Faydalı Bilgiler

Teknolojinin Dezavantajları

Teknolojinin Dezavantajları

 

Teknoloji kelimesi günümüz dünyasında çok fazla duyduğumuz bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Hemen bütün haber programlarında internet sitelerinde sürekli içinde teknoloji geçen cümleler duyuyoruz. Ve yine teknoloji ile ilgili haberler okuyoruz. Teknoloji birçok farklı başlığı içinde barındıran bir unsurdur. Kelime olarak tekil bir anlam ifade etse de normal de yaşanan bütün gelişmeleri ve değişimleri içine almaktadır. Bununla birlikte teknoloji nedir?  Sorusu da birçok yönlerden cevaplanmaya çalışılan bir sorudur. Bu kadar hayatımızın içine girmiş bir kavramın ne oluğunu bilmek önemlidir. Bu doğrultuda bir başka yaşanan durumda kişilerin teknolojiden beklentileridir. Teknoloji ne verir? Teknolojinin hayatımız üzerine ki etkileri nelerdir? Bu sorular günlük hayatta zaman zaman aklımızdan geçen sorulardan bir kaçıdır.

Teknoloji ve hayat bu kadar iç içeyse o zaman teknoloji insanların yaşantılarını temelden etkileyen bir güce sahiptir. Evet, teknoloji her boyutuyla yaşanılan hayatı belirleyen kolaylaştıran ya a bazı durumlar da zorlaştıran bir unsurdur. Burada teknolojinin ne anlama geldiğini bilmek bir kat daha anlamlı hale gelmektedir. Bu sayede ondan neler beklememiz gerektiğini kolayca biliriz.

Teknolojinin Dezavantajları

Teknoloji Nedir?

Bu soruya verilebilecek birçok teknik tanım mevcuttur. Ama kısaca şöyle söyleyebiliriz. Teknoloji hayatımızın her anında kullandığımız her türlü araç ve gerecin aynı zaman da algı seviyemizin yükselmesini gelişmesini pratikleşmesini sağlayan her türlü yenilik ve gelişmedir. Bu tanım gayet amatör fakat teknolojiyi bir bütün olarak içine alan bir tanım olarak değerlendirilebilir. Birbiri ile alakasız bile her şey teknolojinin eseridir. Ama elbette teknoloji tarihin her döneminde ki ulaşılmış olan bilimsel gelişmişlik düzeyi ile ölçülmelidir. Yani bundan yüz sene önce ki teknoloji bugün için elbette ileri bir teknoloji değildir. Ama bununla birlikte bu günden yüz sene sonra ki teknoloji de bugünkü teknolojiye göre çok ileri bir seviye de olacaktır. Yani teknoloji bizim için getirilen her türlü yeniliktir. Teknik olarak da teknoloji tanımı yaparsak, teknoloji insan yeteneklerini kullanarak insan ihtiyaçlarının tümünü en hızlı ve sağlam olarak karşılamaktır.

 

Teknolojinin Zararları

 

Teknoloji insan hayatını kolaylaştırır. İnsanın daha önce hayal bile edemeyeceği imkanlara sahip olmasını sağlar. Birçok açıdan hayatı hızlanan insan daha fazla iş bitirir. Sağlık açısından daha uzun yaşar. İşte bunların hemen tümü ve daha sayılamayacak fazlalıkta ki maddeler hep teknolojinin faydalarıdır. Hiçbir insan teknolojinin faydalarını yadsıyamaz. Ama bu kadar faydasının yanın da elbette ki teknolojinin birçok da zararı vardır. Bu zararların birçoğu insanlar tarafından görmezden gelinse de bu onların gerçekliklerini ortadan kaldırmaz.

 

Hızla gelişen teknolojinin insan üzerinde ki dezavantajlarını şöyle sıralayabiliriz.

  • Bedensel aktivitelerini azaltır
  • Hareketsiz bir yaşam sağlar
  • Sürekli elektromanyetik bir alanla yaşamasına sebep olur
  • İnsanların doğalarına aykırı özellikler getirir
  • İnsanlar arasında ki yüz yüze ilişkiler ortadan kaybolur
  • İnsanları daha bencil yapar

İşte bu ve bu maddelere ekleyebileceğimiz unsurları teknolojinin dezavantajları olarak niteleyebiliriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu