Diyet

Yer Fıstığı (Kavrulmuş, Tuzlu) Kaç Kalori Kilo Yapar Mı?

Yer Fıstığı (Kavrulmuş, Tuzlu) Kaç Kalori Kilo Yapar Mı?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Yer Fıstığı (Kavrulmuş, Tuzlu) Kaç Kalori Kilo Yapar Mı? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Yer Fıstığı (Kavrulmuş, Tuzlu) Kaç Kalori Kilo Yapar Mı? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Yer Fıstığı (Kavrulmuş, Tuzlu) Kaç Kalori Kilo Yapar Mı?

Ülkemiz genelinde en bi hayli beğeni alan ve tüketilen kuruyemişlerden biri tuzlu fıstıktır. Tuzlu fıstık ve kavrulmuş, tuzlu yer fıstığı birden fazla birinin favori kuruyemişleri içindedır. Yer fıstığının belli işlemlerden geçmesi neticesinde tuzlu fıstık elde edilmektedir. Yer fıstığı; un, tuz, limon tuzu ve su ile kavurulduğunda ortaya tuzlu fıstık çıkar. Tuzlu fıstık şimdilerde çok rovaşta olsa da aslında eskilerden beridir tüketilmektedir. Yer fıstığı lezzetli tadının bunun yanında bi hayli besleyici bir kuruyemiştir. Yer fıstığı ve tuzlu, kavrulmuş yer fıstığı sağlık yönünden bi hayli faydalı biri kuruyemiştir.

Tuzlu Fıstık Kaç Kaloridir?

1 adet yani 2 gram tuzlu fıstık 11 kalori içerir.

Bir avuç içi kadar tuzlu fıstık 227 kaloridir.

Bir tabak (100 gram) tuzlu fıstık 567 kalori içermektedir.

Tuzlu Fıstık Kilo Aldırır Mı?

Tuzlu fıstığın 100 gramı hemen hemen 567 kalori içerir. Bu da demek oluyor ki, tuzlu fıstık yüksek kalorili gıdalar içinde yer alıyor. Diyette olanların yahut formunu korumak isteyen bireylerin, tuzlu fıstık tüketirken dikkatli olmaları gerekir. Bir avuç tuzlu fıstık 227 kaloridir. Bunun için tuzlu fıstık tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerekir. Her gün bir avuç dolusu tuzlu fıstık tüketimi kilo almaya yol açar. Lakin arada bir ve aşırıya kaçılmadan tüketilen tuzlu fıstık kiloya neden olmaz. Bunun dışında tuzlu fıstıkta bol miktarda tuz bulunur. İçerdiği tuz oranı sebebiyle vücutta şişliğe, ödeme ve kilo almaya neden olabilir.

Yer Fıstığı (Kavrulmuş, Tuzlu) Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Asena Ebru Saç 100 gram kavrulmuş, tuzlu yer fıstığının 585 kalori içerdiğini bildiriyor.

Bir avuç içi kadar (45 gram) kavrulmuş, tuzlu yer fıstığı 264 kaloridir.

Yer Fıstığı Kilo Yapar Mı?

Yer fıstığı, lezzetli tadıyla bir çok birinin çok sevdiği bir kuruyemiştir. Yer fıstığı tüketenlerin ortak sorusu acaba kilo yapar mı sorusudur. Yer fıstığı da tuzlu fıstık gibi fazla kalori ve yağ içermektedir. Bu nedenle, aşırı yer fıstığı tüketimi birinin kilo almasına ve sağlıklı formunun bozulmasına neden olmaktadır. Yapılan bazı araştırmalara göre, gün içinde aşırıya kaçılmadan tüketilen bir avuç yer fıstığı kişide kiloya neden olmaz. Çünkü yer fıstığı, birinin gün içinde enerji harcamasına ve kalori yakmasına yardımcı olmaktadır. Diyette olanlar ve formunu korumak isteyenler gün içinde 20 adet yer fıstığı tüketebilirler. Gün içinde 20 adet yer fıstığı tüketimi, kişide hiçbir biçimde kiloya neden olmaz. Lakin yer fıstığı tüketirken aşırıya kaçılırsa, birinin kilo alması da kaçınılmaz olacaktır.

Ayrıca yer fıstığının içinde ihtiva ettiği triptofan maddesi, birinin serotonin hormonu salgılamasına yardımcı olmaktadır. Serotonin yani mutluluk hormonu salgılayan yer fıstığı, tuzsuz ve kavrulmamış olması şartıyla günde bir avuç tüketilebilir. Günde bir avuç tüketilen tuzsuz, kavrulmamış yer fıstığı insana mutluluk verirken bunun yanı sıra birinin kilo almasına yol açmaz.

Yer Fıstığı Besin Değeri Nedir?

100 gram yer fıstığının besin değeri;

Kalori (kcal) 567

Toplam yağ 49 g            

Doymuş Yağ 7 g

Sodyum 18 mg

Kolesterol 0 mg

Karbonhidrat 16 g         

Potasyum 705 mg

Şeker 4 g                          

Diyet Lifi 9 g      

Protein 26 g      

Magnezyum 168 mg      

C Vitamini 0 mg

Demir 4,6 mg    

Kalsiyum 92 mg

B6 Vitamini 0,3 mg        

D Vitamini 0 IU

Kobalamin 0 µg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu