Faydalı Bilgiler

Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim

Teknolojinin gelişmesi, eğitim hayatını da olumlu yönde etkiledi ve her geçen gün bir yenilik ile karşımıza çıktı. Uzaktan eğitim de bu yeniliklerden biri. İlk olarak Amerika’da uygulanmaya başlanan bu program daha sonra tüm dünyaya yayıldı.

Uzaktan eğitim, öğretmen ve öğrencinin aynı ortamda yer almadığı eğitim sistemini konu alan bir terimdir.  Öğrenci, bilgisayar yardımı sayesinde derslerini takip edebilme imkanı bulmaktadır. Öğrenciler uydu, ses, video, bilgisayar, grafik, çoklu ortam teknolojisi gibi araçlar sayesinde uzaktan eğitim alabilmektedir. Yurtdışında eğitim görmek isteyen fakat imkan bulamayan ya da tam zamanlı çalışanlar için uzaktan eğitim oldukça ideal bir seçenektir.

 Uzaktan Eğitimin Faydaları

  • Uzaktan eğitim öğrenci merkezli bir sistemdir.
  • Bu sistem fırsat eşitliği sunmaktadır.
  • Fiziksel engeli bulunan öğrenciler de bu eğitim sayesinde eğitim görebilmektedir.
  • Bölgesel ve coğrafi engeller tamamen ortadan kalkar.
  • Geleneksel eğitimden faydalanamayan bireyler için oldukça idealdir.
  • Bu eğitim sistemi sayesinde çalışan kişiler öğrenimlerine kolaylıkla devam edebilir.
  • Uzaktan eğitimin faydaları arasında öğrencinin kendi öğrenme hızına göre eğitim görmesi de yer alır.
  • Bilgiye kolay ve hızlı bir şekilde erişim sağlanır. Yüz yüze eğitim için gerekli olan barınma ulaşım beslenme konaklama gibi ek harcamalar ortadan kalkar.
  • Öğretim elemanları ile dinamik ve etkileşimli bir öğrenme süreci yaşanır.
  • Zaman ve mekandan bağımsız olması sayesinde öğrencilerin 7/24 erişim imkanı ile eğitim alabilmelerini sağlar.

Neden Uzaktan Eğitim?

Yoğun iş temposu içerisinde eğitime ayıracak vakti olmayan kişilerin, mesai saatleri dışında kalan zamanlarında eğitim almaları için imkan tanınması, uzaktan eğitimin tercih edilmesinin nedenleri arasındadır.  Bu eğitim sayesinde alınacak olan lisans, önlisans ve yüksek lisans diplomaları, mezunlara kariyer hayatında yeni fırsatlar oluşturmaktadır.

Uzaktan eğitimin örgün eğitime göre ücretleri daha uygundur. Böylece eğitim imkanı bulamayan bireyler, uzaktan eğitim sistemi sayesinde kolaylıkla eğitim görebilmektedirler. İnternet bağlantısının mevcut olduğu her yerde uzaktan eğitim görülebilir. Böylece öğrenciler zaman ve mekan konusunda da esnektirler. Dersler dilendiği zaman tekrarlanır. Diğer yandan öğrenciler tüm ders materyallerine dilediği zaman ulaşabilir.

Özetle uzaktan eğitim hem maddi imkanları hem de zamanı kısıtlı olan ve çalışan bireylere eğitim verir ve bireyin yaşamı boyunca eğitimine katkı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu