Hastalıklar

Vücuttaki yağ bezeleri nasıl yok edilir, ameliyatı ve beze sıkmak, deri altında ele gelen kitle

Vücuttaki yağ bezeleri, nasıl geçer, ameliyatı ve beze sıkmak zararlı mı?

Yağ bezeleri; Ense, sırt, kollar, yüzde, göz çevresi ve bacaklarda cildin hemen altında yumru şeklinde ele gelir. Yağ bezesi sıkmak, yağ bezeleri nasıl yok edilir, vücuttaki yağ bezeleri nasıl geçer, yağ bezesi ameliyatı, yağ bezesi aldırma, neden olur gibi kanser ile ilişiği nedir?

Yağ bezeleri en sık nerelerde görülür?

Bezeler ensede, sırtta, kol ve bacaklarda daha fazla görülürken ciltte, göz çevresinde de oluşabilir. Cildin hemen altında parmakla hissedilebilen sertliktedirler. Yağ bezelerine ise “lipom” denir.

Yağ bezeleri kanser mi?

Büyüklüğü ve büyüme hızı önemlidir. Sıklıkla kanserli dokular değildir.

Beze sıkmak iz yapar mı? Beze sıkmak tehlikeli mi?

Ciltteki bezeler sizi rahatsız edebilir ve sıkıp çıkarmak isteyebilirsiniz. Eğer tutarda elle bezeyi çıkarmaya çalışırsanız bu sefer beze daha fazla büyür ve iltihaplanarak ciltte hiçte hoşnut kalmayacağınız bir görüntü yaratırsınız. İz yapabilir ve bu izler kalıcı olabilir.

Yağ bezesi tedavisi

Eğer derinin altında bir kitle hissediyorsanız çoğunlukla yağ bezesi ile sonuçlanır. Yumuşak bir doku şeklindedir. Boyutlarına bakılırsa 1 santim ile 3 cm çaplarında cildin hemen altında bulunurlar. Parmağınızla dokununca hareket eden yumuşak ve düzgün bir yapısı vardır. Ele gelen bezeleri kolayca anlamış olursunuz. Çok yavaş büyüdiklerinden hep aynı boyutta kaldığını gözlemleyebilirsiniz.

Yağ bezelerine en fazla 40 ve 60 yaş arasında daha sık rastlanır.

Yağ bezeleri tek başına çıkabileceği gibi yanlarında çoklu halde de olabilir ve erkeklerde daha çok rastlanır. Kişinin sırtında, ensesinde, kol ve bacaklarında olabileceği gibi bu bezeler kasların içerisinde, karnın içi gibi dışarıdan görülüp hissedilemeyecek bölgelerde de olabilirler.

Bezeler hızlı büyüyor ve dokunduğunuzda hareket etmeyen bir cisim olarak derindeyse dikkatli olunmalıdır.

Kanser olarak çoğu zaman görülmezler çok nadir olarak kansere dönüşebilir. Kanser formlarına liposarkom isimli urlar neden olur. Tedavi şekli farklıdır. Yağ bezelerinde önemli olan gelişiminin takip edilmesidir. Eğer kısa sürelerde büyüyerek derinin altında derinlerde, sert, hareket etmeyenler beze olmayabilir. Böyle durumların teşhisi için doktora gidilmelidir.

Kitlenin ne anlama geldiğinin anlaşılması için ultrasonografi, tomografi veya manyetik rezonans (MR) inceleme gerekebilir.

Yağ bezesi nasıl geçer, yağ bezesi nasıl çıkar, yağ bezesi nasıl temizlenir, nasıl alınır?

Öncelikle şunu belirtelim; yağ bezelerini kendiniz çıkarmaya çalışmayın. Çoğu bezenin tedavisine gerek yoktur. Tabi çıktığı yere baplı olarak şekil bozukluğu yapıyor, boyutu büyüyor veya iltihaplanma olmuşsa alınması (çıkarılması) gerekir.

Yağ bezeleri sıkılara, delerek alınmaz. Böyle bir duruma kalkışıldığında iltihaplanma ve büyüme olur Bezenin alınacağı ortam temiz (steril) ve hastane ortamı olmalıdır. Genelde lokal anestezi yapılarak hastaneye yatış olmadan alınır. Bölge uyuşturulur küçük bir kesik yapılarak kitle kapsülüyle birlikte çıkartılır. Minik çaplı ameliyat diyebilirsiniz.

Yağ bezesi neden olur, yağ bezeleri neden çıkar?

Yağ bezeleri sıklıkla görülür ancak kesin olarak şu sebepten dolayı çıktığını gösteren durumlar kesinlik kazanmamıştır. Kilo alan kişilerde etkili olduğu düşünülür, genetik sebeplerden olabileceği belirtilmektedir. Bezelerin olduğu alanlarda darbe gibi travmalarında sebep olabileceği belirtilmektedir.

Bunların haricinde vücutta barınan sendrom isimli spesifik hastalıkların beraber görüldüğü durumlarda cildin altında lipomların geliştiği bilinir.

Bu bilgileri de gözden geçirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu