Evlilik

Yasak Aşk

Yasak Aşk

Toplum ve yakın çevre tarafından hoş karşılanmayan ya da hayatında birisi olan bireyin başka bir karşı cins ile ilişki yaşaması durumu yasak aşktır. Etraftakilerin büyük tepkileri bir yana, hayatındaki insanı ötekileştirmek de karşıdaki kişi için oldukça zordur.

Yasak Aşk

Yasak Aşkın Çekiciliği

İnsanlar bu çağda hayatlarına eş diye aldığı kişileri zaman içerisinde beğenmemeye, her sorunda sırtını dönüp gitmeye başlamış durumda. Oysa ne de güzeldi ilişkiler ‘Seni seviyorum, asla bırakmayacağım.’ derken. ‘Bizim aşkımız bitmez, kimse bizim aramıza giremez.’ derken her şey toz pembeydi. Peki şimdi olan ne? Arasından su sızmayan, birbirlerini delicesine seven çiftin arasına ne girdi? Başka bir kadın, başka bir adam. Eşlerini kendilerine verilmiş mükafat olarak gören insanlar, şimdi neden onların kusurları yüzünden başka bir karşı cinse yöneliyor? Daha güzel, daha yakışıklı, daha akıllı ya da daha cazip olduğu için mi? Belki de daha çekici olduğu için. Evet, yasak aşkın çekiciliği diye bir gerçek var. Yasak varsa arzu da vardır. Ne yazık ki birçok kişi de arzularına yenik düşerek, eşlerini ötekileştiriyor ve yasak aşka başlıyor.

Yasak İlişkinin Psikolojik Zararları

Başlarda yasak ilişki yaşamak güzel gelse de ilerleyen zamanlarda iki kişi arasında kalmak, kişiyi son derece zorlayacaktır. Karşınızdaki kişi size eşinizle yatıp yatmadığınızı, ona olan sevginizin devam edip etmediğini soracak ve kendisine daha fazla vakit ayırmanızı, sevgiliniz varsa sevgilinizde, evliyseniz eşinizden boşanmanızı isteyecektir. Çünkü her insan özel olmak ve sevdiği kişinin yalnızca kendisine ait olmasını ister. Arkadaş çevrenizin sizi yadırgaması bir kenara dursun, iki kişi arasında kalmak da epeyce zorlayıcı durumdur. Bu durum psikolojiniz için oldukça zararlıdır ve iç çatışma yaşamanıza neden olur. Hatta sürekli olumsuz şeyler olacağı düşüncesi ile kalp çarpıntısı, ve nefes alamama gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. İşin daha da fena boyutu ise depresyon ve panik atak ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Eşinizin Yasak Aşkı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

  • Partneriniz size karşı mesafeli olmaya başlamıştır. Bunalımlı ve içine kapanık hali dikkatinizi çekebilir.
  • Yasak aşk yaşayan bir eşiniz varsa muhtemelen daha agresif, eleştirici ve acımasız olacaktır. Sizinle düzgün iletişim kuramayan, her şeye sinirlenen bir yapıya sahip olacaktır.
  • Size, kendisini boğduğunu, nefes alacak alan bırakmadığınızı söylüyorsa biraz daha şüpheci yaklaşabilirsiniz. Tabi eğer gerçekten onu boğmuyorsanız.
  • Çalışıyorum, iş seyahati var, iş toplantım var klişeleri ile karşı karşıya kalıyorsanız içinize kurt düşebilir.
  • Normale göre kendine daha fazla özen gösteriyor, yeni kıyafetler alıyor, ayna karşısındaki zamanı fazlalaşıyor ve spor salonundan çıkmıyorsa şüphelenmekte haklısınız. Fakat bu bir orta yaş sendromu da olabilir.
  • Sorular karşısında direk savunmaya geçebilir.
  • Hayata ve yaşamaya daha olumlu ve istekli bakabilir.
  • İlerleyen dönemlerde ise sizden tamamen uzaklaşmaya başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu