Tedaviler (Tıp)

Topuk ağrıları ve tedavi yöntemleri

Topuk ağrıları ve tedavi

Topuklarda oluşan ağrıların hemen hemen tamamı cerrahi müdahale gerektirmeyen tedaviler uygulanarak iyileştirilir. Genelde tedaviler için ayakkabılar, ilaç ve germe egzersizleri ile ilk uygulamalar yapılır. Kadınların aşil kısalığı ile plantar fasiiti bulunan kişiler bu tedavi şekillerinden yararlanarak faydalanırlar. Bu tedavilerin teresiz kalması durumunda fizik veya ortotik yöntemlere başvurulabilir. Cerrahi müdahaleye geçilmeden önce mutlaka bu tedaviler uygulanmalıdır. 6 ve 12 aylık süreçlerde tedaviye cevap verilmezse cerrahi müdahale gerekebilir.

Plantar fasiit

Bu rahatsızlığı olanların dinlenerek iltihabın geçmesini beklemeleri gerekir. Rahatsızlık dönemlerinde buz (soğuk uygulama) yapılarak NSAİ ilaçlar uygulanır. Bazı ayakkabılar bu dönemde önerilmez bunlar; kauçuk ve kalın tabanlı olardır. Kullanılması gereken tabanlıklar topuk bölgesindeki yükü hafifletmelidir. Germe egzersizleri ile bütünleşmiş olan tabanlıklar tedavi aşamasında önemlidir.

Hızlı iyileşme istenilmesinde iyontoforez tedavisi yapılabilir ancak, egzersiz programı, Splint, NSAİ ve topuk yastıkları tedavide kullanılmalıdır. Topuk kabı alarak çok fayda göremezsiniz. Yüzme, yürüme, bisiklet kullanma fayda sağlar. İyileşme süreci 1 yılı bulabilir ve ara ağrılar meydana gelebilir. Bu yöntemler ile yanıt alınamazsa daha yoğun tedavi yöntemine geçilir. Steroid enjeksiyonları ve özel splint uygulamaları daha fazla yarar sağlayabilir. Eğer çok ileri derecede ise ameliyat olunması gerekecektir.

Topuk dikeni nasıl tedavi edilir

Topuk dikeni genelde ağrısız olarak gerçekleşir. Ağrının olması durumunda NSAİ ve ayaklarda tabanlık kullanmak iyi gelecektir. Topuk dikeni için cerrahi müdahale son tercih olmalıdır. İnatla ağrıyan durumlar yaşanıyorsa müdahale istenebilir ancak operasyon sonrasında sertleşen yapı daha fazla ağrımaya neden olabilir.

Bursit

Bu durumlarda NSAİ ve steroid enjeksiyonlar tercih edilir. Masaj yaptırmak ve soğuk uygulamalar fayda sağlar. Ayakkabı içinde topuk alanına topuk kapları veya yumuşak ped kullanmak yürüme esnasındaki yükü hafifletecektir.

Aşil tendiniti

Bu hastalığın erken teşhisi önemlidir. NSAİ ilaçları ağrıların azalmasına ve iltihabın çekilmesine yardımcı olur. Soğuk uygulamalar yapılması ve germe egzersiz uygulamaları ve şişlik oluşmuşsa elevasyon yapılması yararlı olacaktır. Topuğun hassaslık ve şişme durumu ortadan kalktıktan sonra egzersiz yapılabilir ancak sınırlı seviyede ağrısız olmalıdır. Ağrının oluşması durumunda sonlandırılmalıdır. Bu yöntemlerle uygulanan tedavinin başarısız olması durumunda tendonda tam yırtılması olanlar cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyar.

Tarsal tünel sendromu

Özel olarak hazırlanmış ayakkabılar ve ortotikler kullanılır. Kortikosteroid enjeksiyonlarına ihtiyaç duyulabilir. İleri derecede olması durumunda cerrah müdahale gerekebilir ancak yapılacak müdahalelerin pek yararlı olmadığı bilinir.

Haglund deformitesi

Buz uygulaması yapmak ve NSAİ ilaçlar kullanılarak ağrı ve rahatsızlık azaltılabilir. Topuk hareketlerinde kontrolü sağlayabilecek ortotikler tercih edilebilir. Yine sonuç alınamıyorsa ameliyat gereebilir. Kortikosteroid enjeksiyonları aşil tendonunu zayıflatabileceği ihtimali üzerine pek tavsiye edilmeyen yöntemdir.

Ayaklar ile alakalı faydalı bağlantılar

  1. Ayak ağrısı nedir?
  2. Ayak ağrısı neden olur, nasıl tedavi edilir?
  3. Ayak ağrısına çözüm, ayak ağrısı nasıl geçer?
  4. Ayak tabanı ağrısı neden olur, nasıl tedavi edilir

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu