Ana sayfa » Astım » Yeni Güzellik Reçeteniz: Fondötensiz Doğal Makyaj

Yeni Güzellik Reçeteniz: Fondötensiz Doğal Makyaj

Doğal makyaj, havanın sıcaklığı gibi sebeplerle genellikle yazın daha çok tercih edilse de bu sonbahar – kış sezonunda da makyaj trendleri arasında kendine yer buldu. Son zamanlarda genel olarak değişen güzellik anlayışında artık kişinin kendine has özelliklerini vurgulaması daha çok destekleniyor. Dolayısıyla herkesin yüzünde aynı dokunuşları ve hatları görmektense daha doğal ve özgün makyajlara günümüzde daha sık rastlar olduk.

 

Doğal makyaj trendinin en önemli uzantılarından biri de fondötensiz makyaj. İster sıcak ister soğuk günlerde olsun yüzü ağırlaştıran ve örten bu ürünü kullanmadan da makyaj yapmak mümkün. Üstelik böylece kıyafetlerden ve eşarptan fondöten lekesi nasıl çıkar problemiyle de uğraşmak zorunda kalmıyoruz.

 

Öncelikle Cilt Sağlığı

 

Cildinizde doğal makyajın iyi durması için yapabileceğiniz en iyi şey ona iyi bakmak. Cildinizin türüne göre bir temizleyici seçmek ve bunu sabah ve akşamları kullanmak, temizledikten sonra uygun bir nemlendiriciyle nemlendirmek, geceleri makyajınızı çıkarmadan yatmamak cildinizi doğal olarak güzel ve ışıltılı tutar. Bu da hafif makyaj dokunuşlarıyla bile istediğiniz görünümü kazanmanıza yardımcı olacaktır.

 

Cildiniz sadece dışarıdan uygulamalarla güzelleşmez. Cilt sağlığını desteklemek için yediklerinize de dikkat etmeniz gerekir. Bunun içinde bol bol su içmeniz, antioksidan içeriği yüksek, rengarenk taze sebze ve meyveler tüketmeniz, işlenmiş şekerlerden ve zararlı yağlardan kaçınmanız, sigarayı bırakmanız ve alkolü mümkün olduğunca kısıtlamanız faydalı olacaktır.

 

Makyaj Öncesi Nemlendirin

 

Cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyle makyaj öncesi yüzünüzü nemlendirmek, doğal makyajınızın çok daha güzel durmasını sağlar. Nemlendiricinizi parmak uçlarınızla cildinize iyice yedirdikten sonra sıradaki adıma geçebilirsiniz.
 

Makyaj Bazı Kullanın

 

Cildinizi pürüzsüzleştirmek istiyorsanız primer de denilen makyaj bazlarıyla etkili sonuç alabilirsiniz. Böylece fondöten kullanmamanıza rağmen cildiniz problemsiz görünecektir. Makyaj bazları aynı zamanda makyajın gün boyunca sabit kalmasına ve akmamasına yardımcı olur. Bir fırça, sünger ya da parmak uçlarınızı kullanarak makyaj bazını ince bir tabaka halinde cildinize yayın. Bir sonraki adıma geçmeden önce oturması için birkaç dakika bekleyin.

 

Kapatıcıyla Kusurları Örtün

 

Eğer cildinizde göze çarpan kusurlar varsa bunları kapatıcı kullanarak örtebilirsiniz. Kapatıcıyı ne kadar az kullanırsanız, o kadar az göze çarpacaktır. Bu da makyajınızın daha doğal görünmesine yardımcı olur. Yüzünüzde bulunabilen kızarıklıkları, sivilceleri, gözlerin altını ya da burnun kenarlarını kapatıcıyla kapattıktan sonra makyajınıza devam edebilirsiniz.

 

Aydınlatıcıyla Yüzünüze Işık Verin

 

Yüzünüzün çıkık noktalarına hafif bir şekilde aydınlatıcı (highlighter) sürerek bu bölgelerin daha dikkat çekici olmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede yüzünüz ışıl ışıl ve sağlıklı görünecektir.

 

Göz Bölgesini Vurgulayın

 

Gerekiyorsa kaşlarınızı doğal bir şekilde doldurarak ve kirpiklerinize göz kalemi ve maskara uygulayarak bakışlarınıza güç verebilirsiniz. Doğal bir makyajı en çok destekleyen şey güçlü bakışlardır, dolayısıyla bu adımı kendiniz için mükemmelleştirmeniz önem taşır.

 

Dudaklarla Final

 

Son olarak makyajınıza uygun bir şekilde dudaklarınızı renklendirebilir ya da eğer doğal kalmalarını tercih ederseniz lip balm ile nemlendirebilir ve soğuk havalara karşı koruyabilirsiniz. Bu uygulamalar sonucunda yüzünüzdeki problemlerin görünümünü azalırken, doğal güzelliğiniz ışıldamaya devam edecektir.

Yeni Güzellik Reçeteniz: Fondötensiz Doğal Makyaj

] }
Henüz Yorum Yok