Sağlık

Türk kahvesi baş ağrısı yaparmı, kahve içince başım dönüyor

Türk Kahvesi baş ağrıtır mı, kafein baş ağrısını keser mi?

Türk kahvesi baş ağrısı yaparmı, kafein baş ağrısına iyi gelirmi? Eğer kahve içince başım dönüyor diyorsanız günlük almanız gereken kafein miktarının üzerine çıkıyorsunuz demektir. Kahve içince enerjim yerine geliyor diye düşünsenizde kafein hücrelere zarar vermektedir. Sabahları güne başlamadan kahve içmek günlük kafen miktarının çoğunu almanızı sağlar. Gün içerisinde diğer besin kaynaklarından da alacağınız kafeinle sınırın üzerine çıkmış olursunuz olursunuz.

Türk kahvesi baş ağrısı yaparmı?

Kahve doktor tarfından baş ağrısına bir çare olarak önerilebilmektedir. Baş ağrısına kahve limon bazı baş ağrılarına karşı iyi geldiği söylenmektedir. Fakat çok kahve içiyorsanız aksine bu sefer fayda yerine zarar görecek daha çok baş ağrısı oluşacaktır. Aç karnına dahi içiyorsanız bununla beraber kahve sigara gibi alışkanlığınızda varsa şiddetli baş ağrılarına hazırlanın.

Migren gibi rahatsızlıklarınız varsa “kahve içmek baş ağrısını tetikler mi” kafein migreni tetikleyecektir. Kafeini sadece kahve veya nescafe gibi içeceklerden alacağınızı düşünerek içtiğiniz miktara dikkat ediyor olabilirsiniz ancak kakao, çikolata, çay, kola, enerji içecekleri gibi besin kaynaklarında da oldukça fazla kafein olduğundan bu tür yiyeceklerinde alınmasıyla günlük limitin kat kat üzerine çıkarak başınızın ağrımasına sebep olabilirsiniz.

Kahve: Kafein miktarının çoğalmasıyla vücutta su kaybına neden olacaktır. Su kaybeden vücutta baş ağrıları başlar.

Günlük kafein limiti ne kadar?

Günlük 200mg (miligram) üzerinde kahve içilmesi tavsiye edilmez.

Günlük almanız gereken kafein miktarını nasıl hesaplayacağınızı bilmiyorsanız ister istemez fazla kafein alıyor olabilirsiniz.

1 fincan kahve ortalama 60mg. Günde 4 bardak civarı başka kafein alınmadığında limit sınırında kalırsınız.

Fakat şunları bilmeniz gerekir ki; 1 bardak çay 50mg, 330ml kola içinde 50mg, enerji içeceklerinde 150-200mg kadar kafein ve çikolatalarında kafein barındırdığını düşünürsek günde içeceğiniz kahve fincanı sayısı oldukça düşecektir.

Kahve baş ağrısını keser mi?

Doğal olmayan nedenlerden dolayı başınız ağrıyorsa örneğin; akşamdan kalma durumlarında 1 bardak kahve içmek veya limonlu bir bardak kahve baş ağrısını kesme/dindirmekte fayda sağlayabilir. Gün boyu kahve içerek baş ağrısını kesemezsiniz.

Kahve bağımlısı mısınız?

Kafein bağımlılığınızı şu şekilde test edebilirsiniz. 1 hafta süre ile kahvenizi hergün için ve hafta sonu geldiğinde kendinizde ağırlık ve yorgunluk ağır basıyorsa bağımlılık belirtilerindendir. Kahveyi içmeyi bıraktığınızda sinirli hale dönüşüyorsanız bağımlısınız demektir.

Ne yapmalı?

Maksimum günde 2 bardak üzeri kahve içmeyin. Kafeinsiz sıcak kahvelerle kendinizi avutabilirsiniz. Aralara sıkıştıracağınız kafeinsiz sıcak kahve sizi rahatlatacaktır.

Baş ağrısı yapan ilaçlar

İlaç kullanım miktarınız haftanın 2 gününden fazla ise ilaç kullanım dozunun fazlalılığı baş ağrısı yapacaktır. Bu tür nedenden dolayı ağrıyan başın kısır döngü yüzünden olduğu, ilaç alımı çoğaldıkça ağrıların sıklaştığı görülebiliyor. Bilimsel olarak ağrı kesicinin neden kısır döngü yarattığı bilinmemekletir ancak vücudun ağrı ile başetme sistemini bozduğu düşünülmektedir.

Baş ağrısına ne iyi gelir?

Alternatif olarak baş ağrılarında şunları deneyebilirsiniz;

  1. Acılı baharatlar baş ağrılarını kesebiliyor. Sinüs tıkanması yüzünden baş ağrılarına fayda görürsünüz. Baharatın hava yollarını açarak basınç ortadan kalkar ve ağrı kesilmesine faydalıdır.
  2. Yiyeceklerde susam kullanırsanız E vitamini alırsınız. Östrojen seviyesine etki ederek adet dönemlerinde de ağrılara karşı faydalıdır. İçeriğindeki magnezyum baş ağrılarında korumaktadır.
  3. Ispanakla salata yaparsanız kan basıncınız düşer. Baş ağrıları bu sayede azalır.
  4. Alkol yüzünden ağrıyan baş için iyi gelir. Azalan potasyum ve elektrolitler için en iyi kaynak haşlanmış patatestir.
  5. Zonklayan baş ağrılarında kalsiyum eksikliği bir neden olabilir. Yoğurdu bolca yiyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu