Faydalı Bilgiler

Turşu Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Turşu, birçok meyve ve sebzenin özel bir karışım altında bekletilmiş halidir. Turşu, uzun süreler boyunca saklanabilir. Kornişon, biber, lahana, domates, fasulye, soğan ve sarımsak gibi birçok çeşidi ve kendine özel tadıyla sağlık deposu olan turşu, özellikle de soğuk havaların en gözde yiyeceklerinin başında yer alıyor. Ev ortamında cam kavanoz içinde ve uygun koşullar altında yapıldığı zaman sağlık açısından da son derece yararlıdır. Ama içinde bulunan yüksek oranda tuz sebebiyle turşunun her gün olarak ve aşırı miktarda tüketilmemesi gerekir. Uygun şartlar altında ve kontrollü şekilde tüketildiği zaman turşunun sağlığımız üzerindeki yararlarının neler olduğuna bakalım.

Turşu Tüketmenin Faydaları Nelerdir? Faydalı Bilgiler

Kan Şekerini Dengelemektedir

Turşu gibi fermente edilmiş olan yiyecekler öğünler ile beraber tüketildiği zaman, içinde bulunan sirke sayesinde insülin salgılanmasını dengeleyerek daha kontrollü bir kan şekeri değeri sağlamaktadır. Ama diyabet ve buna sebep olan tansiyon ile böbrek rahatsızlığınız bulunuyorsa turşu yemek sizin için bir risk oluşturmaktadır.

Kilo Dengesini Sağlamaktadır

Turşu yüksek seviyede lif içerdiğinden dolayı özellikle de yemeğin yanında tüketildiği zaman besinlerin mideyi terk etme süresini yavaşlatmaktadır ve bundan dolayı da tokluk hissi vermektedir. Aynı zamanda hem düşük kalorili hem de kabızlığa iyi gelen turşu kilo vermek isteyenlere de yardımcı olmaktadır.

Turşu Tüketmenin Faydaları Nelerdir? Faydalı Bilgiler

Kansere Karşı Oldukça Etkilidir

Turşu yapılırken kullanılan malzemelerin her biri ayrı birer antioksidan özellik gösterirler. Antioksidanlar serbest radikaller ile beraber reaksiyona girerek hücrelere zarar vermelerini önlemektedirler. Turşu antioksidan etkileri sayesinde de serbest radikallere karşı savaşıyor ve bu sayede de kanserden korunmaya destek oluyorlar. Sarımsak ve pancar turşusunda yer alan flavonoidlerin antioksidan kapasitesi oldukça yüksektir. Bundan dolayı tek bir tür olarak turşu yemek yerine farklı farklı çeşitler yiyerek bütün vitaminleri alabilirsiniz.

Kalp Damar Rahatsızlıklarına Karşı Etkilidir

Turşunun içindeki antioksidanlar, vitaminler ve mineraller sayesinde sağlıklı olan kişilerde kalp ve damar hastalıklarına karşı oldukça etkili bir yapıya sahiptir. Ama bu koruyucu özellik sadece sağlıklı bireyler için geçerlidir. Turşunun içinde bulunan yüksek tuz oranı sebebi ile tansiyon problemi olan kişilerin turşu yemesi oldukça tehlikeli olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu