Tedaviler (Tıp)

Tüp Bebek Hakkında Sık Sorulan Sorular

Tüp Bebek Hakkında Sık Sorulan Sorular 1

Tüp bebek tedavisine başvurması gereken çiftlerden biri iseniz yazı serimizde sizin için yine önemli konulara değindiğimizi belirtebiliriz.

Tüp Bebek Hakkında Sık Sorulan Sorular Tedaviler (Tıp)

Sperm Sayısını Artırmak Mümkün Mü?

Orta yaşlı kadınlarda yumurta hücresi üretimi menopozla başlarken, erkeklerde sperm üretimi daha sonraya kadar devam eder. Ancak üretim ilerledikçe, erkeklerin üreme potansiyeli yaşla birlikte azalır. Bu bağlamda, sperm analizinin sonuçları çevresel faktörlere, yaşam kalitesine, insanların maruz kaldığı genetik mirasa bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle, bebek sahibi olmak isteyen erkeklerin, özellikle sperm sayısını azaltan faktörlerden uzak durması gerekmektedir. Sigara, alkol, uyuşturucu, aşırı kilo, genel sağlık için zararlıdır ve sperm sayısında ve kalitesinde bir azalmaya neden olur. Ama bu ana neden dışında sıkı iç çamaşırı ya da pantolon giymek, uzun süreli bisiklet kullanımı, aşırı egzersiz, saunalar gibi sıcak yerlerde uzun süreli yüksek sıcaklığa maruz kalma, uzun süreli oturma, inmemiş testisler, kanser tedavisi, RT, CT, kardiyovasküler hastalık, diyabet, şiddetli ilaçlar, bazı vitamin eksiklikleri, varikoseller, önceki cerrahi prosedürler, önceki enfeksiyon iltihaplı hastalıklar, sperm sayımında genital travma gibi elverişsiz durumlar, motilite ve sperm morfolojisinde değişikliklere neden olabilir.

Piyasada erkeklerde sperm sayısını artırdığını iddia eden birçok ilaç var. Bu ürünlerden kaçınmak gereklidir. Bununla birlikte, gıda takviyesi olarak pazarlanan ve antioksidan özelliklere sahip bazı ilaçların analizi üzerinde iyileştirici etkileri olduğu konusunda yanlış bilgiler bulunmaktadır. Birincisi, sperm analizindeki problemleri teşhis edebilmek, bu konuyla ilgili herhangi bir sorunu çözebilmek ve bu problemin tedavisi için infertiliteye çözüm bulabilmek bir ürolog bir jinekolog ve obstetrik uzmanının işidir. Bu ilaçların ve diyet takviyelerinin bilinçsiz kullanımı hem üreme hem de diğer rahatsızlıkları etkileyebilir. Bu konuda en faydalı ve doğru yolu gösterenler, bu çalışmanın eğitimini almış ve bu konuda deneyim sahibi olan hekimlerdir.

Sperm Hareketsiz İse Tüp Bebek Yapılabilir Mi?

Yumurta ve sperm birleşmeleri için doğal yollardan yani cinsel ilişkiyle çocuk sahibi olmak işe yaramıyorsa bunun çok sebebi olabilir. Hamilelik için hücrelerin belli bir hıza ulaşması gerekir. Çünkü spermatozoayı güvenli bir şekilde döllemek için bir miktar hareketlilik gerekir. Yaşla erkeklerdeki sperm, canlılığını kaybedebilir. Bu tür sperm motilite problemlerinin varlığında, in vitrofertilizasyon tedavisi gibi aşı desteğinin doğru olduğu bilinir. Bu amaçla, bazı sperm seçim yöntemleri kullanılır. Bunlar mikroçipler, IMSI, MSOME, çift kırılma, PICSI ve Manyetik Aktif Hücre Sıralayıcısı (MACS) içerir.

Tüm spermler hareketsizdir, fakat canlı ise, tedavi edilmesine rağmen, spermlerde bir hareket olmuyorsa MESA, PESA (perkütanepididimal sperm aspirasyonu), PTES (perkütantestiküler sperm aspirasyonu), TESE yapılması önerilir. Testiküler sperm ekstraksiyonu, mikro TESE (mikroskop altında testiküler sperm ekstraksiyonu) yöntemi, bu tür konularda sperm elde etmek için kullanılır. Üreme tedavisindeki destek ile başarıya ulaşmak mümkün olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu