Doğal Tedaviler

Virüse İyi Gelen Bitkiler

Bitkiler aleminde bulunan ve içerisinde polifenolik yapıda bileşenler içeren zerdeçal, zencefil, laden, yeşil çay, sumak, nar kabuğu gibi bitkiler Covid 19 virüsüne karşı iyi geldiği tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalara göre bu bitkiler, vücudun içinde gelişip üremesini engellemektedir.

Burada asıl önemli olan konu Covid 19 üzerinde etkinli olabilmesi için polifenollerin ağız içindeki boşlukta uzun süre kalmasını sağlamaktır.

Ama polifenoller mide ve bağırsak sistemine gittiği zaman çok büyük ölçüde virüs üzerinde etkisini kaybederek, bunun yerine iltihap giderici ve antioksidan etkili bileşenlere dönüşmektedir. Bu da bağışıklık sistemimize ekstra olarak katkı sağlamaktadır.

Virüse İyi Gelen Bitkiler Doğal Tedaviler

Covid 19 Virüsüne Karşı İyi Gelen Bitkiler

Nar meyvesi kabuğu Covid 19’a karşı etkili polifenoller bakımından oldukça zengindir. Ama çayı yapılarak kullanıldığı zaman etki göstermemektedir. Aynı zamanda çok dikkatli olmak gerekmektedir. Çünkü nar ağacı dal kabukları alkaloitler taşımaktadır ve zehirleme ihtimali bulunmaktadır.

Alkol ile hazırlanan ya da alkol kullanılmadan fiziksel yollar ile elde edilen özel propolis ekstresi taşıyan ürünlerin kullanılması da Covid 19 üzerinde oldukça büyük etkiye sahiptir.

Taze zencefil içinde bulunan gingeroller kurutuldukları zaman şogaol ve zingerona dönüşürken etkisini büyü ölçüde kaybetmektedir. Bundan dolayı ya zencefil rizomu alkol ekstresiyle hazırlanan standart ekstreler taşıyan pastil tarzı ürünler kullanılmalı veya taze zencefil ağızda çiğnenmelidir. Bu sayede Covid 19’a karşı daha faydalı olmaktadır.

Limon kabuğu yağı ya da Melisa yağı içinde bulunan sitral ve sitronellal bileşenleri sayesinde virüslere karşı etkili olduğunu gösteren incelemelere rastlanmıştır. Ama limon kabuğu yağının sitral miktarını da bilmek gerekmektedir. Limon yağı açık ortamda çabuk bozulduğundan dolayı sitral içeriğini korumak için sıkı bir şekilde kapalı ve buzdolabında muhafaza edilmesi gereklidir. Bu sayede virüsten korunmak için doğal bir ilaca sahip olmuş olacaksınız.

Virüse İyi Gelen Bitkiler Doğal Tedaviler

Gargara Yapmak Virüse Karşı Yararlı Olur Mu?

Bakteri ve virüsler üzerinde çok etkili olan bitkiler ile yoğun olarak hazırlanan şekersiz bitki çayları ile gargara yapılması koruyucu olmaktadır. Bundan dolayı yeşil çay ve adaçayı ile hazırlanan çaylar oldukça etkili olmaktadır. Ağız içinde uzun süre kalması için en az 1 saat hiçbir şey yenilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu