Bebek ve Çocuk

Uyumayan bebek için atarax şurup, anason çayı, sab simpleksi verilir mi?

Uyumayan bebek, gece uyuma güçlüğü çeken bebekler, bitkisel çaylar ve ilaçlar

Bebeklerde gece uykusu sorunları yaşama, uyumayan bebek, uykusuz kalan bebek gibi sorunlar sıkça annelerin karşılaşacağı durumlar arasındadır. Bebeğine 1 aylık, 2 aylık, 3 aylık, 6 aylık, 8, 9, 10 aylık gibi yaşına girmeden karşılaşabileceğiniz gibi 1 yaş, 2 yaş, 3 yaş bebeklerde de uyku sorunları yaşabilirsiniz. Bu yazımızda bebeklerin uyku sorunları ile karşılaşmaları durumunda yapılması gereken ilaç tedavileri ve bitkisel çay yöntemleri ile uyumasına nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda bilgiler paylaşıyor olacağız.

Bebeğin gece uyumaması ve bu sebeple ağlıyorda olması bebekte bir rahatsızlık olabileceğine işaret ettiğinden böyle durumlarda Çocuk Hastalıkları Uzmanına götürülerek organik bir problemin olup olmadığının muayenesi ve gereken değerlendirilmeler yapılmalıdır.

Ne yaparsak yapalım bebekte gece uyku düzeni yok!

Bebeklerde sıkça karşılaşılan uyku düzeni sorunu yani bebeğin gece belirli bir saatte uykuya dalamaması, uyumak istememesidir. Bebek gece uyumak istemiyor veya çok geç saatlerde uyuyorsa bebeğin gün boyunca enerji atamadığı/enerjisini boşaltamadığı anlamına gelir. Böyler durumların çözümü ise bebeğin daha fazla hareketli ve yorucu oyunlar oynaması ile çözülür. Bebeği yoracak oyunlar oynayın.

Yorulan bebek ister istemez uyku ihtiyacı duyacaktır ve siz bu aktiviteleri hep aynı saatlerde yaparsanız gece uyuku saati düzene biner.

Oda sıcaklığı uyumasına engel olur!

Bebeğin odası ne sıcak olmalı ne de soğuk olmalı. Kıyafetleri üşür endişesi ile kalınca değil rahat edeceği biçimde olmalıdır. Sesi ortadan kaldırıp ileride düzene girecek uyku alışkanlığı kanazanacaktır.

Sallayarak bebek uyutma

Bebekler 1 yaşına geldiyse artık sallama gibi uyuması için uygulamaları bırakmalısınız. Alışırsa hep sallanmak isteyecek ve size eziyet başlayacaktır. Sallanmadığı zamanlarda uykuya geçiş zorlanır. İlk başlarda sallanmaya alışan bebeğin sallamadan vazgeçilmesi ile huzursuzluğu gözlenir ama zamanla alışacağından moralinizi bozmayın. Sallamaktan bıktıran bir bebeğe sahipseniz ona koşabileceği, yorulabileceği bolca oyun oynatın zaten 1 saate kalmaz bebek uykuda olacaktır. Biraz dişinizi sıkın ve aynı uygulamayı 1 hafta süre ile yapın bebek sallanarak uyumayı unutur.

Birlikte yatmak (uyuduktan sonra yatağına götürülmeli), birlikte uykuya hazırlanmak, yatakta birlikte oynamak, ağladığında ona dokunmak uykuya dalmasını kolaylaştırır.

Uyumayan bebekler için ilaç ve bitkisel çay

15 ve üzeri 2 yaş bebeklerde gece uyuma sorunu varsa ve bu sorun artık ciddi boyutlara varıyorsa yatarken 1 ölçek kadar atarax şurup içirilebilir. Uyku düzeni sağlanıncaya kadar devam edilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Anason çayı ile bebekleri uyutmak isteyen bitkisel tedavi yöntemi arayan anneler için 14 aylık bebek gruplarına 20 ml kadar içirmeniz yeterli olur. Yetmiyorsa bu miktar arttırılarak bebeklerin uykuya dalması kolaylaştırılır.

Gaz sancıları gibi nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşayan bebeklerde Sab simpleksi 4*15 damla ile devam edilebilir. Küçük bebekler için yine önerilen tavsiyeler arasındadır.

Bebeklere deliksiz uyku için ne verilir?

Bir hastalık yüzünden uyuyamayan bebek için tedavi gerekir. Diş çıkarma veya başka sebeplerden (enerjisini atamama) dolayı uykusuzluklar için bebeğe deliksiz uyku ilacı genelde 1 ölçek ataraks önerilir.

Not ve uyarı: Buradaki bilgiler tedavi amacı taşımaz, bilgi amacı taşır. Doktorunuzdan onay alarak tedavi, ilaç, şurup, bitkisel, çay gibi yöntemlere başvurmalısınız.!

Bebeğiniz için bunlarıda öğrenin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu