Bakım ve GüzellikSağlık

Güneş Yanığı Nasıl Geçer? *2020

Güneş Yanığı nedir?

 

Güneş yanığı, yaz aylarının gelmesiyle birlikte artık dışarıda, güneşin altında geçirilen zamanda arttı. Geçirilen sürede güneş yanığı kremi ile kendimizi korumazsak oldukça rahatsız edici olan güneş yanıklarıyla baş etmek zorunda kalıyoruz. Özellikle güneş ışınlarının yoğun olduğu temmuz ve ağustos aylarında, güneş yanığı tedavisi yanıklar ileri derecede olmadığı sürece basit ve kolay yöntemlerle kısa sürede tedavi edilebilir.

Güneş, doğa ve insanlar için önemli bir ısı, ışık ve enerji kaynağıdır. Güneş yanığı giderme bazen bizler için zor olabilmektedir. Vücudumuzda D vitamini sentezi sadece güneş ışıkları sayesinde yapılmaktadır. Fakat güneş ışınlarına korunmadan ve bilinçsizce maruz kalınırsa güneş yanıkları gibi cilt hasarları gelişebilir.

Güneş  yanığı, ultraviyole (UV) ışınlarının ( UVA, UVB, UVC )  sebeb olduğu cilt problemidir. Cilt kızarır, hassasiyet artar ve bül ( içi sulu kabarcık ) oluşur. Kızarıklık  güneşe maruz kaldıktan 2-4 saat sonra başlar ve 24 saatte maksimum seviyeye ulaşır. Sadece kızarıklık olması birinci dereceden yanıktır. Eğer kızarıkla beraber bül de oluşmuşsa ikinci derece yanık söz konusudur. Üçüncü derece yanıklarda kabuklanmalar oluşur. Güneş ışınları üçüncü derece yanığa sebep olmaz. Birkaç gün sonra pul pul dökülme ve soyulmayalar başlar.  Güneş yanığı genellikle hafif ve kısa ömürlüdür, ancak yaşlanma ve cilt kanseri gibi, yaşamın ilerleyen zamanların da cilt problemleri geliştirme riskini artırabilir.  Tüm bu problemler kaçınmak için güneş ışınlarına dikkat etmek çok önemlidir.

 

Güneş Yanığının Belirtileri Nelerdir?

Güneş yanığı kaşıntısı, oldukça başlı belirtilerdendir ama her insanın duyarlılığı birbirinden farklıdır. Belirtilerinin değişkenlik göstermesi derinin cinsine ve güneş ışınlarına maruz kalma süresine göre farklılaşır. Özellikle açık tenli insanlar koyu tenli insanlara göre daha fazla etkilenir. Güneş yanığının belirtileri hemen görünmeyebilir. Genel olarak en yaygın belirtileri;

 • Kızarık ve ağrılı deri yüzeyi
 • Normalden daha sıcak ve gergin cilt.
 • Birkaç güne pullanıp, soyulmaya başlayan deri.

Şiddetli güneş yanıklarının belirtileri;

 • Deride sertleşme
 • Ödem
 • Üşüme, titreme
 • Yüksek ateş
 • Halsizlik
 • Hızlı nabız ve nefes almada güçlük
 • Susuzluk hissi
 • Gözlerin ışığa hassasiyeti
 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı

 

Güneş Yanığı Nasıl Geçer? 

 

Yanık, deride gerginliğe neden olur. Nemlendirici kremleri gün içinde sıkça kullanmak gerginliği azaltabilir. Her gün nemlendirici kullanılmalıdır.

Güneş yanığı su toplaması, Yanıkların oluştuktan sonra su tüketimi artırılmalıdır. Bol su tüketmek hastalık hissini engelleyecektir.

Vazelin gibi yağlı kremler kullanılmamalıdır.

Doktorunuzun önerdiği antibiyotik kremler ve önerdiği şekilde kullanılmalıdır.

Birinci derece yanıklar 1 hafta 10 gün içinde kendi kendine geçer. Ancak ikinci ve üçüncü yanıklarda mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Güneş Yanığı Nasıl Beyazlatılır?

 

Güneş yanıklarında en çok yapılan yanlışlar, yanık yerine diş macunu, yoğurt veya yoğun kremler sürmektir. Bu tür uygulamaların hiçbir faydası yoktur ve iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Güneş yanığı kremleri, sizlere yardımcı olacaktır. Diğer bir hata ise güneş koruyucu losyonların yanlış kullanımıdır. Koruyucu losyonlar bronzlaştırıcılarla ya da diğer yağlı kremlerle karıştırılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu