Ana sayfa » Bebek ve Çocuk » Yeni doğan bebek nasıl tuzlanır, bebeğin terinin kokmaması için ne yapılır, bebek kaç günlükken tuzlanır

Yeni doğan bebek nasıl tuzlanır, bebeğin terinin kokmaması için ne yapılır, bebek kaç günlükken tuzlanır

Bebeğe tuz sürülür mü, bebek tuzlama nedir, bebek tuzlama nasıl yapılır? Bebek terinin kokmaması için ne yapılır?

Bebek tuzlamanın amacı terin kokmaması içindir. Bebek tuzlama geleneği Anadolu insanında yaygındır bebek tuzlanır. Bebeklerde pişiği önlemek ve ileride terinde koku olmasın diye bebeklere doğduklarında yapılır. Yeni doğan bebek kaç günlükken tuzlanır, ne zaman tuzlanır? Bebeğin doğumuyla beraber ilk 7 gün içerisinde tuzlanır.

Bebek neden tuzlanır? Bebek tuzlamak faydalı mı?

Bebek tuzlama hangi illerde yapılır diye merak ediyorsanız; Mersin, Adana, Bursa, Hatat ve Çukurova gibi birçok ilde bebekler tuzlanır. Faydalı olduğu düşünülen bu gelenek sürüp gider ve bebeğin tuzlandığında terinin ömrü boyunca koku yapmayacağına inanılmaktadır.

Bebek tuzlama tarifi, Bebek tuzlama nasıl yapılır, yeni doğan bebek nasıl tuzlanır?

Eğer bebek tuzlama yöntemlerini bilmiyorsanız aşağıda çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Hangisi uygunsa o tarifi kullanarak yeni doğan bebeğinizi tuzlayabilirsiniz.

Bebek tuzlama tarifi :

Önce suyu kaynatıp ılımaya bırakın. Ilıyan suyu leğenin yarısını ılık su ile doldurup 1 kaşık tuz atın. Tuzu karıştırıp eritin. Bu suyla bebeğin bacaklarına, koltuk altlarına, kasık, ağız gibi terlemesi fazla olan yerlere sürüp kalan suyu bebeğin her yerine dölün. Beklemeden ılıklaştırılmış bir su ile bebeğinizi tuzlardan arındırın.

Bebek tuzlama tarifi tuzla ovalama yöntemi:

Bu yöntemde bebek tuzla ovalanır. Bebeği tahriş etmemek için dikkat edin. Terleme bölgelerine ve bebeğin her yerine sürerek tuzla temasını sağlayın. Hemen ardından bebeğinizi ılık suyla durulayın.

Bebek tuzlama tarifi tuzu sürme yöntemi:

Bu yöntemi uygularken 1 bardak ılık su içine yarım kaşıktan biraz fazla tuzu ekleyin ve eritin. Bir bez yardımı ile tuzlu suyu bebeğin her yerine sürerek nemlenmesini sağlayın ve zaman harcamadan ılık suyla yıkayın.
Bebek tuzlama yöntemi:

Bazı bölgelerde özellikle Karaman ilinde bebek tuzlanmadan önce bebek ılık suyla yıkanır. Ardından bezin üzerine yatırılıp tülbentten geçirilmiş olan tuzu bebeğin vücuduna sürerler. Beze sarılarak 10 dakika kadar beklenir ılık suyla bebek yıkanır.

Not: Bebek bal sürme işlemi bazı bölgelerde tuzlamaların ardından bebeğin durulanacağı suya bal, pekmez, zeytinyağı gibi karışımlar ilave edilerek bebeğin cildinin yumuşak olması için uygulanır.

Bebek tuzlama ne zaman yapılır, kaç günlük bebek tuzlanır, yeni doğan bebek ne zaman tuzlanır?

Çoğu illerde bebek tuzlama yeni doğan bebek ilk haftasında tuzlanır ama bazı bölgelerde bebeğin göbek bağının düşmesi beklenir.Göbek bağı ise bebek 1-2 hafta içerisinde düşer.

Bebek tuzlama tehlikeli mi? Bebek tuzlamanın bebeğe zararı var mı?

Bebek tuzlamanın tehlikeli ve hatta ciddi sonuçlar doğurabileceği bildiriliyor. Tehlikeli boyutlara varabilmesindeki neden ise bebeğin tuz, zeytinyağı gibi maddeler sürülerek yapılan bu uygulamalarda bebeğin cildinin aşırı tuz emebileceğinden tehlikeli sonuçlar arasında kanda tuz miktarının yükselmesine neden olabileceği belirtilmektedir. Tuz sürmenin ayrıca bebekte sıvı kaybına neden olabileceği ve risk olabileceği bildirilmektedir.

Yine bazı doktorlar, tuzlanan bebekte su kaybı, kanda tuz oranı artışı, havale, tansiyon, beyinde kanama, böbrek yetmezliği gibi sonuçlar doğurabileceğini belirtmektedir.

Not: Bebeğinizi doktora sormadan tuzlamayın.

Aşağıdaki bilgilerde faydalı

] }
Henüz Yorum Yok