Güzellik

Türk Kahvesinde Kafein Var mı Türk Kahvesi Zararlı mı?

Türk Kahvesinde Kafein Var mı Türk Kahvesi Zararlı mı?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Türk Kahvesinde Kafein Var mı Türk Kahvesi Zararlı mı? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Türk Kahvesinde Kafein Var mı Türk Kahvesi Zararlı mı? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Türk Kahvesinde Kafein Var mı Türk Kahvesi Zararlı mı?

Türk Kahvesinde Kafein Var mı Türk Kahvesi Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Türk kahvesi, bir çok insanın düzenli olarak ve beğenerek içtiği bir kahve çeşididir. Uzmanlar, her gün düzenli olarak Türk kahvesi içilmesi gerektiğini savunur. Etken maddesi kafein olan Türk kahvesi, ikazcı etkiye neden olmaktadır. Bunun yanında baş ağrıları azalır, uyku hali giderilir, diyabet önlenir ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlanır. Lakin önerilenden fazlasını tüketmek, insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açmaktadır.

Türk Kahvesinde Ne Kadar Kafein Var?

Diyetisyen Fatma Yılmaz 1 fincan Türk kahvesinde 57 mg kafein olduğunu bildiriyor.

Türk Kahvesinin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Türk kahvesi yüksek miktarda kafein içerir. Fazla kafein tüketmek ise demir emiliminin düşüş göstermesine yol açar. Gün içinde 150 ila 250 ml içinde kahve tüketen bireylerin bağırsaklarında gerçekleşen demir emilimi, %24 ila %73 oranında düşüş göstermektedir. Bunun neticesinde fazla miktarda Türk kahvesi içen bireylerde kansızlıkla karşılaşılır. Bu nedenle kahve içmek için en ideal zaman, yemek yedikten 45 dakika sonrasıdır. Tüketilen besinler, bu süre zarfı içinde emilim gösterecektir.

Yüksek miktarda kafein tüketmek, yumurtaların sağlıksız olmasına ve böylece doğurganlık oranının azalmasına neden olmaktadır. Gün içinde +3 fincan kahve tüketen kadınlarda doğurganlık poblemleri ortaya çıkmaktadır. Sao Paulo Üniversitesi (Brezilya) uzman kişilerı, kafeinin erkekler üzerindeki etkilerini inceleyen bir çalışma yürütmüştür. Bu çalışma neticesinde, düzenli biçimde kahve tüketen erkeklerin spermlerinin, tüketmeyen erkeklerinkine göre daha kuvvetli olduğu ortaya çıkmıştır. Uzmanlar, kafein tüketimin sinir sistemi ve spermlerde ikazcı etki sağladığını savunmaktadır.

Düzenli olarak Türk kahvesi içen bireyler daha sık idrara çıkar. Yani kahve, diüretik bir içecektir. Bu nedenle tüketilen her kahve için 200 ml daha su içmek gerekir. Aksi halde vücutta bir araya gelen su kaybı önlenemez. 

Yüksek miktarda kafein almak, kalp ritminde bozulmalara yol açar. Bu surum neticesinde ise taşikardi ve kalp çarpıntısı gibi problemler görülmektedir. Edinburgh Üniversitesi (İskoçya), kafein alımının tansiyon üzerindeki etkilerini kapsayan bir araştırma yürütmüştür. Bu araştırmalar neticesinde, günlük 4 ila 5 fincan kahve tüketen bireylerin kan basıncının yükseldiği tespit edilmiştir. Böylelikle kahvenin, tansiyonu bi hayli hızlı bir biçimde yükselttiği görülmektedirılmıştır.

Türk kahvesi, migrenin ikazlmasına ve tetiklenmesine neden olmaktadır. Yapılan araştırmalar, kahve bileşenlerinin beyinde bulunan kan hücreleri üzerinde tetikleyici görev gördüğünü ispatlamıştır. Bunun neticesinde ise migren buluşmaktedir.

Türk kahvesi içmek, ülser ve benzeri mide hastalıklarına yol açmaz. Lakin kişide bu hastalıklar varsa komplikasyonların daha kötüye gitmesine neden olmaktadır. Bu durumun sebebi ise midede bulunan asit salınımının ikazlmasıdır.

Türk kahvesi, gebe kadınlar aracılığıyla dikkatli bir biçimde tüketilmelidir. Çünkü içinde bulunan kafein, bebeğin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açar. Gebe bir kadının günlük olarak 300 mg’dan fazla kahve tüketmemesi gerekir.

Çok fazla kahve tüketenlerde görülen yüksek miktarda kafein alımı, kemik erimesi (osteoporoz) riskinin artmasıne neden olmaktadır. Bu durumun sebebi, vücutta bulunan kalsiyumun idrar ile birlikte atılmasıdır. Aynı zamanda besin ögelerinin (özellikle demir) emilimini engellemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu