Sağlık

Vücut Çatlaklıklarından Kurtulma Yolları

Kadın erkek demeden neredeyse herkesin korkulu rüyası vücut çatlaklıklarıdır. En kötüsü ise bu çatlaklıklardan tamamen kurtulmanın neredeyse mümkün olmamasıdır. Eğer ilk çıktığı zaman ilgilenilmezse sonradan hem tedavi süreci uzayacaktır hem de çatlaklıklar kalıcı hale gelebilir. Doktorlar çatlaklıkların tamamen iyileşmesine neredeyse imkânsız gözüyle bakıyorlar.
Çatlaklık ilk oluştuğu zaman genellikle kırmızı veya mor renkte olurlar. Bu dönemde bir müdahale yapılırsa çatlaklıkların izinin kalması engellenebilir fakat çaylaklıkların rengi solmaya başladığı zaman ne yazık ki çatlaklıkları geçirmek imkânsızdır diyebiliriz. Vücuttaki çatlaklıkları genellikle vücudun karın, göğüs, uyluk ve üst kol kısımlarında olurlar.
Vücut çatlaklıkları genellikle doğum sırasında kilo alma döneminde ve hızlı kilo alınıp verilen dönemlerde olur. Özellikle hamilelik sırasında çatlak oluşmasını engellemek için doktorunda önerdiği bir nemlendirici krem kullanmak sizin için faydalı olacaktır. Hızlı bir şekilde kilo alırken oluşan çatlaklıkların ise düzenli beslenmeye dönme ve spor yapmayla önüne geçilmesi gerekir. Vücut çatlaklıklarını büyüdüğünü ve yayıldığını bilmekte fayda var.
Vücut Çatlaklıkları görünüm olarak çok belli olduğu ve hiç hoş durmadığı için insanlarda psikolojik sorunlara da sebep olurlar. İstenilen giyinilememesi gibi durumlar olabilir. Özellikle yayılan çatlaklar insanların özgüvenini büyük oranda kırar.
Çatlak tedavisi için genellikle bitkisel yağlar kullanılır. Bu bitkisel yağlar çatlakların olduğu bölgelere masaj yaparak uygulanır. En etkili yağlardan birisi ise badem yağıdır. Badem yağı cilt çatlaklıklarını önlemede ve tedavi etmede çok iyidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu