Bebek ve Çocuk

Yeni doğan bebeğe nar suyu verilir mi, 1 yaşındaki bebek nar yiyebilir mi, yeni doğan bebek nar suyu

Bebeklere nar suyu kaçıncı ayda verilir, bebeklere nar suyun faydaları ve zarları nelerdir?

Bebeklere nar ve nar suyu 6 aydan önceki bebeklere verilmez. Onlar sadece anne sütü ile beslenir. Fakat bebeğe narın taneleri yüzünden ancak bebeğin kendi başına yiyebileceği dönemlerde verilmesi önemli. Çünkü nar tanelerinin bebeğin boğazına kaçma ihtimali vardır. Geriye o zaman nar suyu içirmek kalıyor.

Kaç aylık bebeğe nar verilir, bebeklere nar suyuna ne zaman başlanır?

Bebeklere nar suyu vermek için 6 ayını geçmesi gereklidir. Uzmanların bebeklerde narın 8, 9, 10 aylık dönemlerde başlanmasının doğru olacağı görüşleri vardır. Taneleri ise tıpkı mısır ve nar gibi bebeğin boğazına kaçma ihtimali yüzünden bu aylarda verilmemelidir. Nar yerine nar suyu içirin.

Bebeklere nar suyu günlük ne kadar verilir, nar suyu nasıl içirilir?

Hazır nar suları almayın. Hazır nar suyunda renklendiri, tatlandırıcı ve raf ömrünü uzatmak için katkı maddeleri içerme durumu vardır. Ya kendiniz sıktırın veya dışarıd taze nar sıkan cafe, pastaneler vardır. Oralardan sıktırarak günlük 1 çay bardağı kadar 9-10 aylık bebeklere içirilir. Tabi önce doktordan onay alın. Eğer nar içeriğindeki maddelere karşı bir negatiflik yoksa içmesinde sakınca yoktur.

Bebek sıkılmış narı biberonla içebilir. Tadını sevmediğinde kandırıp vermeye çalışmayın kusabilir. Böyle durumlarda 7-10 gün bekleyin sonra alıştıra alıştıra verin. Bebeklere ek gıdalarda çeşitli tatları tattırmak alışmasını kolaylaştırır.

Bebekler doğunca ağzına nar suyu damlatmak gazı önler mi?

Bu kulaktan kulağa dolaşan bir durumdur. Yeni doğan bebeğin ağzına 1 çay kaşığı nar suyu verilirse gaz sorununun giderildiğine dair söylentilerdir. Doktora sorulmadan böyle denemeler yapılmayacağı gibi ayrıca faydası yoktur.

Evde nar suyu nasıl yapılır?

Eğer evinizde narı sıkıp suyunu çıkaracak bir aletiniz yoksa şöyle bir yöntem uygulayın narın suyunu çıkarın; Narın tanelerini süzgeç üzerine koyun ve kaşıkla veya parmaklarınızla yoğurarak suyunu çıkarabilirsiniz.

Bebeklere nar ve nar suyunun faydaları ve zararları

  • Narın içerisindeki antioksidanlar bebeğin bağıklık sistemini güçlendirir.
  • Bebeğin hastalıklardan korunması için gereken desteği sağlar.
  • Nar suyu ile ishal bebeğe fayda sağlanır. İshali kesmek için kullanılabilir.
  • Kabız bebeklerde zararlı olabilir kontrollü davranın.
  • Mide sorunlarına karşı faydalıdır mideyi yatıştırır.
  • Diş çıkaran bebeğin daha sakin davranmasını sedarif bir içecek özelliği ile yapar.
  • Nar suyunda iltihap önleyici anti-anflaamatuar özelliği vardır.
  • Bakteriyel hastalıklara karşı bebeği korur.

Bebekler için diğer faydalı makaleler

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu