Bebek ve Çocuk

Yenidoğan göbek düştükten sonra kanama, bebeğimin göbeği düştü ama kanıyor

Yeni doğan bebeklerde göbek bağı kanaması, bebeklerde göbek bağı kanamaları

Bu yazımız içerisinde, yeni doğan bebeklerde göbek kanaması neden olur, bebeğin göbeği düştükten sonra kanar mı, yenidoğan göbek düştükten sonra kanama, göbek bağı düştükten sonra bakım, göbek bağı düşmeden kanama, göbek bağı düştükten sonra neden kanar gibi sıkça karşılaşılan sorunlarınıza yanıt vereceğiz.

Bebeklerin göbek kanaması yeni doğduklarında ve sonrasındaki aylarda görülmesi normaldir.

Bebeklerde göbek deliğinde hafif kanama ve kızarıklık olması

Bebeklerin göbek deliğinde omfalit isimli iltihaplanma meydana gelirse kanama yapabilir. Bebekler annenin karnındayken göbek deliği mesane birbiri ile bağlantılıdır. Bazı bebeklerde doğduktan sonra aradaki bağlantı olması gerektiği gibi kapanmayabilir. Bu kanalda, kist veya delik gibi kör atık kalmış olabiliyor. Göbekteki kanamanın böyle bir sorun yüzünden olup olmadığı ultrason çekilerek öğrenilebilir.

Göbeğin yeni düştüğü günlerde bebeğin ağlamasından, gaz sancılarından dolayı karnının gerilmesi ile göbekten sızıntı gibi kan geldiği kanama olduğu görülebilir. Eğer aklınızda şüphe kalmamasını istiyorsanız çocuk doktoruna giderek içinizi rahat ettirebilirsiniz. Tehlike yaratan bir durum değildir.

Bebeklerde yine kullanılan bezler yüzünden bu bölgenin tahriş edilmesi ile atlet gibi elbiselerinde veya göbek deliğinde kan görebilirsiniz. Bezin göbeğe temas etmeyecek şekilde bağlanması ile tahrişe bağlı kanama durdurulabilir.

Bebeklerde göbek deliğinde rengi pembe olan nohut boyutlarında bir et çıkıntısı olabilir. Buna granülom hastalığı denirilir. Tedavisi ise gümüş nitrat kalemi ile yakılarak yapılır.

Bebekte akıntı oluşuyorsa bu akıntılar iltihap yüzünden gelebilir. Eğer akıntı varsa ve bebek 1 ayın altında ise durum tehlike yaratabileceğinden hemen doktora gidilerek göbek akıntısı için kültür yapılır. Akıntının uzun sürmesi ise göbek kanalının olması gerektiği gibi tam olarak kapanmayışından meydana gelebilir. Çocuk doktoruna giderek sebep öğrenilmelidir.

Aşağıdaki bilgilerde bebeğinize faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu