Sağlık

Teşhis – Tanı

Teşhis nedir?

Teşhis, doktor veya hekim tarafından bir rahatsızlığın, bir hastalığın veya bir sorunun dinlenerek, muayene edilerek veya tetkikler yapılarak isimlendirilmesidir. Araştırmalar laboratuvar ortamında araştırılarakta yapılabilir. Sözlükte teşhis kelimesi, tanı, tanıma, netice koyma gibi anlamlara gelmektedir.

Teşhis nasıl konulur?

Hastalar üzerinde koyulan teşhis/tanı genel olarak 3 teknikle daha başarılıdır. Uygulanan teknikler ise;

  1. Dinleme,
  2. Muayene,
  3. Laboratuvar tetkikleri,
Teşhis – Tanı
Teşhis, doktorlar tarafından hastanın şikayetini belirlemek adına yapılan işlemdir.

Dinleme: Şikayeti olan hastanın doktorların dikkatli dinlemesi (hastalık hikayesi) sonucu başarılı tanı konulması ile sonuçlanır.

Muayene: Hastaya yapılan detaylı bir muayene ile teşhis konulmaktadır. Bazı durumlarda hasta baştan aşağı muayene edilebilir.

Laboratuvar: Bu ortamda gerçekleştirilen tetkikler şüpheli hastalıkların sonucunu bulmak açısından başarı sağlar. Kullanılan üç yöntemde başarılı sonuçlar çıkarmaktadır.

Teşhisin en önemli etkisi ise erken yapılması ile ortaya çıkar. Doktorlar tarafından tapılan teşhislerde olduğu gibi hastalığın ortaya çıkmadan önceki belirtiler ile kişinin kendi kendine de teşhis koyması bazı durumlarda mümkündür. Teşhisi hasta kendine koyuyor olsa bile tıbbi veya ilaç müdahalesi doktor tarafından yapılmalıdır.

Hikaye: Teşhisin koyulmasında etkili bir yöntemdir. Hastanın dinlenilerek, yaşı, doğumu, alışkanlıkları, çalışma ortamı gibi soruların yardımı ile tanı konulmasına yardım eder. Örneğin; hastanın kanser belirtilerinde ailede kanserli olan kişilerin bulunması ve bunların hastadan dinlenmesi sonucu erken teşhis için zaman kazanmaya sebep olabilmektedir.

Çalışma ortamının sağlığa verdiği zararlar gibi hastanın yaş aralığıda teşhisler için önemli unsurlardır. Dinlenen hasta, hastalık tesbiti için incelenmesi gereken bölge sayısını azaltır.

Laboratuvar: Bu ortamta yapılan teknikler, hastadan parça alınması, kan alınması, idrar alınması gibi alınan örneklerin tıbbi cihazlar yardımı ile laboratuvar ortamında incelenerek teşhis koyulmaya yardımcı olmasıdır.

Tetkikler: Bu alan biraz daha karmaşık bir yöntemdir. Kanda hormonlar, karaciğer enzimleri gibi artık madde değerleri belirlenir. Kan gazına bakılır, bağışıklık sistemleri için bakteriyolojk tetkikler yapılır, kan kültürü yapılır.. Mikroplar üzerinde üretimler gerçekleştirilebilir.

Mikrop muayenleri için balgam, vajen salgısı, idrar, dışkı, beyin omurikik salgısı ile gerçekleşir. Bilgisayarlı sistemlerin gelişmesi ile önceli güçlükle koyulan teşhisler günümüzde kolayca teşhis edilebilmektedir. Röntgenler aynı alanda örnek olarak verilebilir.

Teşhis araçları olarak pet ismi ile anılan Positzron Emission Tomogrophy ve NMR veya MRI denen Manyetik Resonanzs Görüntülemedir.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu