Sağlık

Vajinal Akıntı

Vajinal Akıntı

Vajinal akıntılar kadınların, kadın doğum uzmanlarına en çok başvurduğu problemler arasında gelir. Bekâr ya da evli kadınların hemen hepsinde görüle vajinal akıntılar, sosyal hayatta rahatsızlığa neden olmaktadır. Bu vajinal akıntıların birçok sebebi olmaktadır.

Rahim ağzında bulunan vajen bölge bezleri ve servikal bezlerden kadınlık hormonları etkisiyle salgılanan bu sıvının yararları ise; vajende mevcut mikropları yok etmek, yürüdüğünüz sırada vajen dudaklarının sürtünmesiyle oluşacak tahrişleri önlemek ve cinsel ilişki sırasında vajen kayganlığını sağlayarak ağrıyı azaltmaktır.

 

Kadın sağlığı için vajenin ıslak olması gerekmektedir. Fakat önemli olan bu akıntının hastalıkla ilgili olduğu mu yoksa normal vajen akıntısı mı olduğunu ayırt etmek gerekir. Menopoza giren kadınlarda östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak vajinal sıvı azalır ve vajinal kuruluk sorunu gelişir.

Anormal vajinal akıntı normal vajinal akıntıdan farklı olarak kaşıntı, ağrı hissi ve kötü bir kokusu bulunmaktadır. Akıntıların özellikle menopozdaki kadınlar ve bekâr genç kızlarda herhangi bir nedeni bulunmamaktadır. Bunlara fizyolojik akıntı denilmektedir. Altında yatan herhangi bir sorun ya da enfeksiyon varsa bu akıntılara patolojik akıntılar adı verilir.

Vajinal Akıntı

Fizyolojik Vajinal Akıntı

Yeni doğan bazı kız çocuklarında ilk haftalarda vajinal kanama olabilmektedir. Bunun nedeni ise anneden gelen östrojen hormonlarının çekilmesinden kaynaklı oluşan fizyolojik bir durumdur. En geç 3 aylık oluncaya kadar kaybolmaktadır. Küçük kız çocuklarında görülen vajinal akıntı ise çoğunlukla bir sorun olmayan hormonsal akıntılardır. Küçük kız çocuklarında cinsel yaşam olmadığı için bu akıntı vajinal iltihaplarla karıştırılmamalıdır.

Fizyolojik vajinal akıntının yapısı sıvı yumurta akı gibi berrak ve kokusuzdur. Kaşıntı, cinsel ilişki sırasında yanma ya da ağrı olmaz. Bazen vajinal akıntı miktarında artış olabilir. Günlük petleriniz ya da iç çamaşırlarınızda ıslaklık olabilir. Bunun nedeni yumurtanın döllenmeye hazır olmasıdır. Bu dönemde bu vajinal akıntılar spermin yumurtaya çabuk ulaşmasını sağlar.

Patolojik Vajinal Akıntı

Kötü kokulu vajinal akıntının kanlı ya da uzun süreli olması patolojik vajinal akıntıyı düşündürmelidir. Tıbbi tedavilere ve hijyene dikkat edildiği halde devam ediyorsa vajende yabancı cisim olabileceği düşünülmektedir. Bu kişilerde idrarlarını yaparken sızlama veya yanma olabilmektedir.

 

Çocukların genelinde neden bağırsak parazitleri ve kötü hijyendir. Bağırsak parazitleri tedavi edildiğinde ve hijyene dikkat edildiğinde oluşan vajinal akıntının etkili tedavisi sağlanmış olmaktadır.

Patolojik vajinal akıntıların birden ortaya çıkması, kahverengi, yeşil, koyu sarı renkte, kötü kokulu, köpüklü, kanlı olması ve bunun yanında idrarda yanma, ağrı, anormal kanama ile seyreden akıntılar çoğunlukla genital enfeksiyondan kaynaklanmaktadır.

Patolojik Vajinal Akıntının Belirtileri

 • Dış genital bölgede ödem
 • Çok sık olmasa da vajinal kanama
 • Alt karın bölgesi ve kasıklarda ağrı
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı ve acı hissetmek
 • Vajinadan et suyu gibi anormal bir akıntı
 • Tahriş ve kaşıntı

Vajinal Akıntılardan Korunma

Vajinal akıntılardan korunmak için;

 • Vajinal duş yapılmamalı. Yıkandığı zaman vajen PH değişir ve yararlı bakteriler kaybolarak mikroplar üremeye başlar.
 • Banyo sonrası havlu ile dış genital bölgenizi kurulayınız.
 • Parfümlü prezervatif, parfüm içerikli tampon ve pet, genital sprey kullanmayınız.
 • Sentetik iç çamaşırları yerine pamuklu tercih edilmeli ve her gün değiştirilmelidir.
 • Ağır egzersiz ve yüzme sonrası mayo ve iç çamaşırları değiştirilmelidir.
 • Dar iç çamaşırı ve dar pantolon giyilmemelidir.
 • Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılmalıdır.
 • Genel tuvalet temizliği ve hijyene dikkat edilmeli.
 • Şeker hastalığı ve aşırı kilo mantar oluşumunda rol oynar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir