Faydalı Bilgiler

Uçak Korkusunu Yenmenin Basit Yolları Nelerdir?

Uçak Korkusunu Yenmenin Basit Yolları Nelerdir?

Uçak korkusu pek çok insanın karşı karşıya kaldığı korkuların başında gelmektedir. Günümüzde iş seyahatleri ve turistik seyahatler nedeniyle uçak çok tercih edilen ulaşım araçlarından biridir.

Ulaşım süresini kısaltması ve ekonomik olması nedeniyle pek çok kişi uçak yolculuğunu tercih etmektedir. Ancak pek çok kişi uçuş sırasında gerginlik hissettiği için çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır.

Yükseklik korkusu olanların yaşadığı uçak korkusunun yanı sıra uçağın havalanma esnasında yaşanan gerginliklerde korkunun temel sebepleri olarak gösterilmektedir. Uçuş nedeniyle havada olma ve güvenli hissetmeme kişide uçak fobisini ortaya çıkarmaktadır.

Uçak korkusu genelde bayanlarda görülmekle birlikte erkeklerde de sık rastlanılan durumlardandır. Uçak korkusu yaşayan kişilerde iştah açılır, panikleme durumu söz konusu olur ve kişilerde mutsuzluk durumu gözlenmektedir.

Uçak Korkusunu Yenmenin Basit Yolları Nelerdir?

 

 

 

Derin Nefes Almalısınız

Uçak korkusu yaşayan kişiler bu korkuyu yenebilmek için öncelikle psikolojik durumlarını yatıştırmaları gerekmektedir. Gerekli görüldüğünde medikal yöntemlerde kullanmak gerekebilir.

Nefes teknikleri çok basit teknikler olmasına rağmen nefesi düzenleyerek gerginliğinizi almaya yaramaktadır. Uçağa binen kişiler nefes alışverişlerine konsantre olarak yaşadığınız korku ve endişelerinden kurtulma imkanına sahip olmaktadır.

Güvenli Bir Bölge Belirlemeniz Gerekir

Uçuş esnasında kendinizi güvende hissedeceğiniz bölgede bulunmanız önemlidir. Uçuş sırasında gözlerinizi kapatıp o güvenli bölgeyi veya güzel bir anıyı düşünmeniz yaşadığınız korkunun dağılmasına ve unutulmasına imkan sağlayacaktır.

Pozitif Düşünmelisiniz

Uçuş esnasında bilinçaltınız çok önemlidir. Bilinçaltına siz ne söylerseniz bilinçaltı ona inanacaktır. Bu nedenle kendinize yapamayacağınız bir şeyi söylemek yerine başarabileceğiniz gerçeğini söylemeniz gerekir. Bu sayede uçuşun kolay ve korkusuz bir şekilde geçmesine bilinçaltınızı inandırabilirsiniz.

Kendinizi uçak korkusunun olmadığına inandırın ve bu düşünceye sürekli olarak inanmaya çalışın. Gerginliğe sebep olacak şeyler bir hayli fazladır. Bu sebeple endişelenmeye başladığınızı hissettiğiniz andan itibaren kendinizi rahatlatmaya özen gösterin.

Dikkatinizi dağıtacak şeylere odaklanmalısınız. Mesela endişelerinizi bir kelebek olarak hayal edebilirsiniz. Onların uçuşlarını izlemek sizi rahatlatacaktır. Endişenizi hala bastıramıyorsanız bu kelebeklerin hepsinin farklı özellikleri olduğunu düşünebilirsiniz.

 

Uçuş Korkusunu Yenmek İçin Bitkilerden Yararlanabilirsiniz

Uçuş nedeniyle kendini mutsuz, endişeli ve stresli hisseden kişiler uçuştan önce veya uçakta yoga ya da meditasyon yapabilir.

Ayrıca uçakta bitki çayları size iyi gelecektir. Rahatlatıcı etkiye sahip bitki çayları sayesinde uçak korkunuzu yenme fırsatına sahip olacaksınız.

Arkadaşlarınızla Sohbet Edebilirsiniz

Uçuş konusunda yaşadığınız gerginlik ve endişeleri giderebilmek için arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz. Stresinizi azaltmanıza yardımcı olacak arkadaşlarınızla sohbet etmek kafanızın dağılmasına imkan sağlayacaktır.

Uçak fobisini ortadan kaldırabilmek için arkadaşlarınıza internet üzerinden de ulaşabilirsiniz. Ancak önce havayolu şirketini arayıp internet kullanıp kullanamadığınız hakkında bilgi almanız gerekmektedir.

Uçuk korkusunu yenebilmenin en etkili yollarından biri sohbet etmektir. Sohbet ederken yaşadığınız korku ve endişeyi unutacak ve aklınızın dağılmasını sağlayarak rahatlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu