Bebek ve Çocuk

Uykusunda ağlayan bebek için ne yapılır, bebeklerin uykudan ağlayarak uyanması

Bebeklerde uykuda ağlama neden olur, uykusunda ağlayan bebeğe ne yapılır?

Bebeklerin uykusunda ağladığı sıkça görülenler arasındadır. Bebeğim uykusunda ağlıyor diyen annelerin beslenme, gaz, diş çıkarma gibi sebepleri göz önüne alarak hareket etmeleri gereklidir.

Anormal seviyede bir uyku ağlaması varsa gözler tek noktaya bakıyor ve o esnalarda tepki vermiyorsa bebeğin nöroloji bölümüne gitmesi ve kontrol edilmesi gerekir.

Diş çıkarma dönemlerinde bebeğin uykuda ağlaması, ağlayarak uyanması gibi durumlar yaşanabilir.

Bebeklerde diş çıkarma gibi idrar yolu iltihapları da bebeklerde uykuda ağlamalar yapabilir. Buna benzer sebeplerden olabileceği gibi gaz sancılarıda aynı şekilde belirtiler gösterebilir.

Bebeklerde uykuda ağlama genelde şu sebeplerden kaynaklanır;

Bebeklerin uykuda ağlama nedenleri

Gaz sancısı olan bebekler uykuda ağlar;

Bebeklerde uykuda ağlama en fazla gaz yüzünden meydana gelir. Gazın verdiği sancı ile bebek uykuda ağlayabilir hatta bacaklarını kırarak karnına doğru çekebilir, yüzünde kızarma ve ellerde yumruk yapabilir. Böyle belirtlerle ağlama birleşiyorsa bebeğin gazı alınmalıdır. Sırtını sıvazlamak bile bazen gazı çıkarmak için yeterli olur.

Bebekler kabus görür;

Küçücük bebek kabus görür mü diyebilirsiniz ama bebeklerde rüyasında korkacağı şeyler görebilir ve ağlayabilir hatta ağlayarak uyanabilir. Odasının düzenini gözden geçirmeli, izlettiğiniz film karakterlerine dikkat etmeli, loş ışıkta gece duvarlarda asılı cisimlerin verdiği gölgelere dikkat edilmelidir.

Bebeklere uykuda korkmaması, korkulacak rüya görmemesi için dua;

Bebeklere uykuda korkmaması için okunacak dua; Ayetel kürsi, Nas ve Felak sureleri okunarak uyutulması bebeği korkunç rüyalardan korur.

Aç kalan bebek uykuda ağlar;

Konuşamayan bebekler açlığını ağlayarak gösterir. Yemek yemek için veya emzirilmek için uyanan bebekte ağlamalar görülür. Uyuturken aç bırakmayın. Küçük bebeklerde sıklıkla açlık sebebinden ağlama olur.

Üşüyen bebek gece ağlar;

Bebeklerin cildi yetişkinler kadar dayanıklı olmadığından hafif soğuk oda bile bebeğin çok üşümesine neden olur. Eğer bebek yatağında uyurken üşürse ağlayabilir.

Altına yapan bebek uykuda ağlar;

Kakalı bir bezle bebeğin uyuyor olması rahatsızlık verir. Eğer bebek uykuda ağlamaya başladıysa altına yapmasından kaynaklanabilir.

Karanlık odada bebekler uykudan korkuyla uyanabilir;

Sessiz ve karanlık oda bebeği korkutabilir ve korkuyla uyanan bebeklerde odanın aydınlığı gözden geçirilmelidir.

Bebeklerin uykuda ağlama sorunu için ne yapılır, uykuda ağlayan bebeğe ne yapılır?

Bebekler uykuda ağlayınca yukarıdaki bilgileri gözden geçirin ve bu sebeplerden biri yüzünden ağlıyorsa çözümüne gidin. Sebebini anlayamadığınız ağlayarak uyanmalar gerçekleşiyorsa bir doktora götürülmelidir. Bebeğinizin geçirdiği ağrı/sancı yapan bir hastalık yüzünden de bebekler uykuda ğalayabilir, ağlayarak uyanabilir.

Bebekler için faydalı bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu