Sağlık

Tiroid Bebek Sahibi Olunmasına Engel Mi?

Tiroid Bebek Sahibi Olunmasına Engel Mi?

Tiroit hormonları  vücudun hemen hemen her bir hücresinin işlevi için gereklidir. Diğer hormonların yapımı, hücre büyümesi ve çoğalması, metabolizmanın normal çalışması açısından vazgeçilmez hormonlardır.  Besinlerden alınan iyodu kandan emerek vücut için gerekli hormonları üreten tiroid bezlerinin normalin dışında hızlı veya normalin dışında yavaş çalışmasının hastalıklara neden olduğunu söyleyebiliriz.

 Tiroid Bebek Sahibi Olunmasına Engel Mi?

Tiroid Bezi Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Hipertiroidi tiroid bezlerinin normalden hızlı çalışması ile ortaya çıkmaktadır. Belirtileri: iştah artışına rağmen kilo kaybı, asabiyet, günlük aktiviteler sırasında çabuk yorulma, terleme, çarpıntı, kas güçsüzlüğü, ellerde titreme, göz kapağının yukarıya doğru gerilmesi veya göz kapağında şişme, göz kürelerinin öne doğru fırlaması gibi sıralanabilir.

Hipotiroidi  tiroid bezlerinin normalden yavaş çalışması sonucu ortaya çıkmaktadır. Belirtileri: halsizlik, çabuk yorulma, kalp atışlarının normal sınırlardan yavaş atması, uyku eğilimi, soğuğa tahammülsüzlük, ses kalınlaşması, yavaş ve kısık sesle konuşma, ciltte kalınlaşma, kuruluk ve saç dökülmesi, kabızlık, terleme azlığı, yüz ve göz kapaklarında şişkinlik şeklinde sıralanabilir.

 

Tiroid Bezi Hastalıkları Gebe Kalmayı Engeller Mi?

 

Tiroid bezi hormonlarının tüm hormonlarla etkileşim halinde olduğunu söylemiştik. Kadınlarda yumurtalıkların, erkeklerde testisin normal işlevlerini yerine getirebilmesi için, tiroid bezi hormon seviyelerinin normal sınırlarda olması gerekmektedir. Tiroid bezinin normalden daha fazla ya da daha az çalışması halinde hem erkekte hem de kadında doğurganlık üzerinde olumsuz etkiler yapar ve kısırlığa neden olabilir. Normalden az olan tiroid bez hormonlarının seviyeleri kısırlık sorununu ortaya çıkardığı gibi, gebe kalınsa bile erken doğum, düşük gibi sorunları meydana getirebilir. Ayrıca anne karnındaki bebeğin de gelişimini de olumsuz etkileyebilir. Tiroid hormonları erkek kısırlığında % 30 oranında etkili iken, kadın kısırlığında bu oran % 35 tir.

Hipotiroidizm olan bayanlarda, adet dönemlerinin sürelerinde bozulmalar olabilir. Bazen yumurtlama bozukluğuna bağlı olarak, adet görülmez ya da adet düzensizlikleri yaşanabilir. Tiroid bezinin az çalışması, doğum sonrası süt üretimini uyaran prolaktin hormonunun seviyesini arttırıp yumurtlamayı baskılayıcı etki yapabilir. Ayrıca hipotiroidizm hastalığı kadınların yumurtalıklarında kist meydana getirerek, gebe kalmaya engelleyici etkisi olan polikistik over hastalığına (PCOS) yakalanma riskini de arttırmaktadır.

 

 

 

Tiroid bezi hormonları bayanlarda yumurtalıkların işleyişini korumak ve  yumurtalıklardan atılan yumurtanın olgunlaşmasını sağlamak amacıyla sürekli olarak üreme hormonları olan östrojen ve progesteron ile beraber çalışırlar. Tiroid sorunu doğurganlık çağında olan kadınlarda oldukça sık rastlanan bir endokrin bozukluğudur. Bu nedenle gebe kalmada sorun yaşayan kadınların ilk olarak, tiroid bezini kontrol ettirmeleri gerekir. Buna göre gebe kalamamasıyla ilgili tedaviler yapılacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir