Faydalı Bilgiler

Viksin Faydaları Nelerdir?

Viksin Faydaları Nelerdir?

Bazı reçeteler hiç değişmez ki bunlara anne reçeteleri diyebilirsiniz. Fanila giymek her zaman sağlıklıdır, öksürünce bal ve karabiber karışımı içilir, mideniz bozulunca nane limon kaynatılır ve yılar boyu hayatımızda Vicks vardır. Tam adı Vicks Vaporub olan bu ürün ilk kez 1890 yılında ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde görüldü. Lunsford Richardson isimli eczacı ev yapımı malzemelerden soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı göğse sürülen bir çeşit merhem yaptı. Hele bu merhem vaporub yani buharlaşma özelliği de kazandıktan sonra o kadar tutuldu ki 1918 yıllarında ABD’yi çok etkileyen İspanyol gribi sırasında adeta peynir ekmek gibi satıldı. 1950 yılında Eczacıbaşı lisansı ile ülkemize geldi ve o günden beri annelerin değişmez reçeteleri içinde yer alıyor. Viksin faydaları nelerdir diye bir soru sorulduğu zaman sıralanan unsurlar ona duyulan bu alışkanlığı da anlatıyor.

 

Vicksin İçeriği Nedir?

Reçetesiz kullanılan bir ilaç sayılan Vicks buharlaşan bir merhemdir. İçinde mentol (nane özü), terebentin yağı, kafur, sedir yağı, lanolin, az miktar Hindistan cevizi yağı ve okaliptol gibi kılcal damarları ısıtıp genişleten ve nefes almayı kolaylaştıran maddeler vardır. Böylece solunum yolları açılır ve insan çok daha rahat nefes almaya başlar. “Üşüttüğünüzde göğsünüze Vicks sürün rahatlarsınız” öğüdü binlerce kez denenmiştir. Vicks krem prospektüs açıklamalarında da belirtildiği gibi haricen kullanılır. Yutmayınız, mikrodalgada ısıtmayınız, iki yaşından küçük çocuklarda uygulamayınız, hamilelere doktora danışmadan vermeyiniz, 6 yaşından küçük çocuklara da buharını solutmayınız.

Viksin Faydaları Nelerdir

Viksin Faydaları Nelerdir?

Vicks öncelikle öksürük, hapşırık, boğaz ve burun akıntısı, ses kısıklığı gibi durumların yaşandığı nezle ve soğuk algınlıkları gibi durumlarda kullanılır. Bu hastalığa eşlik eden ya da günlük hayatta sık sık karşılaştığımız baş ağrılarına karşı da dışarıdan alna sürülerek kullanılması tavsiye edilir. Kılcal damarları ısıtıp açarak kanın akmasını kolaylaştırdığı ve ağrıyı azalttığı faydaları arasında sayılmaktadır. Fazla çalışmış ağrıyan kasları da rahatlattığı bilinmektedir. Bunlara ek olarak kullandıkça anlaşılan faydaları diyebileceğimiz ek kullanım alanları da vardır;

  • Gece öksürüklerine karşı ayak tabanına bu merhemin sürülmesi ve çorap giyilmesi öğütleniyor. Öksürük azalacaktır.
  • Tırnaklarınızda mantar oluştuysa en az iki hafta kadar düzenli olarak Vicks sürün.
  • Kediniz varsa ve her tarafı tırmalıyorsa çevreye biraz bu merhemden sürün, kediler kokusunu hiç sevmez.
  • Bu yüzden sivrisinek kovucu olarak da kullanabilirsiniz. Açıkta kalan yerlerinize kimyasal maddeler yerine bu merhemden sürün. Hatta ısırıldıktan sonra bile kaşıntıyı önlemek için kullanılabilir.
  • Kene ısırınca kullanın deniyor ama bu konuda son yıllarda kene ısırması sonucu yayılan ateşli ve kanamalı hastalığa karşı hemen bir sağlık kuruluşuna gitmenizi öğütleriz. Hatta keneyi kendiniz çıkarmaya kalkmayın.
  • Bir miktar sıcak suyun içine atarak buharlaştıracağınız Vicks odanızın havasını ferahlatacaktır. Yatak odasında denerseniz daha iyi uyursunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir