Sağlık

Trikotilomani Nedir?

Trikotilomani Nedir?

Saç ve kıl koparma hastalığına 1889 yılında Fransız dermatoloji uzmanı Francois Hallopeau tarafından Trikotilomani adı verilmiştir. Yunanca aşırı istek, saç çekme deliliği anlamlarına gelmektedir. Her etnik gruptan, her yaştan, cinsiyetten, milletten ve çeşitli sosyoekonomik düzeylerde kişilerde bu hastalığa rastlanabilmektedir. Çocuk hastalarda kızlarda ve erkeklerde hastalık aynı oranlarda görülür. Toplum içinde görülme sıklığı %1 ile 2 oranlarında seyretmektedir. Yetişkinlerde vakaların %80 ile 90 oranı ise kadınlarda görülmektedir. Saç koparma hastalığı depresyon belirtileri ile kendini göstermektedir. Türkiye’de tedavi olan, olmayan, şiddetli ve hafif vakaların toplamı 1 milyon seyrinde değişmektedir.

Duygusal Sorunlar Hastalığın Ortaya Çıkmasında Etkili Midir?

Hastalık sıklıkla hayatın stresli bir döneminde, önemli yaşam olaylarında kendini gösterir. Hayat olağan şekilde seyrederken de bu hastalığa rastlanabilmektedir. Her bireyde hastalık farklı şekillerde seyredebilmektedir. Genellikle uzun yıllar sürer ancak zaman içinde azalma ve şiddetlenme dönemleri de mevcuttur. Trikotilomani nedenleri arasında duygusal sebepler gösterilebilir. Birkaç ay ya da yıl ara verdiği de gözlenmektedir. Hastaların çoğunluğu saç koparmanın ağrılı olup olmadığı sorusuna çok farklı cevaplar vermiştir. Genelinde saç koparmanın rahatlatıcı bir eylem olduğu belirtilmiştir. Bir kısım hastalar ise bu durumu bir yerin kaşınması ve kaşınmanı ardından ortaya çıkan rahatlamaya benzetmektedir.

Saç/Kaş/Kirpik Koparma Davranışının Belirtileri

Hastalar acı duydukları halde bu duruma karşı koyamadıklarını dile getirmektedir. Bazı kişiler görünüşüne ve hayatına zarar verdiği halde durumu durdurmaya çalışır fakat yine de başarısız olur. Tırnak yiyenler de bu durumu isteyip başarısız olabilmektedir. Saç koparma hastalığı bir takıntı olmaktan ziyade dürtü kontrol bozukluğu olarak ifade edilir. Trikotilomani tedavisi çeşitli yollarla olabilmektedir. Takıntı ve dürtü kontrol bozukluğu tedavilerinden yararlanılmaktadır. Tekrarlayıcı davranış bozukluğu yapmak için karşı konulamaz istek duyulması durumu ise takıntı hastalığına benzemektedir.

Trikotilomani Nedir?

Saç Yutma Hastalığı İle Trikotilomani İlişkili Midir?

Tedavi sürecinde psikolog ve hekimler her bir vakayı hastalığın etiketine göre değil, hastalıkların kendi özelliklerine göre tedavi sürecine alınacaktır. Tedavi süreçleri kişilerden kişiye değişiklik göstermektedir. Koparılan saçları kişiler genellikle ağza almakta, emmekte, saçı tümü ile yutmaktadır. Saçların bazen bir kısmı yutulmakta bazen de tamamı yutulmaktadır. Yutulan saçlar bağırsaklarda birikmektedir. Trikotilomani nasıl geçer diye araştıranların sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Ülkemizde bayanlarda yüksek oranlarda gözlenmektedir. Saçlar yumak haline gelerek bağırsakları tıkamaktadır. Trikobezoar adı verilen durum acil cerrahi müdahale gerektirecek kadar ciddi de olabilmektedir.

Trikotilomani Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Genellikle ergenlik döneminde rastlanmakta, ilk saç yolma davranışı 12 yaşlarında ortaya çıkmaktadır. Saç yolma davranışı kaygı bozukluğu, alkol ve madde bağımlılığı, depresyon, dürtü kontrol bozuklukları ile kendini göstermektedir. Aile fertlerinden birini kaybeden, çocukken ailesinden ayrılan kişilerde kirpik, saç, kaş yolma davranışı daha sık gözlenmektedir. Eleştirici, aşırı mükemmeliyetçi, reddedici, duygularını belli etmeyen pasif aileler de sıklıkla bu duruma rastlanmaktadır. Trikotilomani kesin çözümü terapilerle ve ilaç tedavisi ile mümkündür.

Trikotilomani Tedavi Süreci Nasıl İşlemektedir?

İlaç tedavisi hastalığın başlangıç aşamasında rahatlama vermektedir. İlaç tedavisi psikoterapi ile birlikte uygulandığında oldukça etkili olmaktadır.  Bu rahatsızlık kişilerin farkında olmadığı bilinçaltında yatan duygusal gerilimlerle ilişkilidir. Nedenler belirlendikten sonra EMDR yöntemi ile çalışıldığında kısa sürede bu davranışlar sönmeye yüz tutmaktadır. Trikotilomani uzmanı psikologlar duygusal sorunların davranışa neden olduğunu belirtmektedir. Hastaların genellikle farkında olmadan koparması ise tik bozukluğuna benzemektedir. Aile içinde sorunlar varsa bu durumda EMDR uygulaması ile birlikte aile ile de çalışmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu