HamilelikTedaviler (Tıp)

Tüp Bebek Hakkında Sık Sorulan Sorular

Tüp Bebek Hakkında Sık Sorulan Sorular 3

 

IVF Sonrası Özel Bir Beslenme Planı Gerekli Midir?

Invitrofertilizasyon süreci; tedavi öncesi hazırlıklar, tedavi sırası ve tedaviden sonra 3 aşamada düşünülür. Bu üç aşama birbirine bağlıdır. Bu bağlamda, sağlıklı beslenmeye ilişkin kurallar, genel sağlık da göz önünde bulundurularak hem tedaviden sonra hem de tedaviden önce izlenmelidir. Embriyo transferinin her aşamasında sağlıklı ve uygun bir diyet, canlı bebekleri eve getirme şansını arttırır.

Tüp Bebek Hakkında Sık Sorulan Sorular

IVF tedavisinden önce olduğu gibi, kişinin IVF tedavisinden sonra sağlıklı beslenmeye devam etmesi önerilmektedir. Hamilelik sırasında günlük kalorileriniz artar, sıvı, protein, vitamin, mineral ve elementleri arttırıcı önlemler temel ihtiyaçları arttırır. Bu ihtiyacı karşılamak için teşvik etmek önemlidir.

Bağlanan Tüpler Daha Sonra Açılır Mı?

Cinsel ilişkiden sonra doğal yollarla hamile kalabilmek için, sperm ve yumurtanın doğal olarak tüplerde bir araya gelmesi gerekir. Daha fazla çocuğa sahip olmak istemeyen çiftler, spesifik bir hastalıktan dolayı gebe kalmalarına son vermek isteyebilir ve tüpleri tercihen bir kontrasepsiyon yöntemi ile bağlarlar. Ek olarak, enfeksiyonlar, intraabdominal cerrahi veya endometriozise bağlı vasküler hasar da timpanik adezyonlara yol açabilir.

Tüpleri bağlamak basit ve kullanışlı bir işlemdir, ancak bağlı tüpleri açmak daha zor ve sorunlu bir işlemdir. Laparoskopi ile yapılan bu operasyonlar, mikrocerrahi ve açık cerrahi ile yerleştirilen mikroskop veya büyütme tüpü kullanılarak iki ucuna bağlanır ve daha sonra bu uçları keserek uç uca getirilir. Bununla birlikte, bu işlem sırasında hortum, bağlanmadan önce orijinal durumuna geri dönmeyebilir. Tüple tedavi edilen kadınlarda dış gebelik oranı artar. Bu nedenle yumurta rezervi düşüktür. İleriki yaşlardaki kadınlarda infertilite haricinde bir sebep ortaya konduysa tüplerin açılması değil de farklı tedavi yöntemleri önerilir. Erkekte sperm hareket morfoloji ve spermlerinin sayındaki belli problemler için de aynı yöntem düşünülmelidir. Bunun için kadınların tüplerini açtırarak zorlu bir sürece girilmesine gerek olmadan IVF tedavi yöntemlerinin düşünülmesi gerektiği hatırlanmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu