu