Bebek ve Çocuk

Yeni doğan bebekte burun kanaması, yeni doğan bebeğin burnu neden kanar

Bebeklerde burun kanaması, bebek burnu neden kanar, yeni doğan bebek burnu neden kanar, ne yapılır

Bebeklerin burnu kanar ve birçok sebebe bağlıdır. Alerji, kan hastalıkları gibi çoğu neden bebekte burundan kan gelmesine sebep olur. Yeni doğan bebekler, 1-9 aylık bebekler, 1 yaş, 2 yaş gibi hemen her yaş grubu bebeklerde burun kanaması olur. Gündür burun kanaması olabileceği gibi gece burun kanaması da oluşabilir.

Bebeklerde ve yeni doğanlarda burun kanaması neden olur?

 1. Bebeğin üst solunum yolları enfeksiyonu geçirmesi ile (nezle, grip sinüzit) burundaki sümük katılaşarak burun içini tahriş eder ve kanama yapar. Burnun sürekli nemli kalması sağlanarak sprey, damla gibi burun içi nemi yaratacak önlemler alınabilir.
 2. Daha çok hassa bebeklerde alerji yüzünden bebek burnu kanar. Toz, polen, hayvan tüyü gibi alerjik durumları ile karşılaştığında burundan kan gelebilir.
 3. Burunda birilen mukoza için bebek burun içi ince kılcal damarları yırtabilir, zedeleyebilir. Sonuç olarak az miktar gelse bile burundan gelen kan görülür.
 4. Trombosit pıhtı hücrelerinin görevini yapmaya engel olan hastalıklar kanda pıhtılaşma sorunu yaratarak kanama meydana getirebilir. Bebekte böyle bir durum olup olmadığını, kolayca moraran cildinden, diş etlerinin kolay kanamasında, küçük hasar olan bölgelerden çok kan gelmesinden anlayabilirsiniz.

Bebeklerde burun kanaması hastalık belirtisi mi?

Bazı burun kanamaları bebekte bir rahatsızlık olduğuna işaret edebilir. Aşağıdaki nedenler yine bebekte sık sık burun kanamasına neden olur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kan kanseri (lösemi) olan bebeklerde burun kanaması olur.
 • Karaciğer ve böbrek hastalıkları burun kanaması yapar.
 • Yüksek tansiyon yüzünden burun kanaması olur.
 • Hemofili veya düşük trombosit rahatsızlıklarında kanama olur.

Burun kanamasının basit sebepleri ise şunlardır;

 1. Sıcak havalar ve uzun süre güneşlenmelerde burunda kanama olur.
 2. Burun içi tırnak yırtması ile kanama olur.
 3. Cisim girmesi, batması gibi tahrişlerde kanama olur.
 4. Şiddetli hapşırıklarda kılcal damarlar yırtılmış olabilir.
 5. Burun gibi solunum yolunu etkileyen hastalıklarda burundan kan gelebilir.
 6. Kanı pıhtılaşamayanlarda kan gelebilir.

Burnu kanayan bebeğe ne yapılır, burun kanamasına ne iyi gelir?

 1. Sakinliğinizi koruyun ve bebeğin başını öne doğru eğerek işaret parmağınızla burun ucuna bastırıp kanı durdurun. Bunu yaparken bebeğin ağzınan nefes alması gerekecektir. Bebeğinizi uyarın ki ağzından nefes alsın. Aralıklarla parmak gevşetilip bebeğe nefes alması sağlanır.
 2. Eğer kanayan bebeğin başı geriye doğru eğilirse akan kan, genize veya boğazına kaçabilir.
 3. Kanı durması buruna yapılan baskıdan dolayı kesilecektir. Kanama kesilmiyorsa acil doktora gitmelisiniz. Kesildiyse soğuk kompres uygulayın.

Bebeklerde burun kanaması nasıl durur, burun kanaması nasıl geçer?

Bebeklerde burun kanaması sürekliliği ve sıklığı varsa burun kanaması için Kulak Burun Boğaz doktoruna gidilir. Burnu kanayan bir bebeği doktora götürürseniz bebek endeskobik yöntemlerle inceleme altına alınarak uygun tedavi yapılır. Genelde yapılan tedavi şekli; kanayan burnun kanamasına engel olan burun içine koyulan tamponlardır. Ayrıca; kılcal damar yakması ya da elektrokoter gibi yöntemler ile burun kanaması kesilir/durdurulur. Kanamaya bağlı olarak bu tamponları 2 ile 7 gün arası kullanmak tavsiye edilebilir. Burun kılcal damar yakma yöntemi kısa sürede yapılan basit kanı durdurma yöntemidir.

Not: Bebeklerde burun kanaması sebeplerini bilmiyorsanız KBB (Kulak Burun Boğaz Doktoru) tarafından kontrol ettirmelisiniz.

Bebeğiniz için bunlarıda öğrenin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu