Diyet

Yaz ve Kış Mevsiminde Hangi Meyveler Yenir Yaz, Kış Meyvesi Listesi

Yaz ve Kış Mevsiminde Hangi Meyveler Yenir Yaz, Kış Meyvesi Listesi, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Yaz ve Kış Mevsiminde Hangi Meyveler Yenir Yaz, Kış Meyvesi Listesi ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Yaz ve Kış Mevsiminde Hangi Meyveler Yenir Yaz, Kış Meyvesi Listesi ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Yaz ve Kış Mevsiminde Hangi Meyveler Yenir Yaz, Kış Meyvesi Listesi

Mevsimine göre sebze ve meyve tüketmenin tadı bir başka olmaktadır. Hem lezzeti, tazeliği yönünden hem de hava değişikliğine vücudumuzun adapte olması yönünden çok mühimdir. Bol vitamin, mineral içeren ve adeta şifa deposu olan bu kıymetli sebze ve meyvelerin hangi mevsimlerde yetiştiği ile ilgili geniş bir şekilde yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaz Mevsiminde Yetişen Meyveler Nelerdir?

Vişne:

Güçlü antioksidan kaynağı olan vişne, antienflamatuar ve antidiyabetik etkilere sahiptir. Vişnede bol miktarda, E Vitamini, A Vitamini, B grubu, K vitamini ve K Vitamini bulunur. Aynı zamanda kalsiyum, potasyum, fosfor, sodyum, magnezyum ve bakır bulunmaktadır.

Kiraz:

Lif yönünden bi hayli zengin olan kirazın idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Antioksidan kaynağı, A ve C vitamini ve karbonhidrat yönünden zengindir. Ayrıca melatonin içerir.

Kayısı:

A, E, K, C  ve niasin vitamini aracılığıyla bi hayli zengin içeriğe sahiptir. Potasyum, magnezyum, fosfor, bakır, fosfor ve zengin mineraller içerir. Kayısı kabızlık ve şişkinlik gibi hastalıkları tedavi eder.

Dut:

Protein, şeker, yağ, malik asit, karışık asit, , A,C, B1 ve B2 vitamini, sodyum, demir, kalsiyum, antosiyanin, potasyum, magnezyum, fosfor ve karoten  gibi kıymetli besin bileşenleri içerir. Tatlı olan bu meyve su yönünden da bi hayli zengindir.

Çilek:

Bol miktarda kalsiyum, demir, magnezyum, selenyum, fosfor, potasyum, manganez, sodyum içerir. Ayrıca lif kaynağı yüksek meyveler içinde yer alır.

Yeşil erik:

A ve C vitamini, lif, fosfor ve potasyum yönünden zengin bir gıdadır. Ekşi olan bu güzel meyve demir emilimini artırır böylece kansızlığa iyi gelir.  

Armut:

Vitamin, lif ve potasyum yönünden bi hayli zengindir. İçerisinde A, B1, B2, K ve bol miktarda C vitamini bulunur. Armut, vücudun su dengesini koruyarak tansiyonu dengeler.

İncir:

C, K, B2, B3, B6 vitaminleri aracılığıyla zengindir. Sodyum, magnezyum potasyum ve lif içerir.

Şeftali:

A, C, E ve K vitaminleri yönünden zengindir. Kemik ve diş sağlığını korur. Kolesterolü dengeler.

Karpuz:

İçerisinde A, C, B1, B3, B5, B6 ve B92 vitaminleri bulunur. Ayrıca potasyum, fosfor, manganez, demir, kalsiyum, bakır, magnezyum, çinko ve mineraller içerir.

Kavun:

İçerisindeki A vitamini ve Beta- karoten aracılığıyla göz sağlığını korur.

Yaz Mevsiminde Yetişen Sebzeler Nelerdir?

Domates:

A, C,E, K, B6, niasin vitaminleri ve manganez, magnezyum, folat, bakır, demir, kalsiyum ve fosfor mineralleri yönünden bi hayli zengindir.

Patlıcan:

İçerisinde bol miktarda C, K, B6 vitaminleri, tiamin, niasin, magnezyum, bakır, lif, manganez, folik asit, potasyum fosfor ve diyet lifi içerir.

Bamya:

A,C ve  B-6 Vitamini, niasin, tiamin, pantotenik asit ve vitaminleri yönünden zengin içeriklidir. Kalsiyum, demir, manganez ve magnezyum gibi mineraller içerir. Bamyanın içerindeki pektin, maddesi LDL’yi yahut kötü kolesterolü düşürür. Böylelikle kalp özelliğini iyileştirir.

Börülce:

Lif yönünden bi hayli zengin olan börülcenin tok tutma özelliği mevcuttur. Bolca A vitamini olduğundan görme duyuların daha iyi çalışmasını sağlar.

Kabak:

Potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve demir yönünden da bi hayli zengin bir sebzedir.

Taze fasulye:

K ve A vitamini, silikon içerir. Yüksek miktarda flavonoidler bulunur. Bunlar aracılığıyla kalp hastalıkları riski azalır.

Bezelye:

A ve C vitamini, demir, magnezyum, potasyum, folik asit ve ufak sağlıklı yağlar içerir. Diyet lifleri yönünden yüksek miktarda olan bezelyenin tok tutma özelliği bulunmaktadır.

Kış Mevsiminde Yetişen Meyveler Nelerdir?

Portakal:

Bol miktarda C vitamini başta olmak üzere A, B ,D ve E vitaminleri yönünden tam biir sağlık deposudur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Greyfurt:

A, C, E ve K vitaminlerini, niasin tiamin riboflavin pantotenik asit ve piridoksin barındırmaktadır. Ayrıca demir, manganez, magnezyum, fosfor, selenyum ve çinko gibi mineraller içermektedir.

Armut:

Bolca potasyum, C vitamini, K vitamini, fenolik bileşikler, folik asit, diyet lifi, bakır, manganez ve magnezyum bulunur. Lif, vitamin ve mineral yönünden zengin bir meyve olan armut bunun yanı sıra şekeri dengeleme özelliği ile şeker hastalarına da çok fazla tavsiye edilir.

Nar:

 C, E ve K vitamini, çinko, fosfor, magnezyum ve demir bileşenleri aracılığıyla bi hayli faydalı bir meyvedir. Yüksek miktarda lif ve protein içerir.

Mandalina:

Kış mevsiminin olmazsa olmazı mandalina, C vitamini başta olmak A ve B vitaminleri, kalsiyum, lif, potasyum, demir, fosfor içermektedir.

Cennet Hurması:

Cennet hurması, mide poblemlerina iyi gelmektedir.İçeriğinde A, C, B1, B2 ve B3 vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, karbonhidrat, potasyum, fosfor, protein, sodyum, demir ve selüloz barındırır.

Kivi:

C, K ve E vitamini, folat, potasyum ve lif yönünden bi hayli zengin olan kivi, antioksidanlar yönünden tam bir sağlık deposudur.  

Kış Mevsiminde Yetişen Sebzeler Nelerdir?

Pazı:

A, C ve K vitamini ve folik asit yönünden bi hayli zengindir.

Brokoli:

Folat, demir, potasyum, kükürt, kolin, manganez, fosfor gibi mineraller içerir. İçerisinde yüksek miktarda lif, protein, C ve K vitaminleri barındırır. Flavonoid içeren sebzeler içinde yer alır.

Havuç:

Bol miktarda A vitamini ve B, C, D ve E vitaminleri bulunur. Karoten, şeker ve fosfor içerir. Vitaminler aracılığıyla karaciğeri kuvvetlendirir.

Turp:

E, A, C, B6, K vitaminlerini içerir. İyi bir antioksidan kaynağı olan turp çinko, magnezyum, bakır, manganez, kalsiyum, potasyum, demir ve lif yönünden zengindir.

Karnabahar:

İçerisinde bol miktrda K ve C vitamini, potasyum, folik asit, kalsiyum, demir ve lif barındırır.

Balkabağı:

A,B ve C vitaminleri nişasta, çinko, yağ, şeker ve magnezyum yönünden bi hayli zengin içeriklidir.

Brüksel lahanası:

E, K, B6 ve B1 bulunur. Manganez ve Omega3 yağ asitleri içerir. Beta karoten, fosfor, kalsiyum, folik asit, kolesterol ve lif yönünden bi hayli zengindir.

Ispanak:

Bol miktarda karotenoid, C ve K vitamini, folik asit, demir ve kalsiyum barındırır.

Pırasa:

C vitamini, manganez, demir, ve folat gibi mineraller yönünden çok sağlıklı bir sebzedir.

Pancar:

A, B6, B12, C, E ve K vitaminleri fosfat ve potasyum gibi mineraler bulunur. Böylelikle kansere karşı koruyuculuk yapar. Ayrıca içinde betalain adı verilen fitonutrientler bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu