Faydalı BilgilerSağlık

Vücudun Susuz Kaldığı Nasıl Anlaşılır?

Bir insan yemek yemeden yaklaşık 2 ay kadar yaşayabilir ama söz konusu su olduğunda bu süre 7 gündür. Dolayısıyla su, insanın yaşamını sürdürebilmesi ve organlarının işlevini en doğru şekilde yerine getirebilmesi için hayati bir öneme sahiptir. Gün içinde koşuşturma arasında, özellikle de kış aylarında suya gereken önemi göstermesek de, vücudun susuz kalması beraberinde birçok problemi de getiriyor. Sağlıklı ve ideal kilosunda bir bireyin yaz-kış demeden her gün 1.5 – 2 litre su içmesi öneriliyor. Peki, vücudun susuz kaldığı nasıl anlaşılır? Vücut susuz kaldığında neler olur?

  • Vücudumuzun %70’inin sudan oluştuğunu düşündüğümüzde, su içmenin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Vücudunuz ihtiyaç duyduğu suyu alamadığında ilk belirtiler deri üzerinde ve dudaklarda ortaya çıkar. Dudakların kuruması ve cildin kuruması ilk belirtilerdir.
  • Uzun süre susuz kaldığınızda ani bir baş ağrısı ile karşılaşabilirsiniz. Vücudun susuz kalması ile ortaya çıkan baş ağrısı, suyun yeniden vücuda girmesi ile ağrı kesiciye ihtiyaç olmadan ortadan kalkacaktır.
  • Vücudun susuz kalması ile birlikte ilk fark ettiğimiz değişimlerden biri idrar rengindeki değişimdir. Yeteri kadar su içip içmediğinizi idrarınıza bakarak anlayabilirsiniz. İdrarın rengi içme suyuna ne kadar yakın olursa, o kadar yeterli su tüketiyorsunuz demektir. Eğer koyu renk bir idrarınız varsa, bu daha fazla su içmeniz için vücudunuzun verdiği bir alarmdır.
  • Susuzluk ile birlikte kabızlık ortaya çıkar. Uzun bir süre su içmediğinizde, daha zor tuvalete çıktığınızı gözlemleyebilirsiniz.
  • Susuzluk ile birlikte ortaya ağız kokusu çıkar. Gün içinde ağzınızın koktuğunu hissediyorsanız, bu susuz kaldığınızın belirtisi olabilir.
  • Vücudunuzun susuz kaldığının belirtilerinden biri de tansiyon düşmesidir. Halsizlik ve baş dönmesi, göz kararması gibi durumlarda tansiyonunuzu kontrol etmelisiniz. Bu, susuzluğa bağlı ortaya çıkmış olabilir.
  • Susuzluk ayrıca; kalp atışlarının hızlanmasına neden olur. Bununla beraber susuzluğun üst seviyelere ulaşması durumunda bilinç kaybı, şiddetli baş dönmeleri görülebilir.
  • Susuz havalarda bile terlemiyorum diyorsanız, yeteri kadar su içmiyor olabilirsiniz.

Bu belirtilerden biri ya da birkaçı sizde de varsa, bir an önce düzenli olarak vücudunuz için gereken su miktarını almaya başlayın. İdeal kilonuzdan her 10 kilo fazla için 8-10 bardak su tüketimine 1 bardak daha ilave etmenizi öneriyoruz.

Bir Yorum

  1. Doktorların önerisi günde 1.5 litredir fakat 1.5 litre bir insan vücudunun su ihtiyacını tamamen karşılamaz siz de vücudunuzun sağlıklı olmasını istiyorsunuz değil mi? O zaman günde en az 2.5 litre su içmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu