Sağlık

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnak batması, tırnağınızın keskin kenarları, tırnak sonundaki ya da yan kısmındaki deriye batması, gömülmesi ile oluşan durumdur, oldukça acı verir. Acı ve iltihaplanma yapan tırnak batması, tırnak kıvrımının deriye batan nokta da oluşur. İltihaplanması durumunda dışarı sarı iltihap sıvısı akar. Eğer iltihaplı sarı sıvı tedavi edilmez ise durum ilerler ve cerrahi müdahale gerekebilir. Daha da ilerlemesi durumunda ise tırnağın kemiği bile enfeksiyon kapabilmektedir.  Tırnak batması bebek ya da çocuklarda yaygın değildir. Yetişkin ve gençlerde sıklıkla görülür. Erkelerde kadınlardan daha sık görülür. Başparmağın tırnağında başta olmak üzere tüm tırnaklar da görülebilmektedir.

Tırnak Batması Neden olur?

  1. Ayağı sıkan dar ayakkabı ve topuklu ayakkabılar parmakları sıkıştıracağından, tırnak ete baskı yapar.
  1. Tırnakların bilinçsiz ve biçimsiz kesilmesinden dolayı deriye gömülen tırnak sebep olmaktadır. Tırnaklar düz kesilmelidir, yuvarlak kesilen tırnakların batma şansı oldukça fazladır.

  1. Tırnaklarda oluşan mantardan dolayı tırnak kalınlaşması ya da genişlemesinden kaynaklanabilir. ,
  1. Tırnak zedelenmesi ya da şiddet ile yaralanmalarda tırnak batması oluşabilir.
  1. Biraz da tırnak batması irsi olarak görülmektedir. Aile üyelerinizden birinde varsa sizde de olabilir.

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

  1. Ayağınızı günde 4 defadan az olmamak şartı ile sıcak suda bekletin, bu suya sabun tuz yada ilaç eklemeyiniz.
  1. İltihap var ise ayağınızı günde 2 kez den az olmamak şartı ile sabunlu su ile iyice yıkayınız. Batan yerin kuru ve temiz kalmasına özen göstermelisiniz.
  1. Dar kalıplı, yüksek topuklu ayakkabılar giymekten vazgeçin. Rahat açık ayakkabılar tercih ediniz.
  1. Deriye batan tırnağı kaldırmayı deneyin, başarılı olur iseniz tırnak ve derinizin arasına küçük bir pamuk koyun. Ara da boşluk olması acıyı azaltacaktır.
  1. Tüm bunları yaptınız ve gelişme olmadı ise, doktora başvurunuz.

Tırnak batması için doktor sizden tetanos aşısı olmasını isteyebilir, İltihaplanmanın kemiğe denk gelip gelmediğini anlamak için doktorunuz sizden röntgen çekilmenizi de isteyebilir.  Operasyon gerekli ise lokal anestezi ile batma olan bölge uyuşturulur, tekrar yaşanmaması adına ilaçlar yardımı ile bazı hücreleri doktorunuz öldürmek isteyebilir. Operasyon sonrası düzenli pansuman gerekmektedir.  İltihabın kuruması için antibiyotik kullanmanız da şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu