Faydalı Bilgiler

Televizyon Reklam Ücretleri

Televizyon Reklam Ücretleri

Şirketlerin ürünleri veya markalarını geniş kitlelere sunabilmek ve satış oranlarını en yüksek seviyeye ulaştırabilmek amacıyla reklamlar çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Piyasa değerini yükseltebilmek için yapılan televizyon reklamları pek çok firma için olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Televizyon reklamlarının hangi gün ve saatte, hangi ülkede, hangi kanalda ve hangi programlar içerisinde yayınlanmasını isteme imkanı sunulmaktadır. Ancak televizyon reklamlarının yayınlanma şeklini seçebilmek için geniş bir bütçe ayırılmış olması şarttır.

Özellikle reytingi yüksek olan programların reklam kuşağı içerisinde reklamlarınızın yayınlanmasını istiyorsanız bütçenizi daha da arttırmanız gerekebilir. Çünkü reklam yayın aralığında bulunan ilk reklam ile son reklam arasında bile fiyat farkı ortaya çıkmaktadır.

Televizyon Reklam Ücretleri Faydalı Bilgiler

Televizyon Reklam Fiyatları Nasıl Belirlenmektedir?

Televizyon reklam fiyatları belirlenirken en çok izlenen kuşağa göre bir fiyatlandırma ortaya çıkarılmaktadır. PT ve OPT diye reklam ücretleri ikiye ayrılmaktadır. Televizyon reklam ücretleri en çok izlenen akşam kuşağı (PT) ve gündüz kuşağı (OPT) olarak ikiye ayrılmakta ve kuşaklara göre farklı farklı fiyatlandırılmaktadır.

Reklam ücretleri hesaplanırken akşam saat 18.00’a kadar olan saat diliminde reklamların saniye birim fiyatı 35-120 TL olarak fiyatlandırılmaktadır. Ancak izlenme oranı yüksek olan dizi, film veya programlarda akşam saat 18.00’dan sonra reklam ücretlerinin saniye birim fiyatı  150-1750 olarak hesaplanabilmektedir.

Televizyon Reklam Ücretleri Fiyatlarındaki Değişkenlik

Televizyon reklam ücretlerinde değişkenlik kanaldan kanala veya programdan programa göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak bu farklılıklar nedeniyle televizyon reklam ücretleri saniye birim fiyatında büyük farklılıklar ortaya çıkmamaktadır.

Televizyon reklamlarının en çok olduğu dönem eylül ve nisan aylarıdır. Televizyon reklamlarının en düşük olduğu dönem ise yaz dönemidir. Okulların tatile girmesiyle birlikte televizyon reklam fiyatlarında da yarı yarıya bir düşme gözlemlenmektedir.

Televizyon Kanallarına Reklam Verme Seçenekleri

Televizyon kanalların farklı şekillerde reklam vermek mümkündür. Televizyon kanallarına verilen reklam çeşitleri arasında; bant reklam, spot reklam, ürün yerleştirme ve sponsorlar reklamları bulunmaktadır.

Bant reklamlar RTÜK kuralları çerçevesinde 8 saniye ile sınırlı tutulmuş reklamlardır. Program yayınlanırken ekranın dörtte biri oranında yayınlanan reklamlar bant reklamlardır.

Spot reklamlar reklam kuşakları içerisinde yayınlanan reklamlardır. Büyük kanallarda ve büyük ölçekli markalarda kullanılan spot reklamlarda çok tercih edilmektedir.

Ürün yerleştirme reklamları dizilerde ürünlerin oyuncular tarafından kullanılmasıyla oluşturulan reklamlardır.  Markalar ürün yerleştirme sayesinde kendi ürünlerini oyuncu ile bütünleştirme imkanına sahip olmaktadır.

Sponsorluk reklamları bir dizi veya programın başlangıcı veya sonunda marka ile dizi veya program keyfi devam  ediyor şeklinde yapılan reklam türüdür.

Televizyon reklam ücretleri tercih edilen kanala, programa ve yayın kuşağına göre farklılıklar göstermektedir. Çok izlenilen program ve kanalların televizyon reklam ücretlerinin daha yüksek olduğu bir gerçektir. Ancak televizyon reklamları bir markanın tanınmasını sağlamak için çok kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır.

]}
Etiketler
4 Yorum
  1. gelsinler tgrtde 3 dakika anayayın 3 dakika tekrar yayın programına konuk edelim hem firmasını tanıtsın hemde yanına dvdsi kalsın

  2. Reklamlar izlenmiyorki yuzlerce kanal var kim reklam izler anlamiyorum ben hemen degistiririm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı