Sağlık

Uyanınca ağızda acı tat kanser mi, zehir gibi acı ağız, dildeki acı tat

Ağızda acı tat neden olur, ağız acılığı nasıl geçer?

Ağızda acı tat, ağız acılığı hemen herkesin başına gelen veya yaşayabileceği bir histir. Akşam yediğiniz yemeklerden kaynaklanarak doğal sayılabileceği gibi sürekliliğinde ve uzun dönem kalması durumunda kötü ağız tadına diguzi denir. Bu yazımızda, ağızda acı tat nasıl giderilir, mide bulantısı, kanser, ağzımın içi zehir gibi neden, acı ağız sendromu gibi soruların yanıtını bulabilirsiniz. Dilinizde bir acılıkla uyandıysanız ilk şunu sorun? Akşam ben ne yedim ki dilimde acılık oldu? Basit bir sebepse zaten nedenini bulmanız kolaylaşacaktır.

Ağızda acı tat neden olur? Ağız acılığı nedenleri

Sabah uyanınca ağız için zehir gibi acı olmasından şikayeti olanlarda basit nedenler olarak sigara gibi veya biraz daha ciddi zehirlenme, nörollojik nedenler ve otoimmün gibi hastalıklarda sebep olabilir. Ağızda acı tat bırakan nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Ağız acılığı yapan sık nedenler;

 1. Sigara kullanımı
 2. Hamilelik haftaları
 3. Nefesi ağızdan alıp verme
 4. Ağız içi kurulukları
 5. Susuzluk

Ayrıca şu hastalıklar ağız acılığı yapar;

 1. Alerjik durumlar
 2. Diş ve dişeti (Çürük, iltihap)
 3. Dilde ltihaplanma
 4. Burun polipleri
 5. Tükürük bezinde enfeksiyon
 6. Üst solunum yollarındaki iltihaplanmalar
 7. Çinko ve B12 eksikliği
 8. Reflü, Kusma
 9. Yüz felci
 10. İlaçlar (yeni bir ilaç kullanımına başladıysanız veya ilaç aldığınız gecenin ardından)

Bunların yanında dilinizi ısırmanız, baş çevresi (burun, ağız) yaralanmaları, kimyasal zehirlenme (böcek ilaçları), toksinler ayrıca ağız içindeki acılıkların sebepleri arasındadır.

Diş telleri gibi dişe yapılan müdahaleler, ağız, diş, kulak, burun ve boğaz gibi bölgelerde yapılan cerrahi operasyonlar ve bu bölgelerdeki rahatsızlıklar için uygulanan radyasyon terapisi ağız tadını bozabilir.

Ağız acılığı nasıl geçer, Ağız acılığı çözümleri, bitkisel yöntemler

Ağız acılığını gidermek için doğal ve bitkisel yöntemler deneyebilirsiniz. Ağzınızda az görülen sabah kaltığınızda veya uyandığınızda acılık hissini anlamak kolaydır. Acılık hissi aldığınız günün akşamında neler yaptığınızı gözden geçirmeniz fayda sağlayacaktır.

Şunları yaparsanız ağızda acı tat için çözüm üretebilirsiniz;

 1. Karbonatla diş fırçalama: Küçük bir çay tabağında eşit miktarda karbonat ve diş macununu karıştırıp dişlerin ön ve arkalarını, diliniz 3 dakika kadar fırçalayın. Bu işlemi sabah ve akşam yatmadan önce yaparsanız bakterileri azaltırsınız. Diş ipi ayrıca kullanmanız faydanızadır.
 2. Dil temizleme: Dildeki acı tat için temizleyicinizi koyun ve ileriye doğru nazikçe çekip ileri geri dil üzerinde uygulayın. Temizleyiciyi hijyenik tutun.
 3. Antiasit: Reflü yüzünden ağızda acı tat oluşabileceğinden antiasit alıp kullanın. Kutusunda nasıl kullanımı yapılacağına dair talimat bulunmaktadır.
 4. Meyve: Turunçgillerden olan meyveleri tüketirseniz hem ağzınızdaki salya artarak bakterilerin temizlenmesi kolaylaşır hem de acı tadın gitmesi kolaylaşır.
 5. İlaçlar: İlaç kullanımına başladıktan sonra acılık yaşıyorsanız doktorunuzdan alternatif ilaç önerisi alabilirsiniz. Şuruplarda ve antibiyotik kullanımlarında acılık olabilir.

Şunları da yapabilirsiniz;

 1. Tarçın veya karanfil çiğneyerek acılığı giderebilrsiniz.
 2. Yemek öğünlerinde aşırıya kaçmayın. Bunun yerine sık öğün az miktar yiyin.
 3. Kızartmalar midenizden asitin tekrar ağız bölgesine gelmesini kolaylaştırdığından az miktar tüketin veya azaltın.
 4. Su az içiyorsanız sıkça ağızda tatsızlık yaşarsınız. Suyu bol için. Toksinleri gidermek için en basit yöntemdir.
 5. Naneli şekerler tercih edebilirsiniz.

Şunlara dikkat edin;

Eğer ağız acılığı ile beraber, konuşmada güçlük, dil ve dudak şişmesi, yutkunma güçlüğü, nefeste darlık, uyuşma, kontrol kaybı yaşıyorsanız zaman kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

Ayrıca şu konuları gözden geçirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu